Държавата търси механизъм за създаването на селска полиция. Заради непрестанните набези и кражбите на реколта хората от малките населени места настояват и чакат повече сигурност.
Десетки декари със земеделска продукция са били опустошени или заграбени дни преди да започне беритбата, разказват потърпевши стопани.
„Но поради тези нагли набези на организирани групи, сеитбата на царевица и отглеждането на царевица се редуцира до минимум”, разказа Калин Йовчев, арендатор на 2 хил дка земя край Раковски
Ужилените добавят, че всяка година схемата се повтаря, а извършителите остават неизвестни.
За пропищелите села в пловдивско, пазарджишко и северозапада селската полиция е спасение. Затова настояват до 2020 г. да има камери на входа и изхода на всяко село и повече жива охрана.
От земеделското министерство обещават подкрепа и чисто ново законодателство. Чак догодина обаче ще имат рецепта как по селата да опазят и домовете, и реколтата си.
„Големите земеделски производители, които са достатъчно ефективни и имат тази възможност, сами са организирали охраната си”, обясни министърът на земеделието Десислава Танева. „За всички останали остава този риск”, допълни тя.
От МВР са готови за диалог. И припомниха, че и сега с полиция и жандармерия напролет охраняват черешите, през лятото пазят житото, а наесен – картофите.