Най-рискови са операциите, всяка манипулация, при която човек е инжектиран, стоматологичните интервенции и преливането на кръв и кръвни продукти. Инкубационният период на хепатит С е дълъг. Най-рано симптомите се проявават след 30-40 дни, но е възможно това да стане и след 3 месеца.

Много трудно може да се установи източникът и кога и как става заразяването.

Първите симптоми са общо неразположение, болки в ставите и мускулите, липса на апетит, отпадналост и умора. По-късно очите и кожата пожълтяват, а урината потъмнява. Болните задължително се лекуват в болница. Терапията продължава месеци и след изписването.

Вирусът на хепатит С умира при много висока температура.

"Те се унищожават при обработка с дезинфекционни разтвори, хлор, стерилизация", пояснява д-р Валерия Филипова - завеждащ Инфекциозното отделение в МБАЛ"Проф. Ст. Киркович"- Стара Загора.

Всички лекари признават, че въпреки мерките, които се спазват за хигиена и стерилизация и изследвания на кръвта за антитела на вируса, има риск при лечение в болниците или при кръвопреливане.

"100% покритие не може де се постигне, защото има период на прозорец, когато не могат да се уставонят вирусите", допълва д-р Филипова.

Утре в новините на Би Ти Ви очаквайте още, какви мерки се взимат при изследването на кръвта за хепатит С и как се следи, дали болниците в страната спазват изискванията за хигиена и стерилизация в отделенията.

Цялото разследване по случаите в Стара Загора ще ви разкажем в един от следващите броеве на предаването "Би Ти Ви Репортерите".