Надежда да се сдобият с дете получиха стотиците хиляди бездетни двойки в България. Кабинетът постанови създаването на дългоочаквания фонд "ин витро". Има готовност той да заработи от края на март. Много въпроси около кандидатстването обаче остават без отговор.
Кой ще подбира персонала на фонда?
Емилия Ташева от Министерство на здравеопазването обясни в студиото на bTV, че директорът на фонда ще бъде назначен от здравния министър, а персоналът – от директора. Фондът ще е от 5 души, като ще има икономист, лекар. В постановлението е заложено да има и обществен съвет, в който ще влизат седем души - специалисти и представители на сдруженията, които се борят за тази кауза, каза Ташева.
Анна Зашева от сдружение "Зачатие" посочи, че двете функции на съвета си противоречат, защото той ще одобрява финансиране за конкретните случаи и в същото време ще осъществява контрол. На заседанията на фонда ще присъстват лекари, чийто пациенти не се обсъждат, предвижда решението.
От сдружението обаче държат в обществения съвет да влизат лекари, които са пряко ангажирани с проблема, както и лекуващият лекар да докладва за конкретния случай.
Вчерашното решение предвижда се финансиране на 3 процедури на жени до 42-годишна възраст.
"Границите на репродуктивната възраст обаче ще бъдат определяни за всеки конкретен случай, и то изключително по медицински индикации", каза Емилия Ташева.
Това означава, че дори и майката да е над 42-годишна възраст, ако медицинските показатели позволят, фондът ще отпусне средства. Все още се обсъжда как да бъдат изплащани парите.
Анна Зашева посочи, че вариантите са три – да се плаща на клиниката, която да разпределя средствата за лекарства и процедури, пациентът сам да купува лекарствата и след това парите да бъдат възстановени. Сдружението е категорично против третия вариант, който предвижда пациентът да плаща всичко и след това да получава парите.
Екип на "Тази сутрин" - репортерът Иван Георгиев и операторът Даниел Драганов, се срещнаха с щастливо семейство, сдобило се с тризнаци по метода ин витро. На 21 януари, Бабин ден,
Жулиета, Виктор и Ивайло проплакаха за първи път в "Майчин дом"
Медицинските служители посрещнаха радостното събитие като подарък за професионалния си празник. За родителите, обаче, раждането е положителен финал на продължителни опити за зачеване:
"Наистина ми настръхва косата и потрепервам така - удоволствието е просто върховно и може би занапред ще става все по-върховно", споделя бащата на тризнаците Станимир Златев.
21 януари носи на Станимир и Русанка 4 килограма и 200 грама щастие от най-чиста проба. Ивайло, Виктор и Жулиета са най-новите членове на семейството от Сливен. Тризнаците се раждат в софийския "Майчин дом" след десетгодишни мъчителни усилия и три опита за зачеване ин витро.
"Здравната каса плащаше само един опит, но при мен така се стекоха нещата, че ми бяха останали малко лекарства и така за втория опит, а третия път е със собствени средства", каза майката.
39-годишната Русанка е кредитен инспектор, а съпругът й, 48-годишният Станимир е управител на заведение. Финалният успех след дългите опити вдъхновява новите родители да дават кураж на всички, които имат трудности със зачеването.
Русанка и Станимир не се страхуват от купчините пелени и безсънните нощи, които ги очакват. По традиция бабите ще бъдат основни действащи лица в грижите за децата през първите няколко месеца. Заради суеверие обаче, никой в семейството не е подготвял нищо за предстоящата поява на тризнаците, преди всички да се уверят, че Ивайло, Виктор и Жулиета са живи и здрави.