От българското външно министерство държат връзка с дипломатическите ни мисии, но засега няма данни за пострадали наши сънародници. Говорителят на министерството Димитър Цанчев информира, че на остров Бали се намира група българи, но българската мисия в Джакарта ги е предупредила да не включват в маршрута си пострадалите от земетресението райони на Индонезия.

Земният трус с магнитуд 5,9 по Рихтер е бил регистриран малко преди 6 часа сутринта, когато всички са спели и затова жертвите са толкова много, а според прогнозите и ще продължават да растат. Последните данни от информационните агенции са за 3 000 загинали и поне още толкова ранени.

По данни на кризисния щаб към индонезийското Министерство на социалните въпроси броят на жертвите непрекъснато се увеличава, тъй като спасителните операции продължават. Бедствието е прогонило хиляди хора от домовете им и е разрушило над 3 800 къщи в най-силно засегнатите райони.

Епицентърът на труса е на дълбочина 33 километра в океана и на около 50 километра южно от историческия град и туристически център Джокярта - древна индонезийска столица и един от най-големите градове на остров Ява. Той се намира на 440 километра източно от Джакярта, близо до вулкана Мерапи. По-рано този месец той е показал признаци на активизиране, което принудило хиляди хора да се евакуират.

Вулканолози твърдят, че днешното земетресение не е предизвикано от вулкана, но се опасяват, че може да доведе до активизирането му. Земята се разлюляла малко преди 6.00 ч. тази сутрин. Очевидци разказват, че хората бягали в паника от домовете си, докато сградите около тях се рушали.

Бедствието прекъснало електричеството и комуникациите в града. Летището е затворено, а полетите са отменени, след като сградата бе пропукана, а покривът пропадна вследствие на труса. Болничните служители изнесаха пациентите на открито заради опасения от вторични трусове. Ранените се извозват с камиони и автобуси. Някои пристигат пеша поради недостиг на линейки. Хиляди хора се струпаха на централния градски площад, други потърсиха убежище в храмовите комплекси.

Въпреки значителните разрушения в Джокярта, по-тежко са пострадали съседните райони Бантул и Кулонпрого. В Бантул има спешна нужда от лекари и медицински сестри, за да помагат на пострадалите. В града цари масов хаос и паника. Хиляди хора бягат от града, а хиляди други търсят убежище в него, тъй като се страхуват от цунами. Индонезия се намира в зоната, наречена тихоокеанския "огнен кръг", тъй като често е обект на земетресения и вулканични изригвания. В края на 2004 г. земетресение от 9 по Рихтер предизвика гигантско цунами в района и отне живота на повече от 200 000 души.

***
Целият свят се притече на помощ на Индонезия след разрушителното земетресение. Утре Българският червен кръст също се събира на извънредно заседание, за да реши как да помогне на пострадалите.