Изборите от различен ъгъл - за втора поредна година btvnovinite.bg прави своето дигитално онлайн студио. Това е "Парламент 49 - зад кадър".

Какво се случва в една редакция по време на избори? Какво казват гостите ни преди и след ефир? Готови ли са за блиц въпроси?

Уебсайтът btvnovinite.bg показва ексклузивно онлайн съдържание от "кухнята" на събитията – нюзрума на bTV и специалните студиа, планирани за изборния 2 април.

Водещи на специалния онлайн сегмент са Живка Попатанасова и Слав Механджийски.

Какво се случва зад кадър? Новата информация е най-отгоре.

Проф. Александър Маринов

Гласувах с машина на инат, защото това е по-добър вариант. Избирайки как да гласуваме, изразяваме някакво отношение към промените в законодателството.

Много е рано да даваме прогнози. Има още много неща да видим от гледна точка на конкретното съотношение на силите. Много трудно ще бъде, тъй като имаме две изравнени сили с ясно изразена несъвместимост. Заявяват различни подходи как може да се стигне до желаното от всички правителства.

Нито една от двете формули не е възможна. Не е ясно как биха могли тези две сили да излязат от предварително заетите позиции.

Йово Николов, журналист

Не съм оптимист за парламента. Не повече от 6 месеца. Очаквам пазарлъци и мъка. Не е задължително да има правителство - могат да се влачат поне още 3 месеца в преговори. Ситуацията е много сложна, паритетът е сериозен и не дава превес на нито една сила. Странно е да очакваме коалиция между хора, които се обиждат. Морална дилема, която много трудно може да бъде превъзмогната. Но българските политици са много лицемерни и не изключвам едната сила да стисне носа и да се стигне до някакъв сговор.

За мен местният вот е ключов, особено за ПП. Това е нова партия без местни структури, освен това при 2 в 1 ще се мобилизират повече избиратели. 

Трябва да се направи бюджетът, както и да се приемат определени закони, за да не се загубят пари по Плана за възстановяване. Дългосрочните цели са Шенген и еврото. Ключовото е съдебната реформа, защото без нея България ще си стои на същото място. Тя е и част от изискванията за Шенген.

Очаквах повече купен вот, но това тепърва ще се разбира. Надявам се да е свален до нормални граници. 

Проф. Велислав Минеков

Има партии, които са много богати и заможни. Без пари кампания не се прави. Повечето обаче нямат средства. Трудно ми е да повярвам, че ще има правителство. Особено при несъвместими коалиции. Но нещата вече са критични и не вървят към добро. Със задаващия се бюджет - още повече.

Тази власт ще бъде краткотрайна и с много лош ефект. Надявам се да има Народно събрание, трябва изменение на Закона за културното наследство. Но пак казвам - съмнявам се. Нужна е голяма доза кураж, за да оцелее което и да е правителство поне до Нова година.

Боряна Димитрова, "Алфа Рисърч"

След толкова много неудачи е трудно да бъдеш оптимист за съставяне на правителство. Все пак натискът от страна на избирателите, страхът от антисистемен вот може да накара партиите да съставят правителство - технократско или от експерти, което няма да е очевидна коалиция.

Изчакваме паралелното преброяване, когато ще имаме финалните данни, защото има фотофиниш. Голямата картина ни казва, че не може да има правителство на една от двете големи с ДПС, защото гласовете не стигат. Нито ПП-ДБ, нито ГЕРБ ще си позволят да се коалират с Възраждане и БСП.

Може да се мисли за правителство на малцинството с плаващи мнозинства, но такава конфигурация няма да е стабилна. Евентуална шеста партия отнема мандати от най-големите и пак няма да е лесно да се състави правителство. Важно е основните две политически сили да не бягат от отговорност и да видят какво могат да направят в рамките на този парламент. 

Иво Инджов, политолог

Промяна на политическата система не е необходимо. Не трябва да се прави експеримент с промяна на формата на управление, например към вариации на президентска република. На технологично ниво трябва да се формулират по-точно правомощията на служебните правителства. През последните 2 години те се възползват от вакуума.

Рано или късно тези пластове ще се наместят, но това не значи, че партиите не трябва да работят по-усърдно със своите електорати. Отново имаме ниска избирателна активност, а тя е функция доколко хората се интересуват от политика и каква смислена политическа комуникация са направили партиите по време на кампанията. Нужна е професионална работа на политиците. Трябват конкретни избори, които да "запалят" електората. Не видяхме дори митинг.

Дългосрочно правителство няма да има. Не мога да кажа дали ще има експертно или такова на малцинството, но нито едно няма да е устойчиво. Може да се състави правителство, което да отнеме инициативата на президента Радев. Но то няма да издържи по-дълго от есента. По-добре да има ясна визия за бъдещето на България, отколкото безпринципно правителство на всяка цена.  

Слави Василев, политолог

Гласувам с машина. Вярвам, че манипулациите с протоколите и броенето на бюлетините са причина да минем изцяло на машинен вот. Беше много лесно.

Политическият процес е неустойчив в България, защото интересите са много големи. Прът в колелото за правителство ще бъде именно огромният интерес и начинът, по който партиите ще си го разпределят. Министерските постове са разменни монети в коалицията и всяка партия гледа да защити своя публичен и не толкова публичен интерес.

Не виждам розов животът на парламента. Много трудно ще се помирят партиите, които искат да излязат сухи от водата пред обществото, но и трябва да седнат на една маса. Гарантирам ви, че на масата ще се усмихват, но когато започнат да разпределят властта, разговорът ще е съвсем друг.

Политиците се интересуват кой ще вземе отделните министерства, държавни квоти в разни независими регулатори с колосални интереси. Партиите се интересуват далеч повече от малките, отколкото от големите въпроси. Смятам, че устойчивият политически процес в България е абсолютно зачеркнат като хипотеза. Няма да видим дълго време правителство с пълен мандат и това рано или късно ще постави въпрос за тази политическа система, която очевидно не функционира.

Цветанка Андреева, политолог

Аз предпочетох хартиената бюлетина, защото просто така реших. Но това не значи, че не мога да се справя с машинния вот.

Големият парадокс на тези избори е, че колкото по-убедени сме, че има нужда от коалиция, толкова по-големи песимисти сме, че такава е възможна. Да видим какво ще предложат първите две сили като решения за кризата. ГЕРБ и ПП-ДБ предлагат два различни подхода. Либералната коалиция предлагаше правителство на малцинството, което не мисля, че е възможно с около 70 депутата. ГЕРБ дотук предлагаха коалиционно правителство на база евроатлантическо мнозинство. Това са два различни подхода и е важно кой ще играе първи след изборите.

Иска ми се да се състави правителство, което да пренесе държавата през местните избори. Вот 2 в 1 през есента значи, че може да имаме и трети път парламент. Вероятно след 2 месеца отново сме на изборите, ако нямаме правителство. Нямаме завръщане към двуполюсен модел. Идеята е да видим на каква база може да се изгради коалиция. Евроатлантическото мнозинство е категорично потвърдено и това е голямата новина от тези избори.

В кампанията не видях политическа емоция и добри актьори. Може ми само при лидера на Възраждане, но при техния радикализъм това беше разрешено.

Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа"

Вече съм изтръпнал от толкова гласуване. Исках просто да намеря време да отида да гласувам - нещо, което не съм пропускал от 1990 г. насам. Специални очаквания нямам. Напоследък стана толкова интензивно, че - както се казва - главата е като изтръпнал крак.

Новият парламент трябва да поправи бюджета за тази година, защото работим с този от миналия. Дали ще им стигне времето за бюджета за следващата година, ми е трудно да кажа. Но непременно ще трябва да започнат разговорите с Европейската комисия по поправките по Плана за възстановяване и устойчивост. От ЕК не знаят с кого разговарят, притесняват се да не се наложат нови поправки след 3 април. Очакват обща българска позиция и това е първото, което трябва да се направи.

Умерен песимист съм за редовен кабинет. Много искам да има, но ситуацията е такава, че той може да не доведе до нищо добро. Да се дебнат и да си правят мърсотии или някое правителство на малцинството, което ще бъде съборено при първия удобен повод - това също не е устойчиво решение.

Даниел Стефанов, политолог

Важно е да има парламент с нормален живот, който да излъчи редовно правителство и да поправи метода за гласуване и на местните избори есента вместо тази странна комбинация, да има само един вот, който да е приемлив за всички партии. Не мога да кажа машинен или хартиен.

Аз лично гласувах, избрах машината с изследователска цел. Нека видим в края на изборния ден каква е причината за серията дефекти. Все още броят повредени машини е под 1 процент, така че ситуацията не е критична.

Дали 39 или 42 процента избирателна активност - това ниво още е ужасяващо ниско и поставя под съмнение легитимността на парламента. Имаме нужда от конструктивен разговор в този парламент, който да произведе мнозинство и редовен кабинет. Тази сутрин си казах, че ще бъде прекрасен дел за българската декокрация.

Ружа Райчева, журналист

Евентуално може да имаме правителство, но с кратък хоризонт до местните избори, които са важни за политиците. Нямам ритуал преди гласуване. Преди повече имах усещането, че това мое решение е съдбовно. Иска ми се да вижда повече приемственост за политиците. Не може да има червени линии до безкрай.

Калин Атанасов, гл. секретар на МВнР

Като държавен служител се надявам държавата да си е свършила добре работата. В над 750 секции - от Канада до Нова Зеландия, всеки българин ще може да гласува. Към 15 часа избирателната активност надхвърля 105 000 човека при 98 000 миналата година. Имаме завишен вот зад граница. Нека социолозите и политолозите обяснят защо. Вярвам, че и техническата организация е допринесла за този по-голям вот.

Виждам различен тип профили на хора - виждам и уморени, но и млади и ентусиазирани. Трудно ми е да обобщя, че българският гражданин е уморен от гласуване. Произвеждаме вече пети избори при три редакции на Изборния кодекс, които значително променят логистиката на изборите в чужбина. Министерството на външните работи оперира нормално с над 750 секции. Склонни сме да приемем всички ангажименти, които ни се възлагат, но те се променят всеки път, а времето е същото.

Имаме около 4200 членове на изборните секции и 731 държавни служители. Останалите са или политически активисти, или представители на българската общност, без които ние не можем.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement