Само испанец може да извлече от струните на китарата това, което в изкуството наричат дуенде, и което кара инструмента да проговори, да продължи да разказва и да завършва историята си с плен, в който слушащият неизменно попада. Тази невидима сила е способна да излезе от кухото дървено тяло на само една китара, докосната от божествените пръсти на своя притежател.
Какво би станало, ако всичко това се умножи по 22. Отговор има и той вече дойде в София от Оркестъра на китаристите на Барселона (Barcelona Guitar Orchestra). Те изнесоха първия си концерт у на 31 януари в зала 1 на НДК – пред сплотена и усещаща ритъма публика.
Музикантите изпълниха акустично едни от най-емблематичните произведения от испански композитори – Исак Албенис, Мануел де Фая, Исак Албенис, Руперето Чапи, Алехандро Санс, Херонимо Хименес и Гаспар Санц, както и на кубинеца Игнасио Сервантес. Имаше и Бах – което показа, че китарата може да възпламени и освежи музиката от всички епохи.
Създаден преди 30 години от испанския композитор и китарист Сержи Висенте, оркестърът е признат за един от най-добрите и значими по рода си в световен мащаб.
У нас съставът бе съпроводен от вокалното изпълнение на изгряващото българско мецосопрано Салина Александрова. Любовта на певицата към испанската музика и фламенкото я отвеждат в Барселона, където учи пеене, фламенкология, камерна музика и усъвършенства своя испански репертоар. По щастливо стечение на обстоятелствата, по време на своя престой в града, тя се запознава със Сержи Висенте. След като чува гласа й, маестрото я кани да участва в цикъл от концерти на оркестъра, в една от най-престижните зали в Испания, наречена Дворец на каталунската музика.
Салина Александрова и Сержи Висенте за срещата между тях, за музиката, стратегиите за живота и професионалните планове:
– Как се запознатге?
Сержи Висенте: Запознахме се в Барселона, където имахме шанса да работим в една от най-престижните зали, наречена Дворец на каталунската музика.
Салина: Сержи Висенте беше мой учител. Показа ми как се пее камерна музика. Между нас веднага се получи химия. И един ден като на шега ми каза „Ами тази вечер сме готови да направим концерт“. Така дойде първата покана за концерт. И тъй като мина успешно, получих втора покана за концерт в Барселона. Постепенно увеличавахме репертоара и направихме концерти и на други места. И аз много исках да дойдем и в България.
– Сержо Висенте споделял ли е какво от Вашия талант е натежало, за да Ви избере за солист на оркестъра?
Салина: Каза ми нещо, което приемам като огромен комплимент, а именно – че никой в Испания не пее добре песните на Де Фая. Това са песните, които представих и на концерта в София. Предстои тези песни да бъдат записани.
Сержо Висенте: Тя наистина е много талантлива в изпълнението на испанска музика, все едно е испански артист. Интерпретира много добро характера на музика, което е много сложно за хора, които не са родени в Испания.
Тя има чувството и усещането към тази музика, освен че е много добър професионалист. Винаги се възползва от своя престой в Барселона, за да научи повече и за фламенкото, и за испанския език.
– Barcelona Guitar Orchestra свири не само испанска музика. Докъде искате да стигнете в експеримента с китарите?
Сержо Висенте:Основно изпълняваме испанска музика, защото това се очаква от нас, когато гастролираме в чужбина. Разбира се, имаме различни програми, част от които съдържат и барок, в София свирихме Бах, свирим и Вивалди. Имаме и репертоар с музика от 20-и век. Относно експеримента – ще стигнем там, където животът ни отнесе. (Смее се – бел. а.)
Обещавам, следващия път, когато дойдем, да изсвирим и нещо българско.
Публиката навсякъде е различна и реагира по различен начин. Тук ни приеха много добре, за което благодарим.
– Салина, наистина ли не Ви е страх от нищо?
Салина: Всеки има своите страхове. (Смее се – бел. а.) Но ние самите си издигаме прегради. А всъщност, ако човек гледа по-просто нещата, разбира, че няма нищо толкова драматично. Както ми каза един известен диригент, в края на краищата винаги има един или два изхода, само трябва да си отворим очите, за да ги видим.
– Това съвпада ли с Вашата собствена философия за живота? Имате ли такава, всъщност?
Салина: Има и такава (Смее се – бел. а.) Не мога да кажа с една дума, но мога да кажа, че съм изключително благодарна на всичките ми педагози, защото, благодарение на тях съм това, което съм сега. С някои съм се срещала за кратко, с други – за по няколко години, с трети не съм спирала да поддържам контакт – както е с моята първа учителка по пеене.
– Как се виждате след пет години?
Салина: Аз съм широко скроен човек и имам много интереси. Обичам да чета и да се развивам. Не знам какво ще стане в следващите пет години, но моята стратегия е да нямам страх от нищо и да се боря с всички сложности, да не си правя прегради. Затова след пет години се надявам да съм по-нагоре и по-нависоко.
За оркестъра
Историята на Barcelona Guitar Orchestra започва през далечната 1989 г. Като преподавател в престижната консерватория „Лисеу“ в Барселона, маестро Висенте забелязва таланта на много свои ученици и решава да организира срещи, където те да могат да се запознаят помежду си и да музицират заедно. Не след дълго, придобитият опит и развитите способности на младите ученици подтикват маестрото тези сбирки да добият професионален характер и това води до създаването на оркестъра. Той е първият по рода си състав от китари.
В многогодишната история на съществуването му и множество световни турнета в десетки страни донасят славата на ансамбъла като изключително темпераментен и автентичен в изпълнението на испанска музика.
През 2009 г., по време на 20-ото издание на Фестивала за китара и струнни инструменти в зала „Аудитори“ (Барселона) маестро Висенте дирижира оркестър от 250 китари, които изпълняват произведението Vals Flamenco. С това поставя рекорд за най-многобройно изпълнение от оркестър, съставен от акустични китари. Маестрото кани за участие в многобройните си концерти различни световноизвестни солисти - цигулари, танцьори и певци, с което прави програмата си още по-уникална и атрактивна.
По случай своя юбилей, Barcelona Guitar Orchestra издава нов диск, чиито официални продажби в Европа започнаха в деня на концерта в НДК.