Операция "Октопод" е в центъра на вниманието на всекидневниците. Сред задържаните е Алексей Петров, бивш съветник в ДАНС. Според МВР групата е участвала в изнудвания, силово събиране на дългове и рекет, сутеньорство, наркотици, търговия с влияние и икономически престъпления. Вчера прокуратурата внесе искане за постоянен арест само на 7 от всичките 14 задържани.

"Данъчните се впиха в "Октопода", съобщава "24 часа". Пълна ревизия на всички действащи лица от групата"Октопод" и свързани с тях хора и фирми започват от Националната агенция за приходите. Финансовият министър Симеон Дянков предупреди, че данъчни проверки ще има при всяка акция на МВР. От един месец данъчните и МВР следят съвместно сериозни финансови потоци, които обикалят през фирми и банки.

"Не съм недоволен от Алексей Петров", е изявление на главния прокурор Борис Велчев. Като служител на ДАНС Алексей Петров е участвал в спецекипи по няколко съвместни операции на МВР, агенцията и прокуратурата, отбелязва "24 часа". "Там, където сме работили с него, нямаме основание да бъдем недоволни от него", каза вчера обвинител щ1. Велчев заяви, че е бил наясно с репутацията на Петров - "меко казано нееднозначна".

"Бойко Борисов за "Октопода": Война е - който издържи", пише "Труд". Така министър-председателят Бойко Борисов отговори на въпроса дали очаква ответен удар от засегнати криминални или политически структури във връзка с полицейската операция "Октопод". Той определи като "пълни измишльотини" твърденията, че има да разчиства стари сметки с бившия служител на ДАНС Алексей Петров и че това е причината да бъде арестуван.

"Имало е изтичане на информация към Алексей Петров", пише "Новинар". "От открити източници се вижда, че има изтичане на информация към Алексей Петров за евентуален арест." Това заяви след заседание на комисията за контрол на ДАНС председателят й Иван Костов. Екипът, който е работел по случая, обаче е успял да запази информацията, което Костов определи като похвално.

"САЩ поздравяват правоохранителните служби за смелите и професионални действия в задържането на някои от най-известните в България лица, заподозрени в криминална дейност", казва Джеймс Уорлик, посланик на САЩ, цитиран от "24 часа".

"Петров е бил служител отпреди 1989 г.", посочва в "Труд" бившият шеф на контраразузнаването ген. Атанас Атанасов. Той припомня, че според доклад на комисията по досиетата Алексей Петров е щатен служител на Шесто управление на Държавна сигурност в периода 1987- 1990 г. Според Атанасов това е
изключително важно обстоятелство. През годините от много места се казваше - българският ъндърграунд, организираната престъпност беше създадена от репресивния апарат на комунистическия режим.

"Пуснат ли Алексей, ще е крах за Цветанов", смята Валентин Петров, бивш главен секретар на МВР. В интервю за "Труд" той посочва, че хората, които предприеха тази операция би трябвало да са си задали въпроса дали обвиненията срещу Петров ще издържат. Най-важното сега е да има доказателства, а не след няколко дни Петров да бъде пуснат на свобода. Това ще бъде крах за министър Цветанов и за службите. И ще бъде ужасно, ако всичко се върне като бумеранг върху тези служби. Разследванията трябва да се доведат докрай, категоричен е Валентин Петров.

"Операция "Октопод" е риск и заплаха за правителството", коментира в "Труд" Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. Според него сблъсъкът между Алексей Петров и Бойко Борисов е най-тежкият в годините на прехода. Фигури с толкова голямо влияние в политиката и в бизнеса се изправят в директна конфронтация, при която се стига до арест. В случай на провал на обвиненията едва ли ще има конфликт между Борисов и Цветанов. Но има огромен риск и заплаха пред правителството, предупреждава Безлов.

"Преди 15 г. гущерът не откъсна опашката си. Каква ли ще е съдбата на "Октопод", коментира "Сега". Посочва се, че няма власт, при която Алексей Петров да не е просперирал. И бизнесът му, и влиянието му нарастват непрестанно, независимо кое правителство управлява. Безспорно той има достатъчно информация и за политическите процеси в страната, и за икономическите възходи и падения, и за срастването на подземния свят с държавната власт. И не се знае какво за кого и кога ще извади.

За да докажат, че Алексей Петров е търгувал с влияние години наред, МВР и прокуратурата ще трябва да посочат политиците, които са му съдействали за това. Все още не е ясно кой къде е внедрил Алексей Петров - държавата в мафията или мафията в държавата.

***
"Първанов: Здравето не е стока", отбелязва "Труд". "Не може на здравето да се гледа като на стока. Не може здравеопазването, системата на здравеопазването да се преструктурира единствено на базата на финансивите критерии." С тези думи президентът Георги Първанов разкритикува вчера намеренията на правителството да реформира здравеопазването. Направи го по време на отчета си на инициативата "Балгарската Коледа". "Няма благотворителна кампания, която може да замести ролята на държавата. Няма благотворителна инициатива, която може да оправдае абдикацията на българската държава от системата на здравеопозването", каза още държавният глава.

***
"Заменки - да. Промяна на предназначението - не!", е озаглавено интервюто в "24 часа" с Искра Фидосова, съпредседател на ПГ на ГЕРБ и шеф на правната комисия. Според нея заменки не са мръсна дума, а станаха нарицателно заради лошата практика. Трябва да се запази възможността държавата и общините да извършват замени - те да бъдат допустими по закон, но по ясно разписани правила. Но задължително трябва да се забрани промяната на предназначението след това с цел строителство.

Тогава се опорочават нещата. Фидосова уверява, че скандалните сделки се разглеждат една по една и се търсят аргументи за оспорването и развалянето им.

***

"Яне Янев: Истинският премиер е Цветанов", научаваме от "Труд". Между Цветан Цветанов и Бойко Борисов има твърде дълбоки разногласия. Това станало ясно при акция "Октопод", заяви вчера лидерът на РЗС Яне Янев. "На практика истинският министър-председател в момента не е Бойко Борисов, а Цветан Цветанов, който управлява депутатите от ГЕРБ в огромното им мнозинство", заяви Янев. Според него 2/3 от хората на ГЕРБ били лично верни на Цветанов и те били въпрешната опозиция на премиера.

***
"Дават на прокурор три вуза", съобщава "Труд". Прокуратурата е започнала проверки срещу три висши училища за корупция. Това са Югозападният университет, УНСС и Стопанска академия. Новината съобщи вчера просветният министър Сергей Игнатов на заседание на парламентарната комисия за борба с корупцията. Депутатите били получили "непроверени сигнали за купуване на изпити и облагодетелстване на преподаватели". Всички документи съм предоставил на главния прокурор Борис Велчев, каза Игнатов.

***
"Лидерът на БСП сам трябва да посочи наследника си", смята социологът Юрий Асланов. В интервю за "Класа" той отбелязва, че и да бъде свикан извънредно конгресът на БСП, това няма да доведе до никаква промяна. Съвсем наскоро се преживя конгрес с лидерски дебат. Само след три месеца ситуацията няма как да бъде променена и конгресът да реши нещо различно, освен да затъне в обвинения, дребнотемия и разправии, които няма да променят облика на партията и да я извадят от вцепенението. А напротив - биха могли да влошат нещата, защото едно такова действие може да влоши отношението на партийните членове и на избирателите към БСП и в този смисъл партията би загубила.


ИКОНОМИКА

"495 млн. лева е дефицитът за януари, на минус сме до март", отбелязва "Труд". Това показват предварителните данни, съобщи финансовият министър Симеон Дянков. Според него дефицитът се дължи на това, че хазната е започнала ударно да плаща по програми с европейско финансиране. Това надуло януарския дефицит с 240 млн. лева. Освен това бюджетът е платил 214 млн. лева по външния дълг. 40 млн. лева пък са отишли за разплащане на просрочените дългове на хазната към фирми. Бюджетът ще продължи да реализира дефицит до април, когато ще излезе на нула. През май-юни ще е на плюс, а до края на годината бюджетът ще се балансира.

"Годините за пенсия без промяна", пише на първа страница "Труд". Увеличението на възрастта за пенсиониране или осигурителния стаж за пенсия се отлага временно. Приоритетите на правителството през тази и следващата година ще са здравната реформа и стабилизацията на пазара на труда, обяви вчера социалният министър Тотю Младенов. Причините за забавянето на пенсионната реформа били безработицата, ситуацията на трудовия пазар и затрудненията на бизнеса от кризата.

БЪЛГАРИЯ - ЕС

"Брюксел пусна още 1,6 млрд. евро", информира "Стандарт". Европейската комисия размрази финансирането на проекти за още близо 1,6 млрд. евро. Брюксел даде положителна оценка за оперативните програми "Околно среда" и "Административен капацитет". Това съобщи премиерът Бойко Борисов преди участието си в заседанието на Европейския съвет. Парите по "Околно среда" са 1,466 млрд. евро, а по "Административен капацитет" - 132 млн. евро.