Неофициален отечествен фронт се надигна срещу идеята на правителството за национализация на частните професионални пенсионни фондове, пише на челно страница "Труд". Одържавяването на парите се атакува и от политици, и от експерти. Българският евродепутат Ивайло Калфин дори сезира Еврокомисията по въпроса. Калфин иска Брюксел да прецени дали тази идея не противоречи на принципа на свободната конкуренция. Президентът Георги Първанов и лидерът на СДС Мартин Димитров заявиха, че национализацията на фондовете противоречи на конституцията. Според Международния валутен фонд трябват смели мерки в пенсионната система, за да има стабилност на държавните финанси. Идеята за национализация обаче няма да реши проблемите и всъщност е връщане назад, смятат експертите от МВФ, уточнява изданието.
"Труд" допълва, че работещите в тежки професии ще получават по две пенсии, вместо да се ликвидират професионалните фондове. Това са предложили от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване на среща с премира Бойко Борисов, уточнява вестникът.
Хаосът срива доверието в ГЕРБ, твърди в интервю за "Труд" Екатерина Михайлова, зам.-председател на 41-вото НС от "Синята коалиция". Михайлова подчертава, че натрупването на противоречащи си сигнали създава усещането, за липсата на екипност вътре в самото управление. Прозира липсата на яснота за политиките. А национализацията на личните пенсионни вноски е пълно и тотално неуважение към частната собственост.
И коментарът в "Труд" е с тематика реформи. Авторът Васил Гаризанов обобщава под заглавие: Реформатори в криза и криза на реформите. В своя анализ за "24 часа" авторът Димитрина Александрова отбелязва: Дългият и многословен дебат за пенсионната реформа завършва по най-лошия начин - вдигат се вноските, и стажът. А промяна на системата няма.
Темата за пенсионната реформа присъства и на страниците на "Монитор". Изданието прави паралел между реформата у нас и тази в Европа. Европейската комисия ще настоява за увеличаване на пенсионната възраст за членките на Европейския съюз. Брюксел предприема тази стъпка в отговор на проблемите с публичните финанси в общността, уточнява вестникът. Нуждата от реформа се появява поради няколко фактора, увеличаване на продължителността на живота на жителите на Стария континент, както и демографската криза, породена от ниската раждаемост. Освен това не трябва да се забравя влошаващото се съотношение между пенсионерите и хората на работа.
Отлагаме ли вдигането на възрастта за пенсиониране, ще стане по-зле, твърди в интервю за "Телеграф" Иван Нейков, бивш социален министър. По думите му причината е, че средната възраст на нацията и броят на пенсионерите ще се увеличат. Отдалечаването във времето означава подценяване на демографския фактор, категоричен е Нейков.
"Пари" посочва, че България е избрала лошия пример на Унгария - национализация. Европа гони глоби, ако бавим реформите, казва в интервю за "Стандарт" Боряна Пенчева, зам.-министър на финансите. България е една от най-застрашените страни в ЕС от демографските проблеми. Реформите трябва да се предприемат сега, защото в средносрочна и дългосрочна перспектива тези сектори ще се превърнат в тежест за цялата система и за всеки български гражданин, пояснява Пенчева. Санкциите за страните членки на ЕС, които бавят реформите, са от спиране на еврофондове до преки глоби в размер на процент от БВП. Пенчева допълва, че приоритет на правителството за догодина е да се гарантира стабилност и растеж в европейски контекст. "И смятам, че ще го усетят и обикновените граждани, защото когато има растяща икономика, макар и с малки темпове, има стабилност и може да се правят както лични, така и бизнес планове", обобщава Пенчева.
"24 часа" алармира на първа страница, че ще ни мъчи яка зима, или със сух студ, или с дебели преспи. Топлото атлантическо течение Гълфстрийм, благодарение на което някои северноевропейски страни имат много по-мек климат, отколкото други държави на Стария континент, сериозно отслабвало и никак не било изключено напълно да спре. "Ако "морските" ледници се стопят в кратки срокове , това неминуемо ще се отрази върху солеността на горния океански слой, температурата му и съответно на структурата на морските течение Намаляването на Гълфстрийм може да доведе до много по-сериозни последствия - според някои изследователи до ледников период в Западна Европа", твърди Валери Спиридонов, зам.-директор на института по метеорология и хидрология към БАН.
Кристалина Георгиева е втората българка, номинирана за комисар на годината в рамките само на 2 г. след Меглена Кунева през 2007 и 2008 г. В интервю за "24 часа" Соломон Паси, почетен председател на Атлантическия клуб, призовава да гласуваме за нея, да покажем, че сме сплотени. "Смятам, че ЕС ще спечели, ако Кристалина бъде избрана. От една страна, тя е измежду истински популярните лица на ЕС, а от друга, изборът й ще напомни на света за нейния ресор, който е може би най-филантропичната страна от дейността на ЕС. Това ще стимулира филантропията из целия свят, от което светът ще спечели", коментира Паси.
За да не изгуби България около четвърт милиард евро финансиране от еврофондовете, парите ще отидат не за пътища и ж.п. линии, а за софийското метро, информира "Сега". Това реши съветът по управление на средствата от ЕС след близо два месеца консултации и получено разрешение от Брюксел, уточнява изданието. Около 250 млн. евро от оперативна програма "Транспорт" ще бъдат дадени за отсечките на софийското метро от "Обеля" през "Надежда" до пътен възел "Надежда" и от "Младост 1" до летището, които бяха започнати със заеми.
"Монитор" алармира, че започва акция "Стърчащи жици". Всички собственици на кабелни телевизии и интернет доставчици до месец трябва да премахнат жиците, които висят във въздуха, тъй като съгласно Закона за устройство на територията те са незаконни.
Ще открием още незаконни постройки около язовир "Ивайловград", казва в интервю за изданието Румен Данев, областен управител на Хасково. "Сега с моя заповед има съставена нова комисия, която ще направи обход на целия язовир. За да се види какви постройки има в цялата чашка, ще се използват и лодки", обяснява Данев и допълва, че наскоро са получили информация, че между Бориславци и Малки Воден има незаконни леки постройки - тип бараки. "Затова направихме проверка и установихме, че там има 11 фургона и бараки, но не открихме техните собственици."
Според челото на "Класа" руската компания "Газпром" не предвижда ново намаление на цената на природния газ за България. По думите на Станислав Циганков, ръководител на отдела за външноикономическа дейност на дружеството, цената на руския газ за България е най-ниската в Европа. На практика "Газпром" доставя горивото по специални цени и в настоящия момент няма някакви предпоставки отново да разглеждаме този въпрос, уточни Циганков.
Темата на "24 часа" констатира, че спешните отделения са мястото, където неосигурените със скромни финансови възможности търсят лекарска помощ. Около 1,7 млн. българи не плащат за здраве в момента. Част от тях са в чужбина, други са богати и си плащат на частно, но повечето разчитат на безплатната "Спешна помощ". При проверката обаче често се оказва, че пациентът, обявил се за беден, има голямо жилище, кола или фирма. "Необходими са законодателни промени, за да се реши проблемът. Не е работа на лекарите да преследват пациентите с адвокати и съдия-изпълнител, за да си вземат парите", смята доц. Бойко Коруков, директор на ИСУЛ.
Една година гратисен период получиха болниците по изискванията за минимален брой легла в Наредба 49, съобщи здравният министър д-р Стефан Константинов след среща с директори на лечебни заведения, цитиран от "24 часа". Специализирани болници трябва да разполагат поне с 30 легла, а многопрофилните - с 60. На тези правила не отговарят общо около 50 болници.
"Пари" допълва, че частните болници, които предстои да бъдат закрити, заведоха дело срещу здравния министър Стефан Константинов. Директори на над 20 от засегнатите лечебни заведения подадоха иск в прокуратурата.
Болници с по десет легла не могат да осигурят качествена помощ, твърди в интервю за "Дневник" Михаил Зортев, зам.-министър на здравеопазването. Когато влиза в болница, пациентът иска комплексна и качествена помощ. Скъпа апаратура могат да си позволят окрупнените болници. Когато един апарат се ползва от малко пациенти, изследването им се оскъпява, обяснява Зортев.
Репортер и шофьор отведени на разпит от редакция, пише "Труд". "Влизане на полицаи в редакция е особен проблем. Трябва наистина да е извършено углавно престъпление, за да си позволят това. А целият случай е серия от закононарушения, опит за натиск и тормоз", са думите на заместник главния редактор на в. "Галерия" Явор Дачков, цитирани от изданието. В понеделник полицаи от Областната дирекция на МВР-София дошли в редакцията на вестника и отвели репортера Драгомир Добрев и шофьора Юлиян Методиев. Двамата същия ден били в село Шума, община Годеч, със задача от вестника да снимат къщата на вътрешния министър Цветан Цветанов и да говорят с местните жители.
В отговор на въпроса защо са били задържани Цветанов казва: "Заради възникнал инцидент. След като са им снети обяснения, те са освободени. Това е нормално за всеки подобен случай." Пред "Труд" министър Цветанов допълва, че имотът е сниман многократно от журналисти и няма абсолютно никаква пречка.
Днес правото да си информиран е по-жизнено необходимо, отколкото да си свободен, коментира за "Труд" Алексей Петров, бивш сътрудник на ДАНС и сочен за лидер на престъпната група "Октопод", по повод инцидента. По думите му това, което се случи във вестник "Галерия" е "опит за сплашване на независимите и свободни медии".
Само за няколко часа МВР коренно промени версията си защо областната дирекция на полицията в София е направила спешна проверка на двама служители от в. "Галерия", подчертава "Сега".
В интервю за "Сега" Константин Пенчев, омбудсман, отбелязва, че за догодина бюджетът на омбудсмана ще бъде 2 млн. и 270 хил., което е с повече от 1 млн. по-малко от предишни години. "Но аз няма да почвам с парите. Първо ще направя това, което е по силите на мен и моя екип. Те са 30 души при щат 60. Смятам до Нова година да направя организация, ще проверя дали сегашната структура на институцията е най-оптималната. Моята работа е да отида при слабите и да доведа техните искания до знанието на силните, на администрацията. Но защитавам само законните права. Когато има масови безредици, аз ще отида там, за да видя дали има масово нарушаване на човешките права или масово нарушаване на закона", подчертава Пенчев.
Елитни проститутки са изнудвали с компромати известни наши политици, бизнесмени, прокурори и полицаи, пише под глава "Монитор", позовавайки се на изказване на вътрешния министър Цветан Цветанов. Според изданието компаньонките, които били изпращани на влиятелни мъже, са събирали информация за бизнеса, срещите и обкръжението на клиентите си, след което докладвали наученото на своите сводници. Повечето от бизнесмените обичали да се хвалят какви връзки имат и кого познават, за да впечатлят момичетата. Тази информация старателно се записвала и по-късно се използвала като компромат.
