В Харвардския университет за 20-и път бяха раздадени годишните Анти-Нобелови награди (пародия на Нобеловите) за научни открития, които на пръв поглед може да изглеждат шантаво, но често се оказват удивително полезни на практика, предаде Асошиейтед прес. Тези открития карат хората  първо да се засмеят, а след това да се замислят, съобщи MNBC.

На церемонията тази година триумфираха японски учени, които за втори път печелят Анти-Нобелова награда с изследванията си на слузеста  плесен. Но докато преди те доказаха, че плесените в тинята могат да  "решават" ребуси, сега екипът, в който влизат Тошиюки Накагаки, Хироясу Ямада, Рио Кобаяши, Ацуши Теро, Акио Ишигуро и Агота Тот, завоюва  отличието в категорията транспортно планиране. С помощта на плесента те съставиха карти, с които се установяват най-оптималните железопътни маршрути.

Наградата за мир - друго от общо десетте раздадени отличия, бе присъдена на Ричърд Стивънс и негови студенти Джон Аткинс и Андрю Кингстън за откритието, че ругатните спомагат за облекчаване на болката. Следващият път, когато размажете пръста си с чук, докато забивате пирон, например, си спомнете всички неприлични думи, които знаете. Скоро ще ви мине - наистина помага!

Призът за физика на 20-ото издание получиха учени от университета в Отаго, Нова Зеландия, установили, че носенето на чорапите върху обувките предпазва от хлъзгане на леда.

Наградата за медицина пък спечелиха холандски изследователи за откритието, че можете да лекувате астмата си, возейки се на влакче на ужасите, посочва Франс прес.

С отличието за икономика бяха наградени висшите мениджъри и директори на Голдман Сакс, Ей Ай Джи, Леман Брадърс, Беър Стърнс, Мерил Линч и Магнетар за разработването и внедряването на нови методи за фанинсово инвестиране, които увеличават максимално печалбата и свеждат до минимум финансовия риск.

В областта на мениджмънта високо оценена бе математически доказаната теория, че организациите ще станат по-ефективни, ако повишенията на служителите се извършват на случаен принцип.

Анти-Нобелова награда за инженерни науки бе връчена за добаротката на метода за събиране на сополите на китове с помощта на риоуправляеми модели на хеликоптери.

Научното доказателство, че микробите повече обичат брадатите учени, бе отличено с Анти-Нобелова награда в областта на здравеопазването.  Отличието за химия бе връчено за опровергаването на мита, че нефт и водата не могат да бъдат смесени (един от луретите е компанията "Бритиш петролиум").

Наградата за биология бе присъдена за описанието на оралния секс при прилепите. Китайските учени, спечелили тази Антинобелова награда, са си задали въпроса дали оралният секс има значение от еволюционна гледна точка, или просто се харесва на прилепите и им доставя удоволствие.   

Анти-Нобеловите награди са учредени през 1991 г. от Марк Ейбрахамс, основател и редактор на списанието "Годишник на невероятните изследвания" и няколко университетски организации от Харвард и Радклиф.  Ако не бяха тези престижни отличия, някои от най-странните научни изследвания щяха да останат в забвение.

"Целта на тези награди е да бъде почетено необичайното творчество и богатото човешко въображение, както и да се стимулира интересът на хората към науката, медицината и технологиите", споделя Ейбрахамс.

Всички изследвания са реални и са публикувани в престижни научни и медицински издания. Въпреки това, за разлика от Нобеловите лауреати, носителите на Анти-Нобеловите награди не получават пари и признание, и на практика нямат никакви шансове да преобразят науката или медицината.

В програмата на тазгодишната церемония бе включена микрооперата "Бактериална", либретото на която разказва "за микроб, живеещ в предния зъб на жена, както и за самата дама".

По традиция Анти-Нобеловите награди бяха връчени на отличените от носители на Нобелова награда. Встъпителната реч на наградените бе ограничена до 60 секунди. Научната идея трябваше да бъде представена за 24 секунди, а обяснението  да стане само със 7  думи. За да не допуснат прекалено дълги речи, организаторите бяха поканили 8-годишно момиченце, което от време на време викаше: "Стига! Скучно  ми
е!"