
Споразумение за стабилизиране и асоцииране между Европейския съюз и Черна гора бе подписано днес в рамките на заседаващия Съвет по общи въпроси и външни отношения на съюза на равнище външни министри.
От страна на Европейския съюз документът бе подписан от председателстващия Европейския съвет Луиш Амаду - външен министър на Португалия и от комисаря по разширяването Оли Рен, а от черногорска - от премиера на Черна гора Желко Щуранович.
Споразумението за стабилизиране и асоцииране се приема вече като типов документ в отношенията на Европейския съюз със страните от Западните Балкани, които искат да бъдат приети за пълноправни членове на Съюза.
Подобни споразумения вече подписаха Хърватия, Албания и Македония. Преговори за подобно споразумение се водят между Европейския съюз и Сърбия.
Очакванията са то да бъде прието до края на тази година, но това ще зависи от степента на сътрудничество, оказвано от Белград на Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия в Хага.
Българският вицепремиер и министър на външните работи Ивайло Калфин изрази голямо задоволство от подписването на споразумението.
Радвам се, че бе намерен компромис по спора за изписването на еврото на кирилица и Черна гора не стана неволен негов потърпевш, каза той пред български и чуждестранни журналисти.
Комитетът на постоянните представители на страните-членки на ЕС одобри специална декларация по проблема с
изписването на еврото на български език
Документът беше предоставен на външните министри, които заседават Люксембург. В декларацията се посочва, че за да не се пречи на споразумението за стабилизиране и асоцииране между Черна гора и ЕС, е решено в Българския вариант на текста да се използва международното съкращение EUR.
Така се заобикаля спора евро или еуро, но се признава наличието на проблем между България и евроинституциите около изписването на еврото на кирилица. Подчертава се още, че е необходимо да се вземе решение възможно най-бързо, за да бъде разрешен този технически и езиков проблем.
След като специалния текст за българската позиция беше приет, България от своя страна се съгласи да подпише Споразумението за стабилизиране и асоцииране между Черна гора и ЕС.