По мазета и сутерени в различни служби, под зоркото око на камерите, зад дебели стени, тежки катинари и восъчни печати се пазят десетки хиляди предмети с престъпна история.
Иззети са при знакови акции или показни убийства
в кървавите години на прехода. Опаковани са в специални кашони или чували, след като са изминали дългия път от местопрестъплението, през лабораториите на криминалистите - до стелажите в склада.
„Да, всяко едно дело е човешка съдба, даже не на един и на двама. Но ние не знаем за кого става въпрос. За нас това са само дела, номера на дела”, каза Евелина Кралева, СГП.
„Най-вече се пазят вещи от различни кражби. Има автомобилни гуми, има разни дрехи. Има ценности, но те се предават в трезор. Има някои най-различни устройства”, добави Атанас Атанасов, Столична следствена служба.
В склада за веществени доказателства на столичния следствен отдел са натъпкани хиляди документи по знакови дела за източване на ДДС и данъчни престъпления.
Наркотиците, оръжията и парите са на специален режим. Те се съхраняват в трезори по различни служби. В МВР отговарят за бойния арсенал, конфискуван при акции или намерен при убийства, в Митниците се пазят иззетите при акции наркотици, а ценностите и парите - в сейфове, под строг отчет.
Има ли изгубени доказателства?
Разследващите твърдят, че да се загуби веществено доказателство е рядкост, но инспектората на ВСС установява друго в годишния си доклад. В него се твърди, че има маса неуредици по съхранението и съмнителни липси на веществени доказателства по знакови дела.
„Те от инспектората добре отправят критики, обаче няма ли пари, няма как да ги съхраняваме. То за това си трябват и пари... а средства няма. Справка - министър Дянков”, коментира Атанасов.
Какво трябва да се случи, за да не изчезват веществени доказателства и случайно ли са загубени ценни предмети от знакови убийства, случили се у нас във времената на прехода – гледайте "Код: Криминално” по bTV Action.