Важно е да се разполага с механизми за действие при извънредни ситуации, когато има кандидати за убежище, особено от Сирия. С нова директива на ЕС се подобрява достъпът до правосъдната система - трябва да се гарантира, че справедливо ще се разгледа всеки иск на бежанец. България бе засегната от тежката криза в Сирия, но също Гърция, Малта. Това заяви по време на визита в София еврокомисарят за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.
По думите й до този момент ЕК заделила 20 млн. евро за укрепване на ситуацията в България. „През последните месеци сте изправени пред ситуация, да посрещнете много външни лица. Сега въвеждаме ново законодателство. Правото на убежище е едно от най-важните неща. Липсата на яснота доведе до това, че съдилищата трябваше да разчитат на тълкования, основани на общите правила. Държавите членки не бяха особено ентусиазирани. Други като България бяха нови и с колебание пристъпиха към това начинание. Ще намалим значително възможностите за задържане на кандидатите за убежище. Истинската работа започва сега, с прилагането на законодателството”, обясни Малмстрьом.
Тя посочи, че всички държави членки са длъжни да се съобразяват с новите принципи. А Комисията щяла да се опита да подпомага чрез финансиране, обучение и практически инициативи.
„В центъра сте вие, хората от практиката. Трябва да има ясни закони и достатъчни ресурси. Картината на убежището ще продължи да се променя. На този етап сме се обединили около общата система за убежище и гражданите, които са се обърнали към нас за закрила”, каза още Малмстрьом.
Според еврокомисаря са необходими мерки за интеграция. „Споделянето на добри практики е важно, но и финансовите съображения са важни. Бежанците в България искат да работят тук, да учат български език”, допълни Малмстрьом и отбеляза, че един от въпросите на срещата й с вътрешния ни министър е именно темата за мерките за интеграция на бежанците.
Еврокомисарят приветства усилията на България да се справи със ситуацията във връзка с потока от имигранти, основно от Сирия.