"Все още у нас няма рязко повишаване на респираторните заболявания. Наблюдаваме пациентопотока, правим оценка на видовете болни. В началото е трудно да се определи дали става въпрос за грипно или просто респираторно заболяване", каза в студиото на bTV доц. д-р Камен Плочев, Инфекциозна клиника на ВМА.

По думите му, ако в Швеция или Англия броят на ваксинираните срещу грип е между 50 и 60% от населението, то у нас е 4 на сто.

"Недоверието идва явно от това, че хората не са запознати с ваксините. Световната здравна организация има перфектно конструирана схема за очаквания тип грип за всяка година", посочи специалистът.

Той напомни, че ваксиниралите се няма да се разболеят, а дори и това да се случи, болестта ще премине по-леко. Ако някой в семейството се разболее, той препоръча останалите да ходят с маски и да започнат профилактика с антивирусни препарати.

Задължителна е консултацията с личния лекар

Съветът на доц. д-р Плочев е да се действа веднага. Най-честият механизъм на предаване на заразата е въздушно-капковия – там, където има много хора. Възможно е и посредством замърсени предмети, но това се случва рядко.

Д-р Плочев препоръча консумация на пчелен мед, витамини и цитрусии, както и инхалации с лайка и сода.  

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето