Прекратяването на всяка вероятност за манипулиране на изборния процес е важно, за да се възстанови доверието на избирателите – те не бива да се опасяват, че гласът им отива в погрешна посока.

Това заяви служебният министър-председател Димитър Главчев в Министерството на електронното управление, където се провежда процедура по тегленето на номерата на машините за гласуване, които ще бъдат удостоверявани за съответствие на предстоящите предсрочни парламентарни избори.

Допълнителни експерти ще бъдат ангажирани в процеса на удостоверяване на машините за гласуване, стана ясно още от думите му. 20 са били експертите, ангажирани на предходните избори. Главчев обаче призова в процеса да се включат представители на различните партии и неправителствени организации. Удостоверяването може да бъде наблюдавано онлайн със звук, стана ясно още от думите на премиера.

„На следващия етап също ще има възможност да се следи в реално време какво се случва, пак със звук. Полагат се усилия да бъдат привлечени още експерти, които да участват в процеса на удостоверяване“, каза Главчев.

Той коментира и актуални политически теми – влошените взаимоотношения между Северна Македония и България, както и информацията, че пейджърите-бомби в Ливан са доставени от българска компания.

„Не смятам, че тонът, който напоследък използва Република Северна Македония, ще ѝ помогне да стане държава-членка в Европейския съюз. Не става и въпрос за някакви нови преговори. Мисля, че достатъчно компромиси направихме с националната си идентичност и те просто трябва да спазват изискванията на ЕС, за да станат държава членка на съюза“, заяви Димитър Главчев.

Той подчерта, че България е предвидим партньор и лоялен член на ЕС. „Няма с какво да изненадаме останалите държави членки. Вие знаете, че подкрепяме разширяването и европейската перспектива на държавите от Западните Балкани, нещо повече – през 2017 г. на възобновихме тази тема и бяхме лидер на процеса. Всяка една държава от Западните Балкани, която иска да стане член на ЕС, ще бъде отчитано нейното участие в този процес и изпълнението на всички изисквания, които са необходими, за да стане държава-членка на ЕС“, категоричен е той.

Относно пейджърите-бомби заяви, че „България няма никакво отношение към производството и преминаването на пейджърите, взривени в Ливан и Сирия“.