Предлаганият модел в законопроекта за Сметната палата е на колективната безотговорност и междупартийните сделки, удобен за натиск и манипулиране. Това се казва в становище на одитиращия орган, изпратено днес до Народното събрание.
Сметната палата се обявява против предложението за председателя и членовете й да не се изисква дълъг специализиран професионален стаж в областта на одита, финансовия контрол, финансите или счетоводството. С проекта се премахва изискването за сертификат за одиторите, удостоверяващ професионалната им пригодност. Според ведомството, това се прави с цел „чисто партийни, приятелски и шуробаджанашки назначения”.
„Според законопроекта непрофесионалисти ще одитират парите на данъкоплатците, а качеството на одитите ще се контролира от ръководство, от което също не се изискват професионални качества. Сегашният уж "недемократичен" модел е преобладаващ в Европейския съюз”, заявяват от Сметната палата.
Предвидената в законопроекта голяма деветчленна колегия ще излезе и многократно по-скъпа на данъкоплатеца в сравнение със сегашното тричленно професионално ръководство, поради неизбежните разходи за персонални коли, шофьори, кабинети, съветници и секретарки, заявяват от институцията, ръководена от Валери Димитров.
Те допълват, че самото връщане на колегиалния модел противоречи на решение на Конституционния съд.
Законопроектът създава възможност мнозинството в колегията на Сметната палата да отстранява "неудобни и непослушни" свои членове, като предлага предсрочното прекратяване на мандата им, казват още от Сметната палата.
Според одитиращия орган, законопроектът е грубо посегателство срещу професионализма и независимостта - основни принципи за дейността на всяка върховна одитна институция, и очевидно обслужва интересите на управляващото мнозинство.
В становището се посочва, че "законопроектът реставрира най-порочните страни на отменен закон за Сметната палата, действал в периода 2001-2010 г. Ако се направи сравнение между разпоредбите на действащия в момента закон, от една страна, и на предложения законопроект, от друга, се открояват ясно недостатъците на втория и неговите очевидно непрофесионални цели", заявяват от одитиращия орган.