”България и Испания изиграха първия си официален футболен мач на Антарктида, който се оказа и първият футболен мач изобщо на Антарктида. Част от нашите колеги антарктици, българи решиха, че трябва, за да плашат противника, имахме цветни бои за коса, боядисаха се в розово, зелено и жълто”, разказа Иглика Трифонова, фотограф.
След реверанс от наша страна и два автогола, първият футболен мач на най-суровия континент завършва с дипломатичното 3:3. Зрител на спортния спектакъл, изнесен от биолози, геолози и медици е и фотографът Иглика Трифонова. На 9 януари тя ще се присъедини към още 7 българки за 20 юбилейна експедиция до Антарктида.
Статистката на 14 антарктическа експедиция не помни дали професор Пимпирев успява да запише името си сред голмайсторите. Основателят на българския антарктически институт, обаче е сигурен, че все повече дами трябва да бъдат записани в редиците на българския научен отбор.
„Аз съм се уверил, че когато има жени, климатът става по-топъл. Всеки гледа да не изостави външния си вид. Не се справят по-лошо от мъжете. Правят всичко, рият сняг, готвят, разбира се”, казва проф. Христо Пимпирев от Българския антарктически институт.
Освен, че несъзнателно вдъхновяват мъжете в базата да бъдат винаги спретнати и гладко избръснати, българските учени с нежни имена помагат и за голямо откритие.
Големи надежди на раменете си носи и радиобиолога Милена Христозова. От нея се очаква да измери нивото на радиацията в българската база на остров Ливингстън. За целта тя крие в джоба си необикновен, метален талисман.
„Ако има външни облъчвания в средата и ако има източници на радиация, те ще бъдат засечени и след определено време това е единственият уред, който ще може да докаже, че ние сме били изложени”, обяснява Милена Христозова, биолог от Военномедицинска академия.
Тази година учените ще отнесат на Антарктида български уреди, създадени специално за експедицията. Освен радиационната карта, биолозите имат опасната задача да направят генетични паспорти на най-големите животни на южния континент. Опасността идва от изключително бързия метаболизъм на полярните обитатели, който се справят с упойките за секунди.
Учените, не се страхуват от болести, защото заради ниските температури в Антарктида няма вируси. В спешните случаи може да се разчита на испанска лодка, но менюто е основен проблем. Учените обаче са готови с въдица в ръка да сложат на трапезата си уникална ледена риба с бяла кръв – такава, заради приспособяването й към студените условия на живот.
Юбилейната 20 българска експедиция ще продължи 4 месеца, а първите 9 души от екипажа вече са съвсем близо до българската базата.