Ако е необходимо, специалисти от София ще пътуват до съответната болница. Това обясни заместник- министърът на здравеопазването Петко Салчев.

Бъбречни транслантации в момента се извършват само в две болници в София - Александровската и "Пирогов". Като вероятни нови бази ще бъдат обсъдени други университетски болници в страната. До края на ноември здравното министерство ще създаде стандарти за организацията на целия процес по трансплантация. Ще бъдат оценени всички донорски бази, които са 12 на брой, както и възможността за транспортиране на органите.

Транспортът е един от проблемите, признават от здравното ведомство. Практиката показва, че при повече от 150 км разстояние от едно лечебно заведение до друго най-разумно е да се изплозва самолет. Експерти на Националната агенция по управление на трасплантациите ще обиколят страната, за да решат кои са най-добрите варианти за пренасяне на ограните при вероятен трупен донор. До края на годината ще бъдат разработени 14 наредби, свързни с присаждането на органи.

Междувременно заместник-министърът на здравеопазването д-р Петко Салчев съобщи, че клетки от експлантирания миналата седмица в Плевен черен дроб вероятно ще се влеят на чакащи за трансплантация пациенти. Черният дроб, който бе експлантиран от катастрофирало и изпаднало в мозъчна смърт 17-годишно момче, ще се съхранява поне до края на годината. Дотогава трябва да е готово мнението на германски специалисти, които ще кажат дали чернодробните клетки могат да се ползват. Ако са годни, тези клетки ще се влеят на десет пациенти. По този начин ще се удължи периодът на чакане на подходящ донор.