В изследването са участвали 127 народни избраници и 40 журналисти и то се провежда за шести път. "Труд" представя резултатите от класацията. Историкът проф. Андрей Пантев от "Коалиция за България" е новият носител на титлата "най-добър парламентарен оратор". Негови подгласници са Лютви Местан (ДПС) и Станимир Илчев (НДСВ). Най-много и най-добри оратори са събрани в групата на червените - шестима. Сред речовитите са успели да се промъкнат само двама опозиционери - лидерът на ДСБ Иван Костов и националистът Волен Сидеров. Рязко се влошава обаче качеството на дебатите и на ораторските умения на депутатите с всеки следващ парламент, твърди Лилия Методиева.
***
"След финансовата и газовата криза идва политическа", предупреждава в интервю за "Пари" Божидар Божинов, председател на Българската търговско-промишлена палата. Защото ние сега сме в предизборен момент, обяснява той. И на всички е ясно, че в такъв момент едно правителство, което си отива, едва ли ще поеме някакъв ангажимент, или ще седне да мисли за някакви грандиозни промени. При тези сложни избори, които ще се разиграят тази година и при тази неизвестност, явно едно ново правителство ще бъде сформирано трудно. Така ние ще загубим половин година до изборите и после още половин година в един период, който е много критичен за икономиката на страната. Ние просто ще бъдем на автопилот, е песимистичната прогноза на Божидар Божинов. Оптимистичното в тази работа е, че всяка криза е едно
пречистване в икономиката.
***
"ДСБ пращат разработката "Лиана" на Еврокомисията", съобщава "Труд". Конкретни имена на висши партийци от ДПС, взели конкретни суми, има в прословутата разработка "Лиана" на ГДБОП, за която се твърди, че е за незаконно финансиране в ДПС. Това обяви вчера депутатът Атанас Атанасов от ДСБ. Поводът е огласената проверка на ДАНС за финансите на партията на Ахмед Доган, според която няма нарушения. Атанасов заплаши, че щом МВР и ДАНС отказват да предоставят "Лиана" на депутатите, той ще прати справката по делото в Брюксел и до посолствата на страните от ЕС у нас. "Има досъдебно производство по "Лиана" в прокуратурата и както и други оперативни разработки, и тази не е приключена и архивирана", заяви вчера шефът на МВР Михаил Миков. Според него изпращането в ЕК на разработката на този етап би дискредитирало въобще работата по всякакви случаи на МВР и
на прокуратурата.
***
"Заместник ругал: Министърът да си гледа работата, Доган ми е шеф!", е озаглавено интервюто в "24 часа" с Красимир Велчев, организационен секретар на ГЕРБ. Той посочва, че в партията искат да има мажоритарен елемент на парламентарните избори. Но докато държавата не гарантира със закони и с действия, че няма да има купуване на гласове, този мажоритарен елемент е много опасен. "Защото ще влязат хора, които ще са икономически зависими от силни структури, в които включвам и ДПС - обяснява Велчев. - Те могат да купят гласове и да лансират подставени лица. Така целта на мажоритарния вот - да бъдат личностите независими, се губи. Ние държим на пропорционалната система с преференциални листи."
***
"Изборите ще минат без изискване за уседналост", научаваме от "Сега". На парламентарните избори през лятото вероятно няма да бъде въведено изискването за уседналост, каквото има в законите за избор на евродепутати и на местна власт, става ясно от проекта на БСП за промени в закона за избор на народни представители. Леви депутати коментираха неофициално, че предпочитат да не дразнят излишно ДПС с искането за уседналост, тъй като още се надяват хората на Ахмед Доган да подкрепят предложението им за въвеждане на мажоритарен избор на депутати.
***
"С ДПС имаме солидни стратегически отношения", уверява в интервю за "Сега" Румен Петков, депутат и член на Изпълнителното бюро на БСП. Той очертава две неща, на които БСП ще заложи в предизборната си кампания - чуваемост и разбираемост. "Първо - постигнатото в един много труден мандат, в условията на световна икономическа и финансова криза и на тежка газова криза. Стабилността, която успяхме да гарантираме в управлението на страната и редица силни социални решения, които бяха намерени в рамките на тези 4 г. в една доста сложна обстановка и в една сложна управляваща коалиция. И второто, което трябва да има чуваемост, са управленските решения, които предлагаме. Ние имаме нова партийна програма и на нейна база трябва да подготвим една солидна платформа за участие в изборите."
***
"Ще намалим броя на университетите", казва в интервю за "Труд" просветният министър Даниел Вълчев. И обяснява: "Оптимизирането и нормализирането на системата може да стане по два начина. Първо - чрез административно закриване. Това е юридически вредно и неправилно. Вторият начин е свързан с това, което се опитваме да правим през последните години - да поставим висшите училища в условията на конкуренция. И ако тази политика продължи и при следващите правителства, може би няма да е много далеч времето, когато броят на висшите училища ще намалее."
***
"Правят ново РПУ в "Младост", отбелязва "Труд". Столичната община ще предостави безвъзмездно на МВР терен в жк "Младост" за ново районно управление. За това се договориха вчера кметът Бойко Борисов и вътрешният министър Михаил Миков. РПУ-то ще обслужва всички райони на "Младост" и Студентски град.
***
"България, кризата и политиците", е коментарът в "Труд". Георги Ангелов от институт "Отворено общество" предвещава "интересна" година с много предизвикателства пред икономическата политика. Предизвикателства, които включват не символично намаляване на разходите за коктейли, а вероятно необходимост от реално съкращаване на реални разходни програми. Много министри ще трябва да осъзнаят, че не могат да излязат от кризата чрез харчене на пари - просто защото пари няма да има. И тъй като кризата идва в България основно чрез по-слаб износ и по-малък приток на капитали, натам трябва да се насочат и основните антикризисни усилия.
"София прикрива слаб бюджет с високи данъци", коментира "Сега". За столицата 2009 г. ще бъде година на застой. Икономическата криза прекъсва тенденция за ускорено нарастване на приходите на града, започнала през 2007 г. Днес столицата разчита на 983 млн. лева бюджет срещу заложени през 2008 г. 893 млн. и реално събрани до декември 972,4 млн. лева. Тоест парите за 2009 г. са с пренебрежим ръст. Запазването на тези нива е за сметка на данъкоплатеца. Повишаването на данъчните оценки на имотите с 50% и автоматичният скок на постъпленията от данък сгради, сделките с имущество, такса смет са спасителната сламка на бюджета. Срещу нарасналата тежест върху данъкоплатеца администрацията не предложи на свой ред ясни мерки за подобряване на финансовия контрол и оптимизиране на разходите.
"Всеки трети строител на улицата", отбелязва "Стандарт". Над 35% от работниците в строителството са съкратени от ноември до януари, обявиха от КНСБ. Много фирми пък не са изплатили заплатите на работниците си. Бизнесът вече започва да се задъхва и ще оцелеят тези, които работят и за външен пазар, а не само за вътрешния, категорични са от синдиката.
"Промоциите спасяват зимния туризъм", пише на първа страница "Дневник". Туроператорите и хотелиерите са успели да наваксат част от спада в записванията за зимните курорти, е показала проверка на вестника. Преди 4-5 седмици браншът очакваше намаление между 25 и 35% на туристите. Сега прогнозите са, че годината ще завърши на миналогодишните нива или малко под тях. Причината е увеличението на предлаганите промоции. Това ще привлече туристите, но ще намали приходите в сектора.
"Кренвиршите от месо със знак "отличник", пише "Стандарт". Кренвиршите и сиренето, които се правят от истинско месо и мляко, ще имат специален знак. Привилегията да носят стикера ще имат само продукти, които отговарят на старите Български държавни стандарти. БДС се връща първо за млечните произведения - очаква се това да стане през пролетта. Скоро след това ще бъде въведен и при кобласите, съобщи шефът на Националната ветеринарномедицинска служба Йордан Войнов.
***
"Очаквах по-бързо да се справим с усвояването на европарите", признава вицепремиерът по еврофондовете Меглена Плугчиева. В интервю за "Класа" тя посочва, че Комисията по европейските въпроси е разгледала на 29 януари доклад, в който се казва, че само 1% от европарите по структурните фондове са усвоени. Обяснението на Плугчиева: "Става въпрос за разплатените средства, които са на стойност 22 млн. евро за периода от началото на действие на оперативните програми по структурните и кохезионните фондове, т.е. това са парите от следприсъединителните програми. Естествено, когато сме в начален период и когато тези програми стартират, не може да има висок процент на разплащане на средствата. Но по-важното е, че от 2008 г. досега сме успели да наваксаме изоставането. Така трябва да продължи и тази година. Изборите не трябва да се отразят негативно на този процес, защото това отново ще доведе до забавяне и загуба на средства.
