Правозащитни организации обвиниха узбекистанските власти, че пречат на свободното изповядване на исляма в страната.

Правителството отхвърли тези твърдения и заяви, че се бори срещу ислямски екстремистки групи, които искат да създадат ислямистка държава.

Узбекистан от векове е люлка на исляма. Децата в град Бухара посещават часовете по изучаване на корана в медресето Меер-Араб. Това е едно от десетките училища, които работят с одобрението и финансовата подкрепа на правителството. Директорът му казва, че в Узбекистан не съществува ислямски екстремизъм. Ограниченията, наложени на медиите и укриването на информация от властите обаче не позволяват да се установи доколко заплахата от него е реална. Днес Бухара е повече мека за туристите, отколкото център на ислямската просвета.


"Трябва да се разграничим от хората, които политизират исляма и го използват като прикритие, за да възстановят халифата - ислямска държава от средновековен тип. Те искат това да стане на всяка цена, без да взимат предвид правата и желанията на другите хора", казва Шоазим Миноваров - председател на Държавния комитет по религиозните въпроси.

Според местни правозащитни организации обаче властите пречат на мюсюлманите да отварят религиозни училища, не позволяват на жените да носят традиционните си одежди и искат да попречат на представителите на интелигенцията да посещават джамиите.