Българската публика отново ще се срещне с магнетичната, уникална музика на "Баба Зула". Финалът на юбилейното 15-то издание на Международния филмов фестивал София Филм Фест ще бъде музикален подарък за всички почитатели на турските изпълнители, които гостуваха за първи път в София през 2005 г., за да представят на живо музиката на документалния шедьовър на Фатих Акин "Музиката на Истанбул”, а през 2008 и 2009 поставяха финалния музикален акцент на фестивала.

Билети за концерта в Sofia Live Club вече могат да се купят онлайн в eventim.bg, ticketstream и ticket+, както и на касите на Билетен център – Национален дворец на културата и в Дома на киното. Денят е 13 март, неделя!

Артистичните импровизации на "Баба Зула" са сериозни произведения с оригинален стил, саунд и характер. Магнетичното им звучене е резултат от влиянието на музиката, създадена в края на 60-те и 70-те години. Групата е основана в Истанбул през 1996 г. от Левент Акман, Мурат Ертел и Емре Онел, който напуска през 2005 г. и е заменен от Кошар Камчи. През 2003 г. към тях се присъединява вокалистката Оя Еркая, а година по-късно – и уникалната майсторка на „живата рисунка” Серен Ойкют. Присъствието й на сцената, създаването на образи с бързина и вдъхновение, е важната визуална част на цялостта, която представляват "Баба Зула". Те използват емблематичните за турската музика дървени лъжици и „саз” и разчитат на вековните културни традиции в родината им. Комбинирането на ориенталски инструменти (като дарбука, електрически саз, лъжици, „ней” от традицията на суфите, кларинет като детайл от музиката на турските цигани) с модерно, електронно звучене, създава особения, специфичен саунд, които "Баба Зула" определят като "ориенталски дъб”.

Пърформънсите на "Баба Зула" из Европа наподобяват мистични ритуали - смес от визуално изкуство, ориенталски танци, пищни костюми, поезия, театър и анимация на живо. Както личи и от “Корени” (Roots - албумът на "Баба Зула", създаден през 2007 г.), връзката с миналото и традициите са повод и причина, вдъхновение и действие, провокация и последствие за всичко, което групата създава.