"Всички други правителства не са имали куража да бръкнат в раната на т.нар. Държавна сигурност и да ги отстранят от власт, ние го направихме и реакцията е светкавична на всички тези засегнати хора." Така премиерът Бойко Борисов коментира вчера скандала с изтеклите записи, в които и той е участник. Според един от тях е искал от шефа на митниците Ваньо Танов да се спре проверка срещу бизнесмена Михаил Миков и пивоварната му, припомня "Труд". Премиерът смята, че записите са манипулация. Много от нещата, които излизат в публичното пространство, са събрани, компилирани са и се получава съвсем друго съдържание, допълни Борисов.

Със записа вицепремиерът Цветан Цветанов удря премиера - хипотезата лансира вчера бившият министър на вътрешните работи и депутат от БСП Румен Петков. "Ключовият въпрос в цялата история със записите от разговорите на Ваньо Танов е всъщност дали чрез
него не са подслушвани министър-председателят, министърът на финансите и ред ключови фактори в държавата", цитира "Труд" изявление на Румен Петков.

"Целта на скандалите със СРС-та е дискредитиране на правителството и то да падне. Искат да се дестабилизира страната." Това обяви вчера вътрешният министър Цветан Цветанов.
Според него зад атаките стои бившата ДС, както и хора от организираната престъпност, пише "Труд".

Трябва да се предприемат спешни мерки за прекратяването на този скандал, защото той нанася непоправими удари върху репутацията на държавата, което застрашава националната сигурност. Премиерът трябва да отстрани вътрешния министър Цветан Цветанов, за да започне оттук нататък работата на институциите по-тихо. Това заяви бившият съветник в ДАНС Алексей Петров, съобщава "24 часа".

Динамиката на компроматната война се засили след пускането на Алексей Петров под домашен арест, коментира "Стандарт" под заглавие "Опозиция с флашки". До момента нагърбилият се с ролята на основен играч срещу властта бивш сътрудник на ДАНС може да бъде доволен. Доказа се като класен играч, способен да манипулира по-голямата част от опозиционните партии. Оправда приказките, че разполага с бърз достъп до най-строго пазените секретни документи на държавата през последното десетилетие, включително и понастоящем. Меренето на силите до изборите ще върви не с митинги и дебати, а със слухтене, пише авторът. Кой какво ще извади и огласи, за да накисне врага.

В Судан бяха отвлечени трима български граждани, коментира "Сега". Кризисният щаб на Външно министерство реагира, като заяви, че поддържа непрестанен контакт с изпратилата ги фирма и с чужди посолства в Хартум за изясняване на ситуацията. Както често се получава с наши сънародници в Африка, животът на българите ще зависи от милосърдието и загрижеността на чужди посолства и ООН, които евентуално ще влязат в контакт с похитителите. Тази стратегия на Външно министерство прави България безпомощен наблюдател. Нашата конституция твърди, че "българските граждани, пребиваващи в чужбина, са под закрилата на Република България". В конкретния случай това би било възможно, ако страната имаше стратегия за Африка и достъп до системи за влияние.