България не бива да се ангажира с военно участие в конфликта в Сирия. Това заяви пред БНР заместник – председателят на ПГ "Коалиция за България" и председател на парламентарната комисия по външна политика Янаки Стоилов.
Никак не искам да подценявам въпросът Сирия. Ситуацията в Сирия от една страна не е толкова нова, ние вече имаме опита от други подобни конфликти, но трябва да кажем, че този пореден конфликт носи много по – голяма интензивност, коментира той, добавяйки, че според него въпросът изисква сериозна и задълбочена дискусия.
България трябва едновременно да покаже разбиране за тежестта на проблемите и в същото време – да не допринасяме за ожесточаване на конфликта, да не се допринесат различни геополитически проблеми към него. Нашата позиция може да бъде доста солидна и да създава възможности за развитие във времето, каза Стоилов.
Възможностите на България за ограничаване на бежанския поток от Сирия са "почит изчерпани", призна депутатът от БСП и не изключи да се оказва помощ на пострадали сирийски граждани в конфликта, но в същото време е необходимо да се засили контролът по границите и то не само на КПП, а заедно с това да се търси успокояване на обстановката в Сирия. По думите му главният потенциал на това движение идва вътре от страната поради водещата се гражданска война там.
На въпрос какъв документ трябва да излезе българският парламент за ситуацията в Сирия, Стоилов каза, че това може да бъде декларация или решение. „Ако трябва да говоря лично за моя позиция, аз смятам, че България не бива да се ангажира с военно участие в този конфликт”, но темата е твърде сложна, каза Янаки Стоилов.
В предаването "Неделя 150" заместник – председателят на ПГ на "Коалиция за България" посочи прироритетите през новия политически сезон. След обсъждане на програмата на Министерския съвет и дейността му през вече навършващите се сто дни ще се обърне сериозно внимание на Споразумението на България за партньорство с Европейската комисия и рационалното използване на средствата. Да отделим внимание и на темата за конфликта на интереси и тяхното ограничаване в управлението.
Стоилов добави и че са налице редица законодателни приоритети в областта на обществените поръчки, които целят улесняване достъпа на малките фирми до тях.