От здравното министерство съобщиха, че днес с едно от изследванията е доказано, че момчето е боледувало неотдавна от грип, но не той е причинителят на пневмонията. Световната здравна организация потвърди, че ще изследва проби от пациента в една от 11-те лаборатории, в които могат да диагностицират опасния вирус. От здравното министерство очакват допълнителни указания какви проби трява да бъдат взети от болния и в коя лаборатория да ги изпратят.

Няма оплаквания от хората, които са общували с болния и са под лекарско наблюдение, каза д-р Ангел Кунчев от здравното министерство.

Подготвят се мерки за българските граждани, които ще се завърнат от Китай.

"Ние ще организираме събирането на достатъчно данни за тези хора, за да информираме техните лични лекари и екипите на спешната помощ, които ще осъщестяват наблюдението върху тях. Освен това ще дадем указания и как те самите да действат, ако се почувстват зле".

Според епидемиолозите, в момента не се налагат допълнителни мерки на аерогара "София".

Към момента на летището има осигурени маски и дезинфектанти не само за изолатора, но и за целия терминал. При необходимост това ще бъде използвано като предпазни средства. Лекарите отново съветват да се спазва добра лична хигиена.

На 27 април и 5 май от Китай ще пристигнат два чартърни полета със семейства на български дипломати, ученици и бизнесмени. При слизането им на българска земя те ще бъдат отделени в изолирана транзитна зала, където ще бъдат прегледани и ще попълнят анкетни карти. Два дни по-късно при тях ще отидат отново лекари, за да проследят дали не развиват симптомите на болестта. Общо около сто са българите в Китай, по данни на посолството ни в Пекин. От тях тридесет са студентите. Сред живеещите в Китай българи няма засегнати от вируса на атипичната пневмония.

Междувременно властите в Пекин затвориха още една болница и поставиха още 4 000 души под карантина, за да ограничат разпространението на атипичната пневмония. Днес Китай обяви за още 5 смъртни случая, от опасния вирус, а Хонконг - за 6.