Калина Илиева май не знае къде й е дипломата, коментира "24 часа". Преди дни полицаи са претърсили дома на младата дама, жилището на родителите й и автомобила на мъжа, с когото живее. Когато поканили Калина доброволно да представи дипломата и другите документи за завършено висше образование, тя отвърнала, че те са останали в кабинета й във фонд "Земеделие". Оказало се, че след напускането на Илиева със заповед на сегашния му шеф Светослав Симеонов била съставена комисия, която описала всички документи в кабинета й. Сред тях няма диплома и академична справка. Неофициалното обяснение на дамата за това къде все пак й е дипломата било, че е възможно да е изчезнала от кабинета й,
пише вестникът.
"24 часа" цитира еврокомисаря Кристалина Георгиева: Може би защото моят стандарт за кризи е съвсем друг, това, честно казано, не ми се вижда голяма история. Едно момиче си фалшифицирало дипломата, за да вземе по-добра работа, не ми се вярва да е единственият такъв случай по света. Може би има, но аз не съм видяла някой в Брюксел да вземе тази история и да каже: Ето това е симптоматично, в България са пълни с такива случаи.
"Година след това няма как тези неща да не са се знаели. Отговорността е политическа и персонална. Този, който я е предложил, този, който я е утвърдил, би трябвало да знае всичките тези неща при вземането на решение", продължава по темата "24 часа" с коментар на президентът Георги Първанов. Според него имало много сигнали в медиите, че "госпожата е некомпетентна и няма съответния ценз", но въпреки това те не били взети предвид.
Според Първанов скандалите от последните дни показват, че е налице сериозна криза в управлението. Това е само повърхността, върхът на айсберга, това идва да покаже, че е налице наистина една сериозна криза в управлението, каза държавният глава, помолен да коментира последните скандали в държавата - случаите с Калина Илиева и с болницата в Горна Оряховица.
"Единодействието и синхронът между щабовете на Първанов и Костов не ни учудва ни най-малко. Взаимодействието им ни амбицира да бъдем още по-добри". Това заяви премиерът Бойко Борисов, цитиран от водещите ежедневници, по повод критиките на президента през последните дни за работата на правителството и поисканите оставки на министри от Иван Костов. "Всеки ден да се изказват срещу правителството и да пишат писма срещу нас в ЕНП, и да казват, че искат да изкараме мандата - е, ясно е, че те не искат", са думите на Борисов в "Монитор".
В интервю за "Труд" немския посланик Матиас Хьопнер изказва мнението си за закона за гражданска конфискация, предложен от Министерството на правосъдието. Според Хьопнер много хора не са достатъчно запознати със същността на този закон в детайли. Но ако се прочете подробно, ще се види, че в него конфискуването на имуществото ще става въз основа на съдебно решение. Посланикът подчертава, че този проектозакон много грижливо е проверен от Европейска комисия за демокрация чрез право, наречена още Венецианска комисия. Комисията стига до извода, че са спазени стандартите на правовата държава, които важат и в други европейски страни. "Освен това Комисията се надява, че този проект много скоро ще бъде приет от българския парламент", допълва Хьопнер.
Крадците, обрали трезора на банка ДСК, са пропуснали да вземат 100 000 лв., които са се намирали в една от разбитите каси, казват пред "Труд" разследващи. Близо 280 от общо 360-те сейфа в трезора са били обрани, като документи от тях са били разпръснати из целия под на офиса. Наглият обир е станал в нощта срещу неделя в клон на банка ДСК в бл. 24 на ул. "Йерусалим".
Темата на "Труд" цитира класация на "Пари" за стоте най-богати нашенци, според която в България няма милиардер. Поставеният на първото място Цоло Вутов притежава активи за около 438 млн. лева. Прагът за влизане в листата е скромните 37 млн. лв., на колкото се оценява делът на Татяна Сотирова в тв оператора "Булсатком". Разбит е и митът за 20-годишния супербогаташ - най-младият е 32-годишният пловдивчанин Иван Асенов, който с брат си Александър е собственик на компанията за търговия с метали "Хъс" ООД и има 49 млн. лв. Най-възрастен е 73-годишният Васил Златев, който заема 5-о място с 287 млн. лева. Съвкупните активи на стоте най-богати българи възлизат на 11,7 млрд. лв., което е около 17 процента от брутния вътрешен продукт на икономиката ни за 2009 г., пише изданието.
Цветелина Бориславова се оттегля от СИБАНК и ще се фокусира върху бизнеса на холдинга си Си Ес Ай Еф, съобщава "24 часа". Вчера на борсата бяха прехвърлени 16,1 процента от банката. Купувач на пакета, който досега бе собственост на Бориславова, е белгийската финансова група KBC. Стойността на вчерашната сделка е 141,1 млн. лв. Така на практика КВС става собственик на сто процента от СИБАНК.
На икономическата си страница "24 часа" подчертава, че 30 процента от фирмите в Европейския съюз гледат оптимистично на идващата 2011 г. по отношение на бизнес средата. Естония и Белгия са сред най-големите оптимисти. Това показва изследване на Асоциацията на европейските търговски-промишлени палати. По отношение на очакванията за реализиране на продажби отново шведите и естонците са сред лидерите. Като цяло в Евросъюза 42,2 процента чакат да се подобрят продажбите им. Най-големите песимисти са гърците.
19 на сто от българските фирми очакват увеличение на персонала до края на март 2011 г. в сравнение с последните три месеца на тази година, информира "Класа". Други 15 процента обаче ще съкращават работници, а 65 на сто от работодателите не очакват промяна на общата заетост в компаниите си. Това сочи първото проучване на заетостта в България, проведено от международната компания за човешки ресурси Manpower Inc, пояснява изданието.
"Лягам и ставам със седем магистрали, тунел и 2 моста", е заглавието над интервю в "24 часа" с Росен Плевнелиев, министър на регионалното развитие и благоустройството. Плевнелиев е категоричен: "Докато съм тук, ще вдигам все по-високо летвата. Тези три магистрали ще се случат. Ако бях политик, щях да бъда най-щастливият човек да кажа - ето, обещах, направих ги. Но искам повече. Да работим и по четвъртата - "Струма", и по петата - София-Калотина, и по шестата - която е "Хемус" в два участъка. Те са 8,5 км до гара Яна и още 7 км до Шумен. Да подготвим и още 280 км." По думите на министъра "Струма" няма да закъснее - лот 1 и 4 стартират по график. "За "Струма" ще работя денонощно през 2011 г. включително и по лот 2 и 3, за да може в средата на 2012 г., ако видим, че има свободен ресурс, да го пренасочим към магистралата, която има голям смисъл за Европа."
В интервю за "Дневник" лидерът на ДСБ Иван Костов е категоричен, че с подписването на меморандума за АЕЦ "Белене", България е подписала празен лист.
"Сега" и "Телеграф" отбелязват под глава, че 40 процента от деветокласниците са под критичното ниво на грамотност. "Новинар" допълва, че половината ученици не разбират математика. Въпреки опитите да компенсира образователния срив в гимназиите България за пореден път зае непрестижно място в международното изследване на знанията на 15-годишните ученици PISA, уточнява "Сега". И в трите оценявани области - четене, математика и природни науки, средните резултати на страната ни са ниски, а делът на слабите ученици, неуспяващи да покрият критичния праг на грамотност, се колебае от 39 до 47 процента.
Партиите вече ще трябва да декларират пред Сметната палата не само получените за предизборна кампания пари, но и "съпътстващите" помощи като безплатни билбордове, заредени с бензин автомобили и зали за концерти. Това ще стане, ако бъдат приети замислените от ГЕРБ уточнения в проекта за Изборен кодекс, пише "Труд". Вчера депутатите от правната комисия спореха какъв да е регламентът за описване на даренията и отстъпените за кампанията вещи. Накрая отложиха решението си за идните дни, отбелязва изданието.
"Атака" се включва по темата като допълва под глава, че депутатите от ГЕРБ и "Атака" в правната комисия на парламента успяха да наложат въвеждането на уседналостта на българските граждани при упражняването на правото им на глас на избори. Целта е да се спре изборният "туризъм" както вътре в страната, така и от Турция към България.
Година преди местния вот през 2011 г. вътрешният изборен туризъм започна, алармира "Дневник", като се позовава на дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" за миграцията на населението по настоящ адрес от 1 септември до 30 ноември. Справката, с която изданието разполага показва, че миграцията към морските общини Несебър и Созопол е заради местните избори догодина наесен, смята Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда. Според нея тя има връзка с обсъждането на нови изисквания за т.нар. уседналост.
Със "строга забележка" се разминаха осмината депутати от ГЕРБ, които избягаха от работа, за да се отзоват на фалшива покана за парти с обещание да получат като подарък луксозна марка мобилни телефони, отбелязва "Дневник".
"24 часа" допълва, че никой не е изненадан, че народни избраници се оказаха така лесно съблазнени от поканата на "неизвестна фирма" да получат скъпи мобилни телефони. В своя анализ Мирослава Радева пита: "Какво ни показаха колегите журналисти с тази находка?" Отговорът: "Обществото за пореден път видя, че политиката у нас е далавера, а не дълг и призвание. В това успяха да ни убедят извървелите се през годините народни избраници. Не случайно година след година доверието в парламента си седи закотвено между 15 и 20 процента, а недоверието е съответно 70-80 процента. И за това драматично състояние, което е диагноза за цялата ни фасадна демокрация, не са виновни журналистите", категоричен е авторът.
Китай ще ни помага за развитието у нас на бърз и високоскоростен железопътен транспорт, информира "Дума". Това стана ясно след подписването в Пекин на Меморандум за сътрудничество в областта на железопътния транспорт между Република България и Китайската народна република. Меморандумът очертава сферите на сътрудничество, визирайки транзита през България по евроазиатските транспортни коридори, модернизация на съществуващата ж.п. инфраструктура, проучване в областта на железопътните технологии, в това число и развитие на бърз и високоскоростен железопътен транспорт, обмен на експерти.
За "Стандарт" Камен Кичев, зам.-министър на транспорта, отбелязва, че ще се търсят не само китайски фирми инвеститори за влака стрела. "Вече има желаещи да инвестират, но на този етап изчакваме, за да сме максимално отворени за всички инвеститори. Ние искаме да предложим китайските товари да стигат по море до българското пристанище, откъдето да ги возим по железница и по р. Дунав на Запад", казва Кичев.