До една година може да бъде отворен за посетители архитектурен музей под базиликата "Св. София" в столицата. Проучванията през последните 30 години разкриха останки на четири храма, издигани на това място, както и древната гробница на антична Сердика.

В края на XIX век първи археологически разкопки разкриват уникална мозайка само на няколко сантиметра под пода на повредената базилика "Св. София". След проучвания и реконструкция храмът отваря врати за молитва през 1930 година, но тайните му остават неразкрити.

Едва половин век по-късно, през 1978 арх. Васил Китов за първи път влиза под църквата и й посвещава следващите 30 години от живота си.

„Тогава се виждаха 2-3 гробници, разкрити с чудесна архитектура. Стана така че се разкриха още 45-46 гробници, останки от четири по-стари църкви и впечатлението, което прави обектът като артефакти и пространства много различно от това, което беше. Това е една тера инкогнита. Не се знае, при следващите 10 см какво ще излезе”, коментира арх. Васил Китов.

Първият храм е издигнат в края на IV век, когато християнската религия все още не е официална, но се приема за равнопоставена.

„Тогава още е направена първата малка и много скромна църква. Първата църква. За нея се спори дали са останките на мъченик за Христовата вяра и ли църква за опяване на покойници”, каза арх. Китов.  

Запазените от нея уникални мозайки са реставрирани и ще бъдат показани в бъдещия архитектурен музей. По програма " Регионално развитие" министерствата на благоустройството и на културата осигуриха по проекта 656 хиляди лева. С парите ще бъде изградена вентилация, осветление и информационни табели.

„София кандидатства за европейска столица на културата през 2019 година, но истината е, че София е европейска столица от много векове. Всичко, което ние разкриваме на територията на целия град доказва именно това”, каза кметът Йорданка Фандъкова.

„Това место е уникално. Единственият аналог е парижката св. Богородица и Ватикана. Това е едно чудо, каза министър Вежди Рашидов.