
Мохамед Балут, вестник "Ас-Сафир", Ливан: "При посещението в Мароко нейното присъствие не е толкова важно, тъй като президентът Саркози и крал Мохамед шести ще обсъждат двустранни икономически и политически въпроси. Но е факт, че Сесилия вдига повече шум с отсъствието си, отколкото с евентуалното си присъствие".
Макар да не обичаше протокола, Сесилия играеше немаловажна политическа проля през няколкото месеца като първа дама.
Мохамед Балут, вестник "Ас-Сафир", Ливан: „Мисля, че френската конституция изисква държавният глава да е женен, но не забранява развода. Но казусът със Сесилия е по-различен в цялата история на петата република.
За първи път виждаме първата дама да се намесва в политическите дела. Тя беше отредена да бъде емисар при разрешаването на случая с българските медицински сестри. Тя изигра и важна роля при сформирането на президентския екип, а също така и при назначаването на семейни приятели в правителството, като министърката на правосъдието Рашида Дати".
По традиция, мястото на първата дама до държавния глава е да му помага в дела, където са необходими повече чар и чувства.
Паульо Дентиньо, радио, Португалия: "Ролята на първата дама е да дава подкрепа на президента от втора линия. Нейното място е повече при решаването на социални и хуманитарни проблеми. В случая с българските сестри, тя нямаше голяма заслуга, тъй като Европейският съюз и други страни отдавна се бяха ангажирали с това дело, но ситуацията й позволи да се превърне в героиня".
От Ивон дьо Гол, наричана леля Ивон, през Даниел Митеран, която първа започна да се намесва в политически въпроси, до бунтарката Сесилия, вече не Саркози, първата дама на Франция извърши истинска революция. На Петата република досега й липсва само президент жена.