Сметната палата отказа да завери финансовия отчет на Софийския университет „Свети Климент Охридски” за 2016 г., тъй като не дава вярна и честна представа за финансовото състояние и имуществото на вуза, обявиха от одитния орган.

За втори път в рамките на последните три години Сметната палата отказа да завери документа. Една от причините е разминаване в отчетите на централното счетоводство, данните от отделните факултети и крайната инвентаризация.

Като основна причина за отклоненията се посочва липсата на адекватни контролни процедури, които да предотвратяват и разкриват финансови и счетоводни нарушения. Така има риск част от активите като компютри, машини, съоръжения, стопански инвентар и др., да не се водят на отчет.

Така по сметка "Компютри и хардуерно оборудване" разминаването е за над 4 милиона лева, а по сметка машини съоръжения и оборудване е над 10 милиона. 

По сметката „Компютри и хардуерно оборудване“ в баланса на университета са отразени 9 235 594 лв., сборът от оборотните ведомости на звената по същата сметка е 9 029 279 лв., а при инвентаризацията са установени 4 557 206 лв. За несъответствията не са предоставени документи, както и не са документирани липси и излишъци при извършването на годишната инвентаризация.

Нарушения има и в Университетското издателство, като са плащани на ръка суми над 10 хиляди лева.

В брой е платен и недвижим имот – вилна еднофамилна сграда в гр. Черноморец, на стойност 58 725 лв., което е грубо нарушение на Закона за ограничаването на плащанията в брой.

От университета обясниха за bTV, че къщата е била собственост на чужденец, който е я е обявил за продажба. Построена е обаче на терен на Учебно-научната база "Черноморец" на Университета.

Наложило се е да бъде купена, защото се намира в центъра на базата. Парите за имота не са броени на ръка, а са преведени по сметката на купувача.

В периода 2014 г. – 2016 г. Научноизследователският сектор е предоставил заем в размер на 4 млн. лв. на СУ за заплати и други текущи разходи. Над 3,1 млн. лв. от тези пари не са върнати, макар да са необходими на института.

От Сметнала палата посочват, че 15 от препоръчките, заложени в одитния доклад на СУ за периода януари 2013 г. – юни 2015 г. остават неизпълнение. Така това е втори финансов отчет на СУ през последните години, който е отхвърлен от одитния орган – след този през 2014 г. През 2012 г., 2013 г. и 2015 г. подаденото от Алма матер е заверено с резерви.

Още преди седмица ректорът на университета съобщи, че предстои сериозно затягане на финансовата дисциплина и кадрови промени.

Позицията на СУ

От началото на 2016 г. насам ръководството на Софийския университет активно и последователно извършва преглед на дейности и системи, в които има изоставане и недостатъци, съобщиха от Алма матер в официална позиция.

В Софийския университет има близо петдесет вътрешни разпоредители с бюджет в общо 16 факултета и три департамента, като са установени пропуски в работата на множество звена, които събират и предоставят счетоводни данни.

"Бяха предприети редица мерки за подобряване на работата на счетоводния отдел, за въвеждане на адекватни контролни процедури за предотвратяване и разкриване на извършването на финансови нарушения, както и за преодоляване на констатацията на Сметната палата от последните години за разминаване между счетоводния отчет на Софийския университет, оборотните ведомости на отделните звена и резултатите от инвентаризацията. Положихме големи усилия за изграждането на електронна система, свързваща звената на Университета с централното счетоводство така, че да се получава незабавна и достоверна информация. От месец юни 2017 година системата вече функционира", пишат от СУ.

От ръководството му уверяват, че ще продължат с мерки за подобряване на финансовата дисциплина и са уверени, че направеното до момента ще доведе до видим напредък при последващи проверки.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement