С края на двумесечния пост за Великден православната църква разрешава венчавките. Сезонът на женитбите започва от Гергьовден и продължава през лятото и ранната есен. У нас все повече двойки се вричат във вярност и пред свещеник.

Георги и Галина избистрят последните детайли около своята сватба. Двамата са сгодени повече от година, но остава още месец до венчавката им в Клисурския манастир.

„Седнахме един ден. Разгледахме календара. Аз исках много да бъде на 1 април - деня на лъжата. Обаче то се оказа четвъртък, плюс това се оказаха пости”, каза Галина.

Годениците ползвали два източника за църковна информация - бабите и интернет. „И старите хора казаха: неделя е ден за сватби. Затова - на 9 май”, каза младоженката.

Според сватбения им агент в последните години се наблюдава връщане към църквата. Проблемът е, че двойките трябва да се съобразят с календара на църквата.

Неочаквано темата за църковния брак се оказа много чувствителна за самата църква. В четирите храма, които обиколихме, нито един от духовниците не пожела да застане пред камерата и да обясни кога в крайна сметка би венчал.

Според църковния календар тази година освен през постите и господните и богородични празници не се венчава в сряда, деня на предателството на Юда и петък - деня на разпятието. А също и в дните срещу тях. В съботите пък се почитат мъртъвците.

Така остават по-малко от 60 дати за венчавки в цялата година. Неделите и понеделниците обаче не винаги стигат. Затова малко църкви следват безкомпромисно канона. В "Св. Неделя" например не отказват сватби и в събота. А в гражданските бракове шества друга мода - женитбата да е на дата с поне 3 еднакви цифри.

Ентусиастите обаче едва ли ще пропуснат 10.10. 2010 година. Датата освен, че се помни лесно е и неделя за църковни венчавки.