Според нея бързо могат да се направят три важни стъпки. Да се търси отговорност от съдиите, ако забавят дела. Да се постигне пълна прозрачност при обществените поръчки. И последната стъпка - всички политически партии да действат заедно според подписаното преди дни споразумение против купуването на гласове. Форумът, озаглавен "Престъпление без наказание", се проведе вчера в София. Десета поредна година организатор е Центърът за изследване на демокрацията, който представя свой годишен доклад за корупцията в България. Около 2,1 милиона корупционни транзакции годишно, или по 175 800 на месец, е имало през 2008 г. у нас. Нивата повтарят стойности, когато на власт беше кабинетът "Костов". "Заради финансовата криза парите от ЕС ще са апетитна хапка за тези, които се занимават с корупция. Трябва да сме бдителни изразходването на средствата да не се опорочава", заяви пред форума кметът Бойко Борисов.
***
"НДСВ не успя да сплаши партньорите си с напускане", отбелязва "Сега". Депутати от БСП и ДПС демонстрираха спокойствие пред заплахите на царистите да напуснат управляващата коалиция, ако възникне необходимост, както заплаши шефът на депутатската група на НДСВ Пламен Моллов. Вчера заместник-председателят на царската партия Милен Велчев обясни, че такъв случай може да е отваряне на двата реактора на АЕЦ при отрицателен отговор от Европейската комисия. Левите определиха хода на коалиционния партньор като пиар, други пък се усъмниха, че намеренията им са сериозни."Напускането на кораба в последния момент, когато брегът се вижда, няма да звучи убедително пред обществеността", коментира заместник-предеседателят на ДПС Лютви Местан.
"Предпазна клауза ще ни дойде в повече", е озаглавено интервюто в "Класа" с Олимпи Кътев, депутат и член на политическия съвет на НДСВ. Той посочва, че има доста теми, които са решаващи за изкарването на мандата. Първото условие е спазването на коалиционното споразумение, второто е провеждане
на два избора в едно. Не трябва подценяваме и доклада за страната ни, с който ЕК ще излезе през февруари. Както и, разбира се, Закона за конфликт на интереси. Има достатъчно изпитания пред коалицията, заключава Кътев.
***
"БСП и ДПС блокираха Закона за конфликт на интереси", съобщава "Дневник". С гласовете на БСП и ДПС парламентарната комисия по държавна администрация удължи до 31 март срока за подаване на декларации за конфликт на интереси. С това на практика се блокира прилагането на Закона за конфликт на интереси, защото автоматично се удължава времето за проверка на данните до края на май, когато ще е започнала предизборната кампания.
***
"Чадърен протест", под това заглавие "Труд" информира за поредния митинг на студенти, природозащитници, пенсионери, майки и блогъри пред Народното събрание. Мотото на протеста бе "Уволнени сте". Хората настояваха за оставка на кабинета, защото не изпълнил исканията им. Въпреки че дъждът над София съвсем смали протестния митинг, организаторите се зарекоха да дойдат на жълтите павета и идната сряда и всяка следваща, докато исканията им не станат факт.
***
"Пращат в лудницата Атила от рейса", пише "Стандарт". Похитителят Мирослав Блажев-Атила вероятно ще остане в психиатричното отделение на ловешкия затвор. Завчера 33-годишният мъж отвлече автобус с пътници по линията София-Варна. В лудницата Блажев ще бъде освидетелстван с тройна експертиза. Днес ловешкият съд ще реши дали да го остави постоянно в ареста.
"А може ли МВР да обезврежда похитители?", коментира "Сега". 39-те заложници на Мирослав Блажев са живи и здрави не благодарение на МВР, а защото запазиха самообладание и никой не тръгна на своя глава да обезврежда лудия похитител. А и неговата най-голяма цел се оказа - да стане просто известен. Ръководството на МВР въпреки първоначалния шок от новината за похитени много хора лежерно остави ловешката полиция да се оправя с инцидента. Въпреки че има суперподготвен специализиран отряд за борба с тероризма, обучаван години наред точно за това - да спасява хора. Край село Сопот бе разигран забавен полицейски фарс, който може да има и лоши последствия, ако вдъхнови още няколко атиловци за подобни действия.
"Чакайте Атила 2, но без хепиенд", предупреждава "Стандарт". "Хората в тази страна искат да похитят автобус, за да проверят къде е държавата. Те нямат каузи, имат съмнения в нейното съществуване. Някои полудяват от това, други им съчустват. А нашите управници си остават най-големите късметлии в историята. Тук и терористите даже са учтиви към властта. Извиняват се, докато размахват пистолет", коментира авторът.
***
"Кметството ще обслужва като банка - с електронна машина и номерче на входа", обещава в интервю за "24 часа" Минко Герджиков, заместник-кмет на СО по финанси и бюджет. Той подчертава, че софийската община първа е въвела програмно бюджетиране, което е модерен подход. И още: "Първи сме по
привлечено финансиране на големи европроекти. Имаме програма за развитие 2007-2013 г. и общ градоустройствен план и на тяхна база сме надградили три програми за решаване на проблемите с трафика, за битовите отпадъци и за детските градини. Бюджетът на София възлиза на 1 006 249 120 лева, което е рекорд."
***
"3-ма бунтари напуснаха Костов", съобщава "24 часа". Трима депутати от ДСБ напуснаха парламентарната група на тъмносините вчера - д-р Николай Михайлов, Антонела Понева и Нено Димов. По-известни са като бунтарите в ДСБ, защото от доста време публично изразяват несъгласие с политиката на лидера Иван Костов. В заявлението си за напускане заявяват, че ще останат независими депутати, като ще напуснат и партията.
***
"Загубихме 500 млн. от газовата криза", отчита "Стандарт". Загуби от 456 млн. лева са обявили фирмите ни заради газовата криза. Но към тях трябва да се прибавят и загубите за държавния бюджет, както и на клиенти и доставчици на предприятия, които работят на газ. Обобщените данни за щетите вчера бяха обявени от Министерството на икономиката и енергетиката. Преки загуби от кризата са декларирали 325, а косвени - 252 предприятия. Анализът показва, че фирмите са натрупали преки загуби в размер на 213 млн. лева и косвени за 243 млн. лева.
"Румен Овчаров оплел газовата кошница на Овергаз Инк", пише "Пари". Природният газ, който България получава приоритетно от "Газпром" чрез посредника "Овергаз", не може да бъде компенсиран, ако по някаква причина тези количества не бъдат доставени. Това е записано в допълнителното споразумение, подписано в края на 2006 г. между "Овергаз" и "Булгаргаз", изготвено от бившия енергиен министър Румен Овчаров. Става въпрос за малко над 1,4 млрд. куб. м годишно, които страната ни получава от 2007 г. Това означава, че съществуващите клаузи за ценова отстъпка от 6 или 8%, която се надявахме да получим заради спрените доставки, не важат за тези количества, доставяни от "Овергаз".
"Само 6-има депутати са чели договора за газа", разкрива пред "Труд" Румен Овчаров, председател на парламентарната бюджетна комисия. Той е категоричен: "Към настоящия момент Русия е единственият гарантиран източник на природен газ, с който България има изградена газопреносна мрежа. Необяснимо е защо само аз трябва да отговарям за тези договори. С тях беше направен пробив, бяха нормализирани отношенията ни с Русия, България получи друга геополитическа тежест."
"Държавата не сваля лихви", отбелязва "24 часа". Някои държави се намесиха прибързано във финансовите си системи. Българското правителство не се ангажира с действия с краткосрочен ефект. Това каза финансовият министър Пламен Орешарски по време на семинар вчера. Така той отговори на въпрос на застраховател дали държавата ще предприме мерки за намаляване на лихвите по кредитите, за стимулиране отпускането на заеми и засилване на потреблението. Ще работим за запазването на макроикономическата стабилност и банковата система, за увеличаване на социалните мрежи, допълни Орешарски.
"Някой да озапти високите лихви по депозитите", призовава от страниците на "Труд" Левон Хампарцумян, изпълнителен директор на Уникредит Булбанк. Той се надява, че едно отговорно поведение на банките ще спре бясната надпревара с лихвите по депозитите. "Ако тази тенденция стане устойчива, това означава, че кредитът ще поскъпне много. До степен, до която ще стане непоносим както за граждани, така и за фирми. Така че самоограничаването или дори в определен смисъл регулативното ограничаване трябва да се намеси", смята Хампарцумян. По думите му градски легенди са, че банките имат пари, но не ги дават.
***
"И газовата помощ на ЕК ни завари неподготвени", пише "Сега". България се оказа абсолютно неподготвена и за помощта, която Европейският съюз дава за алтернативни газопроводи. Шефът на Еврокомисията Жозе-Мануел Барозу представи вчера окончателния вариант на проектите, които ще се финансират по линия на европейския план за възстановяване. Планът е на стойност 5 млрд. евро, от които 1,750 млрд. евро са за газови проекти. От тях България ще получи 20 млн. евро за изграждане на газопровод между Хасково и гръцкия град Комотини, с който да се свържем с газопровода Турция-Гърция. При това сумата ще бъде разделена с Гърция. Проектът за тръба Русе-Гюргево е споменат в графата "други спешни проекти", за които се предвиждат 20 млн. евро и за които ще претендират всички държави от ЕС.
