Под заглавие "Не е вот, а лот на доверие", темата на "Труд" коментира: "С дълга реч пред министрите си, която възхвалява успехите на ГЕРБ ("спортната зала каква красавица става") и разгромява политическите противници ("шайка разбойници"), премиерът Бойко Борисов представи предложението си за вот на доверие към кабинета. Той изтече и мотивите, които бяха изпратени в парламента. В текст от 317 думи Министерският съвет иска вот за цялостната си политика във всички ресори и заявява, че атаката към него идва от "неясни политически субекти" и от "медии с неясни собственици". Премиерът Бойко Борисов възложи наминистрите си за една вечер да приготвят кратки отчети какво са свършили досега, които да представят по време на дебатите днес в парламента.

Пред "24 часа" Желю Желев, президент на България, дава оценка за вота на доверие, който поискаха Министерския съвет и премиерът Бойко Борисов: "Ако трябва да давам морална оценка, ходът му е достоен. Когато нещата започват да стават много неясни и объркани, както е сега покрай всички тези подслушвания и тайни записи, позицията на управляващите трябва да е ясна. Правителството да знае, че има доверие. Това според българската конституция означава, че след като са ти гласували доверие, шест месеца никаква опозиция и никакви други групи не могат да искат оставка или вот на недоверие. И ръцете на правителството са развързани да следва своята политика, да не го торпилират от различни посоки. Разбира се, в самото искане на вот на доверие има известен риск."

Вотът на доверие е стандарт на западната демокрация, разяснява пред "24 часа" Филип Димитров, премиер на България през 1992 г. В отговор на въпроса по какво си приличат вотът, който той направи през 1992 г. и този на Борисов, Димитров казва: "Използва се същият инструмент за парламентарна борба. Когато се прави опит да се разклати едно правителство, това е способ да се даде сражение на избрано от премиера поле. Така правят сериозните политици. Разликата е, че неговият - надявам се - успява да изпревари процеси на разпад и затова има и по-добри шансове за успех."

Пред "Монитор" депутатът от ГЕРБ Валентин Николов дава положителна оценка за вота на доверие. Според него вотът е добър вариант, защото по този начин ГЕРБ ще се пребори с "тъмните сили" в обществото, и второ Ц може да наблегне на реформите. Николов допълва още, че опитите за борба с "днешните проекции на Държавна сигурност продължават. Аз съм сигурен, че част от контрабандните канали, които едно време са били под знака на ДС,продължават да действат", убеден е Николов.

"Телеграф" стряска със заглавие "Грипът полази половин България". След София-област, покосена първа от епидемията, вчера в още 5 общини бе обявена такава. 11 области са в предепидемична обстановка. Петте нови общини са Благоевград, Петрич, Дупница, Рила и Кочериново. Там броят на заболелите е надхвърлил критичните 300 на 10 хил. души население, уточнява изданието.

"Стандарт" подчертава, че след като учениците не получиха дълга ваканция за Нова година, сега ще си стоят вкъщи заради грипа. Школата затварят за седмица, до 26 януари. Ваксините срещу грип вече са безполезни и затова не трябва да се прилагат по време на грипната епидемия, алармира "Монитор". Това заяви завеждащият отдел "Надзор на заразните болести" в Министерството на здравеопазването д-р Ангел Кунчев. Ако сега се имунизирате, трудно ще развиете имунитет, тъй като вече може да сте се заразили, обясни специалистът и добави, че единственото средство, което може да ни защити от инфекцията сега, в разгара на епидемията, са антивирусните препарати, които
се взимат в първите 48 часа от заболяването. Антибиотиците също са безсилни пред грипа.

Да се спре използването на специални разузнавателни средства, докато не се намери формула, гарантираща, че се прилагат само за документиране на престъпления. Такова
предложение направи премиера Бойко Борисов пред министрите си, пише на челна страница "24 часа". Междувременно прокуратурата огласи резултатите от проверката си по телефонните разговори на шефа на митниците. Заключението е, че записите не са оригиналните СРС-та, за които парламентарната комисия установи, че са използвани срещу Ваньо Танов, а са презаписани и върху тях е оказана допълнителна манипулация. "Сега" се включва по темата като отбелязва, че прокуратурата не е категорична дали записът с премиера Бойко Борисов е монтиран.

На вътрешна страница темата на "24 часа" допълва, че огласяването на подслушаните разтговори коства на премиера Бойко Борисов оттеглянето на 14 процента от симпатизантите му. Според експресното телефонно проучване на ББСС "Галъп" днес твърдо подкрепят премиера 42 на сто, а 23 процента - не.

Върховният касационен съд потвърди доживотната присъда за убийството на студентката от Варна Радостина Евтимова и Георги Цветанов влиза в затвора, съобщава "Сега". Окончателната присъда идва две години след зверското убийство на студентката. Според обвинението Цветанов е извършил убийството, за да прикрие изнасилване. Смъртта й предизвика масови студентски вълнения във Варна.