150 хиляди български деца, които страдат от бронхиална астма, могат да останат без лечение. В позитивния лекарствен списък на здравното министерство не е включен американският медикамент, който според лекарите, е най-ефикасен в лечението на болестта.

От Асоциацията на хората с бронхиална астма настояват лекарството да бъде включено в позитивния списък, за да може то да залегне и в новия реимбурсен списък на касата, защото тогава касата ще може да покрие част от цената на медикамента.

Сега касата поема около една четвърт от медикамента. Новият реимбурсен списък ще бъде изготвен въз основа на приетия вече позитивен списък с лекарства, в който обаче медикаментът отсъства. Той представлява 28 дъвчащи таблетки срещу 117 лева. 9-годишната дъщеря на Станислава Алтимирска ги приема от години. Семейството с месечен доход от около 400 лева прилага своя аритметика за скъпите хапчета.

"Предпочетохме да взимаме от по-големите милиграми 10, за да може да стигат за два месеца, защото тя трябва да взима 5 милиграма, а 10 ги делим хапчето на две и тя взима половината, за да стигат за два месеца", пояснява Станислава Алтимирска.

Така според лекарите, болните не само намаляват лечението си наполовина, но и постепенно се отказват от него изцяло. Пациентите на доктор Слави Филчев, лекувани с дъвчащите хапчета, вече са намалели от 260 на 24-ма. Докторът лекува и дъщерята на Станислава Алтимирска.

"Едно дете трябва да има социален живот, да избере професия, да може да спортува и да не изпитва чувство на гняв, страх, отчужденост", казва д-р Филчев.

"Ами, определено страда от това, че е различна и че има моменти, когато е зависима от нашето присъствие и трябва да сме винаги близо до нея и да реагираме", споделя Станислава Алтимирска.

С проблема на тази майка, у нас живеят родителите на около 150 хиляди български деца с бронхиална астма. Една четвърт от тях имат тежка форма на болестта. Лекарите напомнят, че астмата е най- честото хронично заболяване в детската възраст.