
Теодор Петров е с пристъп от два дни, но вече се чувства по-добре благодарение на силните противовъзпалителни медикаменти.
"Още като кърмаче той е имал алергия към белтъци, която по-късно е преминала в астма", пояснява доц. Илия Калев - ВМИ, катедра "Детски болести".
Сега ежемесечното поддържащо лечение на болен от астма струва около 200 лева и дори ако касата заплаща половината от сумата е невъзможно едно семейство да се справи финансово казва майката на момчето.
"Необходимо е касата да заплаща 100 процента от скъпоструващите медикаменти", казва д-р Александър Алексиев, заместник-председател на АББА.
Теди е почти на 7 години и трябва да тръгне на училище, но майката се страхува, че ако направи пристъп там няма кой да му помогне, а това е жизненоважно да стане в първите 10 минути.
Сега специалистите твърдят, че качественото лечение в детска възраст ще спести усложненията по-късно, а момченцето, което след инхалациите и специалната гимнастика се чувства по-добре казва, че иска да ходи и на училище.
От Здравната каса заявиха за Би Ти Ви, че заплащат напълно 7 лекарства за бронхиална астма и бронхит. Сега 69 хиляди астматици получават медикаменти от касата.
Само за първите 6 месеца на тази година броят на болните, които са диагностицирани се е увеличил с 85 на сто.