Днешното земетресение е най-силното, регистрирано в България през тази година, каза за БТА директорът на Геофизичния институт при БАН Николай Милошев. През 2009 г. в страната не е имало друг трус от пета степен по скалата на Рихтер.
Разумно е да се очакват няколко труса след това, които да бъдат по-слаби, това е нормално като поведение на огнището, посочи Милошев. Той отбеляза, че е много трудно да се гадае дали задължително трябва да се случат последващите трусове и кога ще стане това.
Николай Милошев смята, че тъй като епицентърът е в Черно море, последиците от земетресението могат да бъдат повишаване на вълнението с един бал, но не повече. Черно море е затворено море, няма как да се генерират цунами, както се случва в Индийския и Тихия океан например, добави той.
Сеизмичната зона Калиакра-Шабла е известна и земетресение там не е нещо ново и неочаквано, каза Милошев. Тази зона има голям разлом, който върви от нашето Черноморско крайбрежие до полуостров Крим, и по линията на този разлом се случват земетресенията, допълни той.
По негови данни най-силният трус в този район е станал пред 1901 г., когато магнитудът е бил 7.2 по Рихтер, тоест много по-силен от днешния. Последното земетресение в района, подобно по сила на днешното, е усетено през 1956 г. Тогава магнитудът е бил 5.5 по Рихтер.
Средно учените от института регистрират около 50 земетресения годишно в страната, които са усетени от хората. Има и много малки трусове, които са с много ниска степен и се отчитат само от уредите. Милошев поясни, че земетресенията под трета степен по Рихтер обикновено не се усещат.
Трусовете през последните 6-7 години на територията на страната са слаби, посочи сеизмологът. За последните три месеца в България е имало две сравнително силни земетресения с магнитуд между 3.5 и 4 - едно през май в района на Благоевград и през юли в област Кърджали, но и те са значително по-слаби от днешното, коментира той.