Изборите се състояха на фона на политическа и икономическа криза и в условия на недоверие на избирателите към политиката и политиците. Това са част от предварителните заключения на международните наблюдатели на изборите, представени от ръководителя на ограничената мисия за наблюдение на изборите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа посланик Одри Гловър, и от Дорис Фиала - ръководител на мисията от наблюдатели, изпратени от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.

Според наблюдателите изборната обстановка се е характеризирала с изборна и политическа умора, тъй като това са третите избори в България за последните 18 месеца. За пореден път обвинения в купуване и продаване на гласове, контролирано гласуване и други нередности помрачиха кампанията и повлияха върху общественото доверие в почтеността на процеса.

Едновременно с това изборите се състояха в спокойна обстановка, а основните свободи на изразяване, сдружаване, събирания, бяха зачетени, се посочва в предварителните заключения.

В тях се отбелязва още, че новият Изборен кодекс е бил приложен за първи път в парламентарни избори и по принцип осигурява солидна основа за произвеждане на демократичен вот, в същото време обаче има и някои неясноти и празнини.

Изборната администрация като цяло вършеше работата си по професионален и прозрачен начин, посочват наблюдателите. „Медиите предоставиха на състезаващите се платформа, върху която могат да представят възгледите си чрез различни дебати и дискусионни студиа, възможност за платени публикации”, посочи Одри Гловър.

Според нея обаче ограниченото отразяване на предизборната кампания в новините и редакционните материали на печатните издания, както и отсъствието на разследващи и аналитични материали е ограничило достъпната информация за избирателите.

Дорис Фиала отбеляза, че предизборната кампания е била белязана като цяло от апатия и липса на съдържателност, на достатъчно положителни послания, обезверяване. Тя посочи още, че бедността е благоприятна почва за купуване на гласове и контролиран вот.

„България трябва да се бори срещу създалия ѝ се имидж в Европа и това би могло да се постигне чрез по-голяма прозрачност и върховенство на закона”, заяви тя. Според нея изходът е демонстрацията на политическа зрялост и фокусирането върху националните приоритети.

„Апелът ми към партиите, които влязоха в парламента, е да загърбят различията си, за да работят в полза на обществото”, каза тя.

  • Радан Кънев готов за премиер
  • Румен Петков: Силното решение беше управление на ГЕРБ и БСП
  • Борисов може да върне мандата
  • Андрей Райчев: ДПС повече няма нужда от Пеевски
  • Резултатите от изборите няма да бъдат касирани
  • Цецка Цачева е под влиянието на емоция – няма време да се отдаде на чувствата си
  • Кои са осъдените за търговия с гласове на последните избори
  • ВКС отхвърли всички искания за касиране на изборите
  • Реформаторите за час сближиха позициите си с ГЕРБ
  • Бареков с най-скъпа ТВ и радио агитация