Диалог между студентите и властта не трябва да има, защото това би било капан за студентите. Такова мнение изрази в предаването „Лице в лице” по bTV блогърът и активен участник в антиправителствените протести Асен Генов по повод многократно отправените покани за експертни разговори към недоволните студенти от страна на представители на властта.

Като аргумент Генов посочи, че „управляващото мнозинство досега симулираше диалог с проправителствени връзки”, визирайки обявените като разговори на премиера Пламен Орешарски с граждани прояви, в които се включваха изявени лица от т. нар. контрапротести в подкрепа на кабинета.

Журналистът от вестник „Дума” Александър Симов критикува протестиращите, които според него са се „капсулирали” и са отказали диалога с властта. Според него от тяхна страна има само искане за оставка и никакво желание за разговор.

„Не съм убеден в искреността на желанието за диалог, заради всички опити да се ерозира гражданското общество и да се заменят негови представители с организирани от партийни структури „граждански активисти”,” коментира и Христо Христев, преподавател по право на ЕС в Софийския университет и бивш председател на младежка структура на БСП.

Според Христев противоконституционното и антиевропейско удължаване на мораториума за продажба на земя на граждани от ЕС е „признак на липса на здрав разум в парламента”. „Какво представлява положението, в което един ден слагате подписите си под това, а в другия ден го атакувате в Конституционния съд”, попита той.

„БСП и ГЕРБ гласуват с пълно единодушие нещо, предложено от Волен Сидеров. Това управление се крепи на един изключително аморален сговор”, допълни Асен Генов.

В разговора от двора на СУ се включи и преподавателят по външна политика на ЕС във Философския факултет Димитър Бечев, който категорично застава зад протестите на студентите и исканията им за оставка на кабинета „Орешарски” и предсрочни избори. В Деня на народните будители той посочи възпитаването на критично мислене в студентите като една от най-важните си задачи като преподавател. „Сега студентите са моралния пулс на това общество”, подчерта Бечев.

В светлината на днешния контрапротест срещу студентската окупация, в който се включиха около 200 души, докарани с автобуси от провинцията, той допълни, че „бъдещето на на българската левица е в 272 аудитория, а не в автобусите с крепостници”.

Това мнение провокира реплика от страна на Александър Симов, който отговори: „Темата за левицата е сложна, но нека костовисти да не я коментират. Помним какво им се случи на изборите – бяха пометени”, коментира журналистът, който защити тезата, че евентуални предсрочни избори биха довели до възпроизвеждане на пропорциите на силите в парламента.

„Такова съотношение 120:120 никога няма да се възпроизведе. Не виждам никакъв проблем да минем през предсрочни избори, няма да има възпроизвеждане на 100%, няма как да се повтори”, коментира Христо Христев.

Целия разговор чуйте във видеото.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите