Ани Банова и сестра й Деси не ползват парно от 11 години. Радиаторите им са демонтирани, отопляват се на ток, а топла вода в района никога не е имало. Оказва се обаче, че въпреки всичко, с "Топлофикация” развод няма.
"В един момент на нашия адрес са начислени трите входа за сградна инсталация. Вещото лице доказа днес, че е направил грешка, но получи парите си по делото”, обясни Ани Бонева.
Оказва се, че законодателството разрешава на "Топлофикация” да завежда подобни дела и да блокира сметки на хора, независимо от това дали се топлят с парно и дали е минал давностният срок за плащане, тоест монополистът ще може да възобновява исковете си винаги. Така, делата "за” и "против” "Топлофикация” никога няма да свършат.
Само за час и половина, в една от съдебните зали на Софийския районен съд се изгледаха 11 дела. На и срещу "Топлофикация”.
За месец съдия Юлия Тодорова и всеки един от колегите й гледат по 150-200 дела, свързани с "Топлофикация”. До медиация и споразумение, все по-рядко се стига, казва тя. Практиката показва, че се увеличава и броят на гражданите, спечелили делата, когато е изтекла давността за търсене на задълженията им.
"Трябва съдът да се щади и аз считам, че когато нещо е ясно и занапред ще бъде ясно, трябва да се спестяват процесуални действия и за съда, и за страните. Да се натоварват с излишни разходи, когато практиката на Върховния съд е константна в този смисъл, че поне към настоящия момент давността е 3-годишна”, коментира съдия Тодорова.
И съдът, и Ани Бонева са съгласни, че никой не може да ограничава един търговец да търси правото си.