Трима български имигранти са били застреляни край португалския град Алжущрел, в южния окръг Бежа. Телата са били открити вчера сутринта до микробус, спрял на 700 м от най-близкото шосе. Убитите са двама мъже и една жена - 50-годишната С.В., 55-годишният В.Ст. и  39-годишният Я.С., пише "24 часа". От първоначалните данни става ясно, че тримата са били български имигранти, пребиваващи в района на Палмела.

Източник от полицията заявил, че тройното убийство може да е свързано с дейността на мафиотски групи, занимаващи се с трафик на хора от Източна Европа. Най-вероятно убийството е свързано с разчистване на сметки заради търговия със старо желязо. Според източници, близки до разследването, убийците отнели на жертвите си 10 хиляди евро, които те носели за сключване на сделка, съобщава за ежедневника журналистът Алешандре Силва.

Дебнем втора банда наемни убийци, казва в интервю за "24 часа" вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. "Това е една престъпна банда от Софийско, за която имаме данни, че се е занимавала с подобни поръчкови убийства. Едната поръчка, за която сме събрали доказателства, вече е изпълнена в Плевен. Лицето не е между живите, знаем кой е физическият извършител, но тъй като още тече разследването не бих искал да конкретизирам, докато колегите не си свършат работата", подчертава Цветанов.

В отговор на въпрос министърът е категоричен, че последното гледане на мярката за неотклонение на Алексей Петров е "ясен и красноречив отговор на това къде се намира съдебната система". Според Цветанов проблемът на България в годините на прехода, по отношение на престъпността, е именно практиката да се отлагат дела с мотивите "лошо здравословно състояние". Това създава предпоставки за опити да се влияе върху свидетелите.

Цветанов допълва, че създаването на специализирания съд е една от формите, за да се спре това "масово разболяване". Там ще има един по-бърз съд и няма да се отлага делото.

За приемането ни в Шенген министърът казва: "През март 2011 г. България ще бъде технически готова. Минаха всички проверки, които трябваше да бъдат направени като експертни заключения, в момента всичко зависи от политиците." Цветанов не се ангажира да посочи точни дати за присъединяването на България към Шенгенското пространство.

Венецианската комисия към Съвета на Европа още не е готова със становището си за промените в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, с които се създават и регламентират функциите на специализирания наказателен съд, отбелязва "Сега". Въпреки това двата законопроекта са включени в дневния ред за извънредните предпразнични заседания на парламента. Идеята на управляващите е да ги приемат окончателно до края на седмицата.

В интервю за "Монитор" Георги Колев, председател на Върховния административен съд, казва, че след Нова година в съда предстои да се формира една работна група, която да се занимае с подсъдността на делата. "В нея естествено ще вземат участие и съдии от ВАС. Когато работата на това звено приключи, се надявам, че ще бъдат внесени и законодателни промени. Това ще бъде един изключително добър старт за следващата година", споделя Колев.

Организираната престъпност в България има влияние върху всички институции в страната, се казва в доклад от 2005 г. на тогавашния американски посланик в София Джеймс Пардю, публикуван от Уикилийкс, пише "Новинар".

Според написаното в документа, "в опит да запазят влиянието си, независимо от това кой е на власт, криминални фигури спонсорират всички политически партии".

По думите на Пардю престъпността, която пречи на икономическото развитие на страната, "включва пране на пари в международен мащаб, трафик на хора и наркотици, фалшифициране, измами с дебитни и кредитни карти". Споменава се, че някои известни бизнесмени, които имат връзки с организираната престъпност парадират с богатствата си, ставайки собственици на футболни отбори, строителни компании и финансови институции, уточнява ежедневникът.

Всички издания отбелязват, че премиерът Бойко Борисов прие оставката на министъра без портфейл Божидар Димитров, която той поиска още в събота заради агентурното му минало. Това съобщи самият Борисов пред bTV, пише "Монитор". Премиерът добави, че по същата причина и зам.-министърът на вътрешните работи Павлин Димитров е заявил пред министър Цветан Цветанов, че ще освободи поста си. Междувременно оставката на Павлин Димитров вече е депозирана и подписана от Цветанов. Министърът без портфейл и зам.-министърът на МВР се оттеглят, за да  няма обвинения в двоен аршин, след решението на правителството да се отзоват посланиците и консулите сътрудничили на службите, уточнява изданието.

Пред "Стандарт" министърът без портфейл Божидар Димитров казва, че след разписването на оставката му, той ще бъде новият стар директор на Националния исторически музей. "Мандатът ми изтича през ноември 2012 г.", подчертава Димитров. Според него излиза, че самият той струва колкото 45 посланици: "Някои ваши колеги вече разсъждават в тази посока и започнаха да ме питат - има ли такъв друг случай в миналото? На тях им е простено, но вие сте историк и знаете, че такова нещо никога не е имало. И с византийците, като сме си разменяли пленниците е било така - човек за човек, според ранга. Офицер за офицер, обикновен войник - за обикновен войник. Това е отразено в един от надписите на хан Омуртаг. Ама няма случай за един българин да разменят 45 византийци!" В отговор на въпрос Димитров споделя, че няма да се кандидатира за депутат на следващите парламентарни избори, но да казва, че няма да се върне в политиката, ще бъде грешно.

Шумът за дипломатите е "стани да седна", обобщава в интервю за "Труд" Димитър Луджев, бивш вицепремиер. В отговор на въпрос той е критично категоричен: "Целият скандал е заради това - дайте да махнем тези, които са заели ключовите позиции в най-хубавите столици, и да изпратим там наши момчета и момичета - на ГЕРБ. Дайте да сложим поредната "калинка" някъде. И после да я махнем. При премиера всичко започва на принципа - давам, махам, вземам. А какъв е смисълът не е ясно." Според Луджев "когато управляващите не могат да произвеждат нищо смислено, когато не правят реформи и реални промени в държавната система, в икономиката, във външната политика, тогава те прибягват до скандала. Това е форма, в която предизвикват някаква активност, сама по себе си абсолютно безсмислена. Особено в днешната ситуация."

Темата за бившите ДС-служители е отразена и от "24 часа". В своя анализ Георги Милков посочва, че най-достойно ще е служителите с агентурно минало сами да си подадат оставките. "Това, което очакваме да се случи в близко бъдеще, е всички консули и временно управляващи, чийто мандат зависи само от министъра на външните работи, да бъдат върнати", споделя Милков.

Всички водещи ежедневници цитират проучване на "Алфа Рисърч", според което поредицата скандали от последните месеци около министри са оставили силен отпечатък върху образа и доверието в управляващата партия ГЕРБ. Според социолозите за първи път, откакто ГЕРБ пое властта, се забелязва ерозия в моралния кредит на доверие, който преди година и половина избирателите дадоха на партията на Бойко Борисов, уточнява "Сега". Под заглавие "16-те без верту, Калина и Мишел съсипаха министри" "24 часа" обобщава резултатите от проучването. Борисов води класацията с най-висока оценка за дейността на министрите през декември, следван от вътрешния министър Цветан Цветанов. Според проучването финансовият министър Симеон Дянков е с най-отрицателна оценка сред анкетираните.

Премиерът Бойко Борисов ще посрещне Новата 2011 година на път - по самолети и аерогари, споделя самият той пред "Труд". На 1 януари Борисов ще бъде в Бразилия за церемонията по встъпването в длъжност на новоизбраната президентка на страната Дилма Русеф, която е с български произход. "От Европа друг държавник не е канен, това е голяма чест за България", са думите на премиера, цитирани от изданието. С Бойко Борисов ще пътува и външният министър Николай Младенов. Двамата заминават за Бразилия с граждански полет.

На вътрешна страница "Труд" разкрива кой къде ще бъде по празниците. Президентът Георги Първанов и съпругата му Зорка по традиция ще посрещнат Коледа в Народния театър "Иван Вазов" в столицата. За осма поредна година първата двойка ще е домакин на галаспектакъла, посветен на благотворителната инициатива "Българскат Коледа". Вътрешният министър Цветан Цветанов ще посрещне Новата година във хотел във Велинград, а финансовият - Симеон Дянков стяга куфарите за САЩ. Патриарх Максим ще е в София и за Коледа и за Нова година, допълва по темата изданието.

В събота на Рождество Христово ни чака не коледно, а пролетно време с температури до 14 С. Причината е затоплянето, което започна от вчера, а в сряда градусите ще скочат до 17, съобщава за "Труд" Симеон Матев, дежурен синоптик от TV-MET. Хубавото време почти цяла седмица ще се дължи на топъл въздух, който се носи от югозапад към Балканите.

Според челото на "24 часа" Нотариалната камара предлага да се въведе т. нар. последно пълномощно срещу най-честите измами. "Така възрастните и болните, включително зависимите от алкохол и наркотици, ще могат да дават права по разпореждане с имуществото си само на най-близките, роднини или медицинско лица", казва за изданието шефът на нотариусите Димитър Танев. 90 процента от жертвите на имотната мафия са стари и психично лабилни хора по данни на прокуратурата. Липсата на електронен регистър на болните и поставените под запрещение пък връзва ръцете на нотариусите да спрат сключваните от тях сделки.    

"Класа" цитира под глава статистика на Евростат, според която България е отчела най-голям ръст на износа в Европейския съюз през първите девет месеца на годината. Експортът на страната ни от началото на януари до края на септември е нараснал с 33 на сто, следван от този на Латвия (29 процента), Литва и Естония (по 28 на сто) и Румъния (26 процента). През октомври обаче България отчита най-големия спад на показателя от всички страни в ЕС на годишна база - тогава износът ни се е стопил с 8,4 процента. Въпреки месечното понижение експертите от МВФ преди дни заявиха, че българската икономика в момента е в по-добро състояние спрямо 2009 г. и началото на 2010 г., припомня ежедневникът.

Българинът драматично е ограничил потреблението си. Всеки трети българин пести от храна, за да може да се вмести в месечния си бюджет, коментира "Сега" като се позовава на програмния директор в "Отворено общество" Боян Захариев. Хората гледат да не ходят на прегледи при лекар и мръзнат, за да си докарат по-ниски сметки за ток и парно. В резултат няма търсене и кризата вече видимо преминава от строителството към търговията.

"24 часа" алармира, че търговците на прекалено скъпи храни ще бъдат давани на данъчните. От днес започват проверки по магазини, пазари и тържища от ветеринарните към ДВСК, фитосанитарните инспектори на земеделското министерство и Комисията за защита на потребителите. Целта им е търговците да бъдат "дисциплинирани", за да не нарушават цените за Коледа и Нова година. Ако има съмнения за картел пък, сигналите ще се предават на Комисията за защита на конкуренцията.

20 процента поскъпване на детските стоки очакват търговците, информира "24 часа". Според тях то ще засегне предимно стоките от Китай, които обаче преобладават на пазара. "Една от основните причини са повишените изисквания за качество и безопасност, които налага ЕС и които китайските производители трябва да спазват, за да продават тук", посочва Росан Филимонов, съсобственик в "Комсед".