90% от хората с увреждания у нас не работят. Половината от фирмите не са наели нито един човек с увреждане, сочи проучване на бизнеса.

Нели Събева е безработна. „Животът продължава. Не може да ми е тъжно, защото има още по-тъжни неща в този живот", убедена е тя.

Нели е кинезитерапевт по образование. В продължение на 12 г., до 1992 г., завежда кабинет в столична клиника. Изправя на крака пациенти след инсулт, катастрофи. След тежък инцидент обаче самата тя остава в инвалидна количка. Вече 22 години безуспешно търси работа.

„Това е професия, която може да се практикува и на инвалидна количка, но е много трудно човек да си намери работа в този смисъл, че трябва да се придвижи до тази работа", казва Нели.

Проучване на бизнеса показва, че основната причина работодателите да не наемат хора с увреждания е недостъпната архитектурна среда и липсата на подходящ транспорт. На второ място е липсата на достатъчно стимули за наемане на такива хора.

Предлагат да отпадне задължението всяка година фирмите с над 50 работници да определят места за хора с увреждания. Вместо това - да изкупуват продукцията на специализираните предприятия и кооперации, в които сега работят около 2000 такива хора.

„Това ще увеличи продажбите и дейността и работните места в този сектор и връщане на нива от преди 20 години”, казва Димитър Бранков от БСК. Предлагат се и промени в ТЕЛК - решенията, така че да се посочва само това, което човекът не може да прави.