Напрежение в таксиметровия бранш и готовност за протест, след като стана ясно, че между 400 и 1000 лева патентен данък на кола ще плащат шофьорите с промените в Закона за местните данъци и такси.
Идеята е, че сегашния 10% налог върху доходите ще бъде заменен с фиксиран данък според населеното място. Оказва се, че в момента браншът чрез различни вратички не плаща почти никакви данъци на държавата и тази регулация трябва да изсветли сивия сектор.
В момента в НАП като данъци от таксиметрова услуга влизат едва около 5-6 милиона лева годишно. След промяната тази сума трябва да стана поне 3 пъти повече.
Все пак промяната не трябва да удари в цените. "Конкуренцията в нашия бранш е много голяма и от големите превозвачи едва ли някой ще си позволи вдигането на цените", коментира Емил Игнатов, управител на таксиметрова компания.
Браншът настоява, след като данъците им вече ще влизат в общините, да им бъдат осигурени по-добри условия на работа. "Да ги има повече на брой с повече места стоянки, където автомобилите да могат да изчакват пътници", даде пример Румен Крумов от Националния съюз на таксиметровите превозвачи.
Размерът на данъкът е съобразен с минималната работна заплата, която трябва да стане 400 лева до влизане на промените в сила.
"Всеки, който работи, ако не може да изкара една минимална работна заплата, по-добре да си намери друга работа", заяви председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Все пак се мисли и над варианта патентният данък да бъде по-малък от 400 лева в най-малките населени места.