На избори вече ще се гласува само със знак "Х", забранени са всякакви чавки, кръгчета или други знаци в полето срещу името на партията или кандидата, отбелязва под глава "24 часа". Не могат да се ползват никакви други средства за писане освен син химикал. Това е регламентирано в Изборния кодекс, уточнява изданието. След повече от година работа кодексът най-накрая е готов и ще бъде внесен в парламента. Той обаче се оказа най-ревностно пазеният документ в държавата, тъй като шефката на работната група Искра Фидосова е забранила да бъде разпространяван по медиите преди внасянето му в НС.
20 процента ще бъде прагът за разместване на кандидатдепутатските листи по места, допълва по темата "24 часа". В Изборния кодекс се записва, че вотът за Народно събрание ще е пропорционален с преференции. 10 процента пък ще е прагът за преференции за Европарламента. Такива обаче няма да има за общински съветници.
C 20 на сто ще бъдат оразяни всички общински съвети в страната, ако Изборният кодекс бъде приет, пише изданието. С него се правят и поправки в закона за местната власт. Предвижда се намаляване на броя на зам.-кметовете на общини. Районните кметове пък вече ще се избират от общинските съвети.
Президентът Георги Първанов има висок рейтинг, много хора го харесват, така че проектът АБВ може да влезе в парламента на следващите избори, прогнозира политологът Емил Кошлуков в интервю за "24 часа". По думите ме Първанов не постъпва коректно като организира партия една година преди края на мандата си. "Ангажирането му от сега с политиката ще го ерозира като президент", твърди Кошлуков. Според политолога действията на президента пряко ще се отразят и върху БСП - партията ще се разцепи, а ако това се случи АБВ може да бъде сериозен опонент на ГЕРБ. В отговор на въпрос Кошлуков коментира имотните скандали свързани с министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов: "Казусът с апартаментите на Цветанов е простичък - трябва НАП и Сметната палата да излязат ясно и да кажат изкарва ли той такива пари и платил ли е данъци върху тях. Нищо повече".
Темата за проекта на президента Георги Първанов присъства и на страниците на "Сега". "Светът се глобализира, а Първанов стяга ново възраждане", е заглавието над коментара в изданието. Според автора Ясен Бориславов засега АБВ прилича повече на "историческа диагноза", а проблемът на българското общество отдавна не е Възраждането, а как да влезе в модерността.
Цветанов изненада депутатите. Разказа им за семейното имане, отбелязва "24 часа"в статия придружена с таблица, която описва имотното състояние на семейство Цветанови. Вицепремиерът Цветанов дойде в парламента и даде пълен отчет за имотите и доходите си. От отчетите, които представи, стана ясно, че за периода 2004 - 2009 г. семейството на министъра е получило 362 000 лв.
В интервю за "Новинар" Румен Петков, бивш вътрешен министър, коментира казуса "Цветанов". В отговор на въпрос Петков казва: "Според мен в този случай има форма на зависимост от чужбина. Ако не съм прав, нека да каже, че не е така. Говорих с висши магистрати, които съвършено сериозно казват, че ако им се предложи на тях да направят експертиза, каквато е правил министърът, те няма да могат да го сторят. В кавички мога да кажа, че му завиждам за самочувствието, но всъщност става въпрос за една абсолютно куха работа - легализиране на доход от чужбина. Затова трябва да каже пред българския народ кого е консултирал. Все пак той е вътрешен министър, а не шеф на "Плод и зеленчук".
Всички ежедневници акцентират върху земетресенията Сърбия, Турция и Гърция, които бяха усетени и у нас. България под обсада от земетръси, пише "Труд" и допълва, че трусовете напомниха за мрачните прогнози на американски и хърватски сеизмолози за вероятността полуостровът да бъде разлюлян със сила до седма степен по Рихтер и даже да се надигне цунами. Изданието отбелязва, че най-силно са пострадали западните ни съседи. Земетресение с магнитуд 5,4 степен по Рихтер бе регистрирано в централната част на Сърбия, на 10 км от Кралево - в село Витановац. У нас то бе усетено в северозападната част на страната - от Видин до Кюстендил.
За "Труд" ст. н. с. Николай Милошев, директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН, коментира, че не може да се каже, че след трусове у съседите ще има и у нас. "В този случай трябва да помислим как да бъдем максимално полезни на комшиите ни", подчертава Милошев.
Правителството да отдели повече пари за наука за следващата година или БАН ще внесе предложение да бъде закрита. С това изказване членът на Общото събрание на БАН Лъчезар Аврамов нажежи протеста на академиците, отбелязва "Труд". По данни на полицията около 1000 души се събраха пред парламента, а по-късно огласиха с освирквания и вувузели сградата и на Министерския съвет, уточнява изданието. "Закриването на БАН - стъпка към Третия свят", "На бананова република наука не й трябва", "Дянков - генномодифициран американски организъм" и "1869-2010 г.: От дякон Игнатий до Дянков и Игнатов" бяха част от плакатите, пише "Труд". Сред основните искания на БАН са бюджетът за 2011 г. да е 111 млн. лв. вместо планираните 59 млн. лв., академията да стане първостепенен разпоредител на държавни пари и министрите Симеон Дянков и Сергей Игнатов да подадат оставки.
"24 часа" отбелязва, че 300 000 лв. са нужни на бъдещите артисти, художници, музиканти за да погасят сметките си за парно. До края на седмицата Министерски съвет ще преведе сумата на трите академии по изкуствата. Премиерът Бойко Борисов имал намерение да прехвърли спестени пари от отоплението на всички ведомства, за да не пускат студентите в дървена ваканция, пише изданието.
Науката трябва да се съсредоточи в университетите, призовава в интервю за "Монитор" Стоян Денчев, ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии. По думите на Денчев една от основните причината е че, науката и практиката вървят ръка за ръка или както казва американският философ Дюи: "Учене чрез правене". Ректорът подчертава, че за да излезе от кризата държавата трябва да определи своите приоритети във висшето образование. "Да определи къде са необходими кадри, за да се насочат натам усилията. Ако строим втора атомна електроцентрала, значи че ще ни трябват повече инженери и атомни енергетици. Би могло да се засили финансирането на вузовете, които да произведат тези кадри. Да се закрият, както каза и министърът, някои специалности, които не са ефективни за момента," съветва
Денчев.
Текущото ниво на усвояемост на парите от оперативните програми на ЕС са средно 8,25 процента разплатени и 34,88 процента договорени средства за седемте програми, казва в интервю за "Труд" Томислав Дончев, министър за усвояване на средствата. Отделно по програмата за развитие на селските райони цифрите са 32,3 процента договорени и 17,71 процента платени пари. "Трябва обаче да си призная, че тепърва ще си плащаме за гяволъка", подчертава Дончев. По думите му всички проекти по ИСПА ще бъдат реализирани, проектът Дунав мост 2 ще бъде завършен. "Земеделието" българските граждани са запознати с драмите по САПАРД, но все още не са запознати колко ще трябва да платим. Да, това в момента е въпрос на преговори, но там тепърва ще се налага да връщаме пари за неща, които са се случвали през 2007-а, 2008 г. и дори преди това." В отговор на въпрос Дончев подчертава, че се наблюдава тенденция, според която еврофондовете всъщност задълбочават разликите между бедните и богатите общини.
В интервю за "Пари" Светослав Симеонов, изпълнителен директор на Държавен фонд "Земеделие", твърди, че до края на годината ще прегледат всички забавени проекти. "Смятам, че това е възможно, тъй като вече обработваме и проектите, които са били подадени през лятото на 2010 г.", категоричен е Симеонов.
"Сега" пише под глава, че откакто на власт е правителството на Бойко Борисов, България е паднала от 46-о на 51-во място в света по комфорт за правене на бизнес. Това показва най-новото изследване на Световната банка Doing business 2011. То се прави от 8 години и сред неговите създатели е и финансовият министър Симеон Дянков, който като служител на банката е работил по критериите. Според новата класация оазисите за правене на бизнес са Сингапур, Хонконг и Нова Зеландия. На практика България запазва позицията си от 2009 г., но се е влошила спрямо 2008 г., когато бе на 46-о място. Турция, Румъния, Чехия, Полша са след нас, но повечето членки на ЕС ни превъзхождат значително. Пред нас е дори Македония, коментира "Сега".
3 млрд. евро ще е оборотът на българския туризъм през тази година, като 70 на сто от него ще е от морския туризъм и само 10 процента от зимния, информира "Монитор". Това прогнозира председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска организация (БХРА) Благой Рагин, уточнява изданието. Очаква се туристическите пътувания у нас да достигнат 5 млн. за чужденците и 2 млн. н за българите. Зимните ни курорти Банско, Пампорово и Чепеларе очакват добър сезон. Напълно са готови да посрещнат зимните туристи. Над 500 съоръжения за сняг са подготвени и чакат температурите да спаднат до минус 3-4 градуса, за да бъдат пуснати в експлоатация.
"Стандарт" информира на челна страница, че лихвите по влоговете ще се заковат със закон. Банките няма да могат да променят първоначално договорения процент за целия срок на депозита. Това предвиждат промените в Закона за кредитните институции, приети на второ четене от бюджетната комисия в парламента. Мярката важи само за депозити с фиксиран лихвен процент, уточнява изданието.