Начертаха бъдещето на пенсиите до 2035 г., е заглавието на "Труд" по повод предстоящата пенсионна реформа. След двумесечни спорове синдикатите, работодателите и правителството приеха общ документ. Той се нарича Национално споразумение за нова стратегия за финансова стабилизация на Държавното обществено осигуряване и усъвършенстване на пенсионното законодателство. Документът се състои от общо 14 промени в сегашната пенсионна система, разположени във времето от 1 януари 2011 г. до 2035 г. Първите три мерки ще влязат в сила още от Нова година. Осигурителната вноска на всички трудещи се за фонд "Пенсии" ще се вдигне с 1,8 пункта от 16 процента на 17,8 процента. От 2012 г. започва увеличаването на стажа за пенсия с по четири месеца на година, до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години за мъжете. Партидите от професионалните пенсионни фондове ще се прехвърлят в НОИ за работещите в първа и втора категория труд, на които предстои да се пенсионират до края на 2014 г., пише изданието.

Темата на "24 часа" очертава хода на разговорите за пенсионната реформа, а коментарът на по-задна страница изброява политиките, към който трябва да се придържа реформата за оздравяване на модела. Според автора Иван Нейков това са предложенията на Консултативния съвет.

"Монитор" извежда под глава, че укриването на осигурителните вноски се криминализира от 1 януари 2011 г. Така всеки шеф, който едновременно не е начислил и не е внесъл парите за пенсия на работещите във фирмата му, може да бъде съден и да лежи в затвора. Мярката ще важи и за самоосигуряващите се лица. Това е една от стъпките за подобряване на събираемостта на осигурителните вноски, залегнали в националното споразумение, уточнява изданието.

"Пари" отбелязва: "Формулата за съгласието в тристранния съвет е "всички еднакво недоволни".

През последната година в България бяха наложени два мита, свързани с бюджета и данъчно-осигурителната политика, обобщава в коментар за "Сега" Валентин Стоянов, секретар по икономическата политика на СДС. По думите му първият мит е за "малката пица", а вторият голям мит, е този, че "не се пипат данъците".

В интервю за "Труд" Мартин Димитров, лидер на СДС, споделя мнението си за проектобюджет 2011 г. По думите му цари хаос, защото програмата на управляващите не се изпълнява. Никой не знае дневния ред на правителството Димитров предлага "първо - приемане на фискален борд. Да се запише в Закона за устройството на държавния бюджет, че правителството харчи толкова, колкото събира. В изключителни ситуации парламентът да гласува дефицит до 3%." По думите му е време за ясен план за реформаторски действия.

Ще направя всичко възможно, за да помогна там, където мога и колкото мога, твърди в интервю за "Новинар" новият омбудсман Константин Пенчев. "Като омбудсман аз гледам от човешката страна на въпроса. Мога да повдигна всеки един въпрос пред компетентните органи. И дори да знам, че законът е нарушен, пак мога да кажа: "Добре, законът е нарушен, но има и човещина. Дайте да видим как да направим така че хем законът да бъде спазен, хем да защитим правата на хората". Не може да се каже: "Строежът е незаконен, събаряме го". Аз като съдия бих потвърдил една такава заповед, но като омбудсман съм длъжен да защитавам правата на хората, които живеят в тази незаконна сграда. Ще защитавам малките деца и възрастните хора, които са беззащитни", допълва Пенчев.

"Великото преселение" на българските спецслужби започна, пише под глава "Труд". Спецченгетата от ГДБОП отиват в чисто нова сграда на столичния бул. "Цариградско шосе" щ133. Агентите от ДАНС ще се нанесат в досегашната база на антимафиотите на бул. "Черни връх" 45, където и в момента работи част от агенцията за национална сигурност. В техния дом на ул. "Черковна" 90, изграден преди 2 години за 8 млн. лева, пък ще се настани Държавната комисия по сигурност на информацията, оглавявана от Цвета Маркова. Там евентуално ще бъде настанен и спецсъдът "Антимафия", но когато бъде създаден, уточнява изданието.

"24 часа" съобщава, че лекарите ще пият кафе на ден по един час като това ще се брои за протест. Всеки ден в един град ще дими кафе, а белите престилки ще стоят пред болниците. Първи излязоха лекари, джипита, служители на Спешния център в Стара Загора и Сливен. Днес варят кафето в Бургас, а утре ще го пият в София до арката на Александровска болница, пише изданието.

В интервю за "24 часа" Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз, подчертава, че причината за започналите протестни действия са неспазените обещания от страна на правителството към лекарите. "Да започнем с обещанието, че ще има средно по 80 млн. лв. на месец. За август обаче парите са 67 млн., а за септември - 77 млн. Не знам как ще станат по 80 млн. средно до края на годината", категоричен е Райчинов. Той допълва, че проблемите в сектора са много и е необходимо да се започне с реформа, но в проектобюджета няма и дума за реформа. Опитите на финансовото министерство да се намесва грубо в здравеопазването, доведоха до срив. "В края на 2009 г. взеха 455 млн. лв. от касата и ги прехвърлиха в резерв, а имаше неразплатени дейности. Малко по малко това срина системата във всички направления. Единственото, което се следи в касата, са финансовите параметри. Няма поглед към самото здравеопазване - има ли го, няма ли го, как се прави. Непрекъснато се говори за качество, но това е празнословие", подчертава Райчинов.

Пред "Стандарт" Владимир Пилософ, директор на Университетска национална кардиологична болница, твърди, че трябва да се закрият поне 300 болници в страната. Според него 100 са напълно достатъчни. Пилософ предлага в по-малко населените места да има ДКЦ, което и сега по закон има право на легла.

Боледувайте само до 20-то число на месеца, съветва "Стандарт" на челна страница. След тази дата не е здравословно да вдигате кръвно или температура, тъй като няма с какво да ви лекуват. Делегираните бюджети на болниците стигат само за 20 дни от месеца. За това са предупредили в декларация докторите в Сливен. Години наред лекуваме 20 000 души годишно. Сега обаче трябва да се погрижим за тези хора с 25 процента по-малко пари, пише изданието.

Основните промените, които да бъдат предложени между първо и второ четене на правителствения проект за изменение на Закона за здравето предвиждат сливането на бившите РЦЗ-та и РИОКОЗ в една нова структура, а именно районните здравни инспекции, казва в интервю за "Монитор" Даниела Дариткова, зам.-председател на здравната комисия в НС. По думите й сливането ще доведе до премахване на дублиращите се функции, които досега са имали тези две институции. "В този закон обаче се правят и сериозни промени в текстове на други закони, които доведоха до доста напрежение и спорове. В комисията по здравеопазване приехме промяна за ТЕЛК-овете, която дава възможност пациентите с трайни увреждания да не се явяват всяка година пред лекарските комисии за експертиза за инвалидността и работоспособността", отбелязва Дариткова и допълва, че дори с малките финансови възможности в рамките на бюджета за 2010 г. децата ще бъдат приоритет.

Водещите ежедневници отразяват новината, че студенти от Софийския университет, Националната художествена академия, НАТФИЗ и Консерваторията протестираха пред сградата на парламента. По данни на полицията те са били около 1 500 души. Младежите, които се оказаха доста изобретателни в акциите си, недоволстваха срещу орязването на парите за образование, уточнява "Труд". "Убийци на култура" и "Оставка" се чуваше от събралата се маса, пише изданието. "Не искам предложения от образователния министър кризисен фонд с 11 млн., защото са ни взели много повече пари. Това е все едно да ни съблекат чисто голи, а после да ни върнат само гащите", са думите на Стилиян Георгиев, съорганизатор на събитието, цитирани от "Труд".

Ще търсим от бизнеса подкрепа във вид на меценатство, спонсорство на наши проекти, за да се справим с липсата на средства, казва за "Класа" ректорът на Националната художествена академия проф. Светослав Кокалов. По повод предложението на образователния министър Сергей Игнатов да се обяви нулева година за някои специалности в училищата по изкуства Кокалов каза, че няма причина за това, защото интересът към академията не е намалял и специалностите са попълнени с достатъчно кандидати. Той допълва, че нулева година може да се направи, ако няма интерес, а такъв има в почти 99 на сто от специалностите в НХА.

ГЕРБ уби оптимизма у студентите, отбелязва "Дума". 53 на сто от студентите в България правят горчивата констатация "има позитивни промени, но за хора като мен си остана същото". Отговорът им е на въпрос за работата на правителството в социологическото проучване за студентските програми и достъпът до пазара на труда в Европейския съюз, извършено от "G consulting", уточнява изданието. За 12 на сто нищо не се е променило, а 22 процента са на мнение, че положението им е станало по-лошо. Според данните средната оценка, която бъдещите висшисти дават на правителството на Бойко Борисов е 3,7.

Кандидатката на управляващата Партия на трудещите се Дилма Русеф спечели президентските избори в Бразилия. Русеф е получила 55,7 процента от валидните гласове срещу 44,3 за нейния съперник социалдемократ Жозе Сера, след преброяване на 95 процента от гласовете. 62-годишната бразилка с български корен става първата жена президент на Бразилия и ще положи клетва на 1 януари.

В интервю за "24 часа" Дилма Русеф споделя, че до някъде се чувства българка, макар и никога да не е посещавала родината на баща си. В отговор на въпрос Русеф подчертава, че без никакво съмнение ще дойде на визита в България. 62-годишната бразилка коментира още, че ще продължи започнатото от сегашния президент Игнасиу Лаула, който иска да направи Бразилия постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. "Самото ми издигане за кандидат показва, че обръщаме все повече и повече гръб на дискриминацията. Ще продължа с още по-голяма сила и настойчивост борбата срещу това вредно явление. То няма място нито в Бразилия, нито където и да било по света", категорична е Русеф.