1 500 житерли на село Червен брег се притесняват, че земните маси могат да ги затиснат.
Името на селото идва от цвета на глинестата почва тук. Същата, която образува едно от най-големите свлачища на Балканите - дълго над километър и дълбоко - повече от 600 метра. Под него тече подземна река.
62 къщи върху свлачището отдавна за опразнени и са в руини. Останали са единици, като баба Донка, чиято къща е укрепена с метални обръчи.
Сега свлачището отново дава признаци на живот.
"Получихме сигнал от кмета на селото, че свлачището, което е от дълго време, започва отново да се активизира", каза Велизар Аспарухов, зам.-кмет на Дупница.
Комисия установява, че в участък от 75 метра земята се е придвижила напред. Пред прекъсване са токът и водата за селото.
Жителите на дупнишкото село Червен брег се притесняват, че огромното свлачище над селището им може отново да се активира и да помете къщите им.
Според "Гражданска защита", ако свлачището препречи реката, тя може да наводни селото. Най-притеснени са хората от крайните къщи.
"Тука сме все нащрек. Чакаме всеки момент да ни понесе надолу към Дупница", споделя притесненията си Генчо Миташев.
Правителството обаче засега отказва на община Дупница 340 хиляди лева, които са нужни да се направи аварийно укрепване на свлачището.
Още две свлачища се активираха тази седмица. 20 хиляди лева ще бъдат отпуснати през следващите дни за установяване на причините за свличанията в района на Варна.
Заради свличане на скална маса все още е блокиран пътят към Преображенския манастир край Велико Търново.
Опасност за живеещите в района на свлачището до Варна няма, съобщиха от "Гражданска защита".
В момента свлачището е с дължина около 90 метра. За да не се позволи разрастването му, е необходимо да се изгради специална конструкция.
А във връзка с това, че наближава курортния сезон - тези неща трябва да бъдат извършени, не за сметка на качеството.
52 свлачища има в момента на територията на Варненска област. Строителството в застрашените вилни зони, обаче никога не спирало.
Свлачище от скални маси се активизира и в района на Преображенския манастир до Велико Търново. Според експерти, явлението е нормално, защото каменният венец се руши. Една от причините за това е, че скалите са варовити. В тях са се образували пукнатини, които се разширяват от замръзналата през зимата вода.
За предвиждане на срутванията на някои места в скалите вече са поставени сензори, свързани в система. Тя, обаче, все още не функционира.
