Малко след 21 часа в неделя, 25 август, в небето над България бяха забелязани непознати светещи обекти. Първо те бяха във формата на метеор, а малко по-късно се разпръснаха на по-малки отломки. Наблюдението им продължи няколко минути.

Най-вероятно става дума за изгарящи в земната атмосфера отломки от космически апарати. Скоростта им беше значително по-ниска от тази на метеори. Много зрители ни изпратиха снимки и видеоклипове с интересното събитие.

Подобни гледки са рядкост за България заради географското ѝ положение. Затова, ако сте успели да ги видите, имате късмет.

Когато отломки от космически апарати излязат от орбита, започва падането им в земната атмосфера. Те навлизат със скорост няколко хиляди километра в час.

При този процес се получава взаимодействие с атмосферата, при което отломките силно се нагряват и започват да горят. За наблюдателите от Земята те приличат на метеори или „падащи звезди“.

В повечето случаи те напълно изгарят, преди да достигнат земната повърхност. Рядко при падането си части от отломките оцеляват и нанасят щети.

Но проблемите с отломките от космически апарати стават все по-сериозни и опасни. Много често се налага орбитата на Международната космическа станция да бъде коригирана, защото има риск от сблъсък с работещи или излезли от употреба сателити и роботизирани станции.

В орбита около нашата планета летят десетки хиляди обекти, наричани „космически боклук“ – останки от различни мисии, тежащи от няколко килограма до тонове.

НАСА и космическите агенции по света все още разработват стратегии за събирането и обезопасяването на опасните отломки.

Междувременно Европейската космическа агенция съобщи, че на 8 септември първият от четирите спътника от мисията ѝ „Клъстър“ ще навлезе отново в земната атмосфера над Южния Тихи океан.

Това е краят на историческата мисия, която повече от 20 години измерваше земното магнитно поле. Но не е ясно дали обектите, наблюдавани снощи, имат връзка с това.