Компромисен вариант за началото на пенсионната реформа представи премиерът Бойко Борисов снощи по Нова тв. Според последната засега версия, която му е била представена вчера сутринта от министрите на финансите Симеон Дянков и на социалната политика Тотю Младенов и от ръководството на НОИ, реформата ще започне от 1 януари 2012 г. Тогава ще започне да се увеличава с по 4 месеца на година изискваният за получаване на пенсия стаж за най-масовата - трета категория труд. Възрастта за пенсиониране ще започне да расте с по 6 месеца на година от 1 януари 2021 г., докато стигне 63 г. за жените и 65 г. за мъжете. Това е третата до момента версия за хода на пенсионната реформа. Премиерът Бойко Борисов нарече промените най-добри в света. Не е ясно доколко новото предложение е съгласувано със синдикатите и дали те ще се откажат от намерението си за национален протест.

В интервю за "Монитор" Менда Стоянова, председател на комисията по бюджет и финанси в Народното събрание, застъпва тезата, че е необходимо започнатата през 2000 година реформа в пенсионната система да бъде продължена и подобрена. Трябва да се повишават размерите на необходимия стаж за пенсиониране, а постепенно и възрастта. Според Стоянова това не е реформа, а подобряване на модела. Би могло в закона да има текст, чрез който да се осигурява автоматична корекция на стажа и възрастта, а не всеки път да вървят пазарлъци за нарастване с 4 или 6 месеца.

ДПС ще подкрепя правителството, ако то прави реформи в съответствие с плана на ЕС "Европа 2020", обяви заместник-председателят на партията Алиосман Имамов пред "Сега". "В момента има само желание за реформи от страна на управляващите", смята той. Според него бюджетните сектори - здравеопазване, образование и пр., продължават да бъдат нереформирани и поглъщат много средства. Имамов изтъкна, че бюджетните разходи за тези сектори не са се променили, но въпреки това има протести за повече пари, което се дължи именно на липсата на реформи.

"Добра партия става и със стари майстори"- така пред "Стандарт" социологът Кънчо Стойчев, Галъп, коментира политическия проект на президента Георги Първанов "Алтернатива за българско възраждане". Алтернатива означава другост - при новото движение, което създава президентът Георги Първанов, очевидно става дума за нещо "друго" в родната политика. Това е заявката в момента, съдържанието на другостта обаче все още не е известна. Новото движение на Първанов тръгва с нулев рейтинг.

Коментарът в "Труд" е на Стефан Софиянски, бивш министър-председател (1997 г.). Той формулира четири приоритета за развитието на страната. Първият е земеделието. Трябва да организираме финансирането му така, че трудолюбивият българин да печели. Вторият приоритет на България са дребният и средният бизнес. Но икономиката ни технологично е назад. Трябва да дръпнем технически, за да сме конкурентоспособни. Третият приоритет е доброто финансиране на общините, за да направим нашия дом по-хубав. Четвъртият приоритет е образованието на децата. Да получат познания, които утре ще им дадт възможност да реализират първите три приоритета.

Данни за това "какво представлява вътрешният министър Цветан Цветанов" ще представи на еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг лидерът на РЗС Яне Янев, отбелязва "Труд". Янев заяви, че центърът за противодействие на корупцията към Министерския съвет, оглавяван от Цветанов, се е провалил. МВР шефът покровителствал хора от високите етажи на властта – председатели на агенции и дирекции. Янев обеща нови разкрития за имуществото на "протежетата на Цветанов".

В бюджета на МВР за догодина е заложена "бомба", която ще фалира министерството още в средата на годината. За това предупредиха от полицейския синдикат на поредния си протест вчера, пише "Дума". Над 300 души направиха шествие до Министерския съвет, където внесоха протестна декларация до премиера. Исканията на униформените и вчера не бяха променени: достойно заплащане и гаранции за добри условия на труда.

На Коледа и Нова година болниците и личните лекари пак ще останат без пари, както се случи миналата година, е съобщил вчера пред "Труд" д-р Георги Ставракиев, заместник-шеф на Българския лекарски съюз. Това означава, че болните българи ще трябва да вадят от джоба си за изследвания и лечение. Както често се случваше и през лятото, защото здравната каса не плащаше с месеци на лечбните заведения. Лошата прогноза за Коледа изскача от разчетите на средствата на касата до края на годината.

Специалностите, които са на първо място по рейтинг, ще бъдат финансирани допълнително още следващата година. Това съобщи просветният министър Сергей Игнатов по време на дискусия за проблемите на Софийския университет, организирана от "Стандарт". В същото време онези специалности, които имат нисък рейтинг и бълват безработни, ще бъдат с нулево финансиране. Така постепенно те или ще си намерят пари от другаде, или ще се самозакрият.

"Сергей Игнатов ще лекува университетите с нулеви години на прием", съобщава "Сега". Скандалната идея ще ограничи достъпа до образование във висшите училища по изкуствата. Според Игнатов обучението в областта на изкуствата е много скъпо и държавата трябва да помисли дали в тези университети не трябва да се обявяват нулеви години за прием по определени специалности. В тях студентите ще могат да се записват само в платена форма на обучение. Въвеждането на календар, в който държавните университети ще приемат само в платена форма на обучение, ще доведе до дискриминация на студентите по години.

"24 часа" коментира, че събитието в петък, дългоочакваният "Проект Първанов", измести обсъждането на Стратегия 2020, така както я вижда икономическият съвет към Стопанската камара. Тяхното "становище" е събрано в 73 точки. 80 на сто от идеите звучат чудесно - да развиваме модерните технологии, производствата с висока добавена стойност и т.н. Но кои сме ние, които ще ги развиваме? Такава активна държавна политика в България не е възможна. В момента в България е наложен екзотичен икономически механизъм, при който растежът е възможен само и единствено благодарение на чуждите инвестиции. А чуждите инвестиции си имат своя воля, независимо какви планове си правят умните глави у нас. Затова майката на всички стратегии е държавата да си отвоюва правото на стратегии.

"Време е да дойде лошото ченге - МВФ", е озаглавено интервюто в "Труд" с Милен Велчев, бивш финансов министър в кабинета на НДСВ. На въпрос става ли все по-наложителен заемът от МВФ, Велчев отговаря: "Благодарение на ръста на износа, за който заслугата е изключително на европейския локомотив, който ни дърпа от блатото, България се стабилизира финансово. Не е толкова наложително това финансиране, колкото беше необходимо преди една година. Заемът от МВР обаче е все още необходим, защото той върви ръка за ръка с изискванията за реформи. В доклада към бюджет 2011 се заявява намерение на кабинета да емитира облигационен заем от 2 млрд. лева. Защо да не е заем от МВФ, където лихвата ще е много по-ниска - 3-3,5%?"    

"Работната сила в България - все по-неграмотна и некомпетентна", алармира на първа страница "Сега". Масова неграмотност, ниска квалификация и висока смъртност сред хората в най-активна възраст вещаят големи проблеми на трудовия пазар сега и в близко бъдеще. Това показва анализ на трудовия пазар у нас, направен от Българската стопанска камара по проект, финансиран от оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Един от най-големите проблеми е увеличаването на неграмотността и влошаването на образователните характеристики сред младите. Всеки пети българин до 24-годишна възраст има по-ниско от средно образование и това е пречка за намирането на работа. През септември от почти 335 000 регистрирани безработни над 190 000 са без квалификация и специалност, а от тях към 95 000 са с начално и дори по-ниско образование. Продължително безработни са към 120 000 и 68,6% от тях са без квалификация и специалност.

"Отказвам се от пенсия, освободете ме от вноски." Така от страниците на "24 часа" Красен Станчев, председател на УС на Института за пазарна икономика, се обръща към президента и министър-председателя на България. В отворено писмо той отправя молба да бъде освободен от задължението да внася осигуровки за пенсия и половината от вноските в НЗОК. И обяснява: "Дори ако моята пенсия и здраве се разглеждат като "право", аз имам свободата да не се ползвам от него в този му вид. Това не означава, че имам претенции за връщане на средствата, които повече от 30 г. са внасяни от мен и моите работодатели в съответните държавни фондове. Съзнавам добре, че платените от мен през годините данъци "обществено осигуряване" не са предназначени за осигуряване на моите старини. Затова и не ги искам".

В интервю за "Класа" Ивайло Калфин, евродепутат от ПЕС, очертава какви са обциите пред страната ни, след като Европейският съвет прие правила за икономическо управление, които поставят строги ограничения пред икономическата политика и посочват нейната стабилност като основен приоритет. Това поставя България пред важен политически избор. Ангажирането ни с новите правила означава, че в икономическата ни политика ще има ясни рамки, ще се приближим по-бързо към членство в еврозоната, но възможностите за провеждане на активна фискална политика ще бъдат силно ограничени. Ако правителството прецени, че ще остане извън механизма, то ще има възможност за по-агресивна политика по отношение на публични инвестиции и развитие на социалната сфера. Този вариант би бил по-добър, ако имаме доверие в правителството. "Лично аз не виждам основание за доверие", казва Калфин.