Договорът с „Боташ“ отива в прокуратурата. Това обявиха част от партиите в кулоарите на парламента. Настояването е договорът да бъде разследван и от държавното обвинение, и от ДАНС.

Според ПП-ДБ и БСП „Булгаргаз“ трябва да плаща ежедневно на турската страна близо половин милион долара такса за достъпа до нейната инфраструктура.

В същото време се изтъква, че това, за което плащаме фиксирана такса, всъщност не го използваме.
В момента 486 хил. евро плащаме всички ние, независимо дали ползваме или не ползваме този газ, идващ през „Боташ“, каза Гуцанов. По думите му договорът не е съгласуван с Министерския съвет и само осем министри са го подписали, което на практика прави този акт нелегитимен. Тогавашният служебен министър на енергетиката Росен Христов е подписал договора без да има право да го подпише, защото той трябва да бъде подписан от директора на „Булгаргаз“, а не от министъра, обясни Борислав Гуцанов.

Той допълни, че документът е подписан предварително от министъра, което, по думите му, също буди много сериозен въпрос защо това нещо е направено.

Оказва се, че всеки ден българската енергетика и в частност „Булгаргаз“ трябва да заплаща капацитет, който се равнява на 500 хил. долара. Този капацитет обаче не се използва, уточни Радослав Рибарски от ПП-ДБ.

Той даде за пример 2023 г. - от възможни 14 кораба да бъдат доставени са използвани един и половина.

„Този капацитет, въпреки че ние не го ползваме, плащаме тези такси всеки ден за пълния обем, който е договорило служебното правителство с министър Росен Христов“, каза Рибарски. Той припомни, че комисията заседава три месеца и заяви, че тези неща са обобщени в доклад, който е готов и другата седмица трябва да бъде в пленарната зала.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement