Арестуван за отвличане издъхна на път за килията, минути след като се провали на детектор на лъжата. Мистериозната смърт на арестанта доведе до отстраняването на цялото ръководство на Дирекция "Противодействие на организираната и тежката престъпност", по-известна със старото си наименование ГДБОП. Вътрешният министър Михаил Миков махна шефа на службата комисар Петър Владимиров, заместника му Калин Михов и началника на сектор "Контратероризъм" Атанас Димитров. Шефът на Главна дирекция "Досъдебно производство" Деньо Терзийски е пенсиониран. Отстраняването на тримата висши антимафиоти е в сила до приключването на проверката за смъртта на 29-годишния мъж, която извършват Инспекторатът на МВР и служители на "Досъдебно производство". Тяхната работа трябва да приключи до 5 дни.
***
"Скандал прекъсна вътрешната комисия", отбелязва "Труд". Заседанието на вътрешната комисия в парламента бе прекъснато вчера със скандал, след като Атанас Атанасов от ДСБ доведе 9 души, участвали в протеста на 14 януари. Те твърдели, че са станали жертва на полицейски произвол. В това време депутатите изслушваха МВР шефа Михаил Миков за реформата в министерството. С гласовете на БСП и ДПС било решено, че комисията не е разследващ орган и ако някой гражданин има забележки към МВР - да се обърне към съда. След това Миков, генералният комисар Павлин Димитров, БСП и ДПС напуснаха заседанието.
***
"Мафията е по-дисциплинирана от държавните служители", признава в интервю за "Монитор" Роман Василев, прокурор в СГП и ръководител на Специализирания отдел за борба с организираната престъпност към СГП. Той подчертава, че в момента се работи по организирана престъпна група за отвличания. "За последната година и половина похищенията са надхвърлили 10. Водят се процесуално следствени действия, разследват се връзки с чужди структури на престъпния свят - Балкански връзки. По този въпрос работи голям екип от МВР, ДАНС и прокуратурата. Имаме добър напредък, но за разлика от част от държавните служители престъпната групировка е много добре организирана, спазват се йерархията и правилата на поведение", обяснява Василев.
***
"Галеви са последните мохикани на рекета", отчита в интервю за "Стандарт" Николай Кокинов, градски прокурор на София. Преди два дни братя Галеви се събраха в ареста на Националната следствена служба. Ангел Христов бе обвинен в организиране на престърна група и рекет. Очакваше се същата съдба да постигне и големия "брат" Пламен Галев. По този повод Кокинов коментира: "Смятам, че този тип стари престъпни групи са на изчезване. Естествено, има организирана престъпност, макар че вече са на по-високо ниво. Това са престъпници с бели якички. Може да се каже, че в Дупница Галеви са последните мохикани на организираните престъпни групи. Този модел е шуробаджанашка мафия свързана с родственици, близки, познати и доверени лица. В по-малките места този модел успява успешно да се внедри. Но не
вирее в големите градове."
***
"Промените ще дойдат отдолу", отбелязва в интервю за "Труд" президентът Георги Първанов. По думите му това, че политическият елит е консервативен, подсказва, че се плаши за мястото си. Промените очевидно няма да дойдат толкова като воля и като лидерска позиция и поведение отгоре, а и като натиск отдолу. Така че референдумът идва на дневен ред повече отвсякога. На въпрос за стратегията за национална сигурност Първанов подчертава, че непрекъснато правим закони, без да е ясно в рамките на каква концепция, без да са ясни принципите и механизмите. "Ние сигурно никога няма да постигнеме пълен консенсус. Но когато няма консенсус, има политическа воля. Управляващите, мнозинството - каквото и да е то - трябва да има волеви характер и да наложи една максимално приета визия", призовава президентът.
***
"Станишев сряза Първанов, не искал два вота накуп", пише "Труд". Премиерът Сергей Станишев вчера се противопостави на президента Георги Първанов и заяви, че не вижда защо трябва да провеждаме два вота на една дата. "Малко смешно е, струва ми се, да се правят промени в конституцията заради един конкретен случай - съчетание на избори. За всеки избор ли ще правим промени в конституцията", каза пред журналисти Станишев. Ден по-рано държавният глава подкрепи предложението на НДСВ изборите за европейски и български парламент да се проведат в един ден.
***
"През 1997 г. депутатско място в ОДС струваше хиляди", припомня си Анастасия Мозер, независим депутат и лидер на Обединени земеделци. В интервю за "24 часа" тя споделя, че след края на този политически сезон е възможно да излезе от политиката, но не като цяло. "Да се занимаваш с политика, не означава непременно да бъдеш депутат. Аз представлявам една организация, която ще остане в политиката", уверена е Мозер.
***
"Един протест без образ", е коментарът в "Труд", който представя мненията на Кънчо Стойчев, социолог, доц. д-р Антоний Гълъбов, политолог и Живко Георгиев, социолог. Основният извод е, че събирателният образ на протестиращите напоследък граждани на София е без лице. Единствената безспорна характеристика на протестиращите е, че Те са малко - 500-1000 души. А вътрешната връзка между тях е още по-малка - медиите отразиха над 30 напълно различни сюжета на протест.
***
"Разнобой в коалицията за малките блокове на АЕЦ "Козлодуй", информира "Класа". Заради газовата и икономическата криза депутатите обсъждаха вчера възможността за пускане на спрените 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй". Те приеха самото гласуване да бъде направено днес въпреки разногласията в управляващата коалиция по въпроса. Депутатите от ДСБ, СДС, БНД и НДСВ се обявиха против рестарта на реакторите.
***
"Едни жертваха "Козлодуй", други го използват за шантаж", коментира "Сега". България няма да спаси спрени блокове в АЕЦ "Козлодуй", защото не е такава целта на управляващите, категоричен е авторът. Докато предишните правителства от 1991 г. насам си решаваха текущи проблеми чрез предателства към централата, сегашното се обслужва с нея чрез "спасителна" акция. На всички интересът е бил един и същ: да си откупят продължаване на властта, а съдбата на "Козлодуй" ги е вълнувала дотолкова, доколкото е ожела да им бъде разменна монета.
"Изтървахме златен шанс за реакторите", е анализът в "24 часа". Посочва се, че ако на 7 януари - деня след началото на газовата криза, България беше поискала от ЕК да я компенсира с отварянето на 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй", комисията беше длъжна да действа /т.е. да каже "да"/ в рамките на пет работни дни. Сега обаче министърът на икономиката предвиждал евентуално сезиране на ЕК към 10 февруари. Отговорът отсега е ясен - щом не е имало своевременно "изрично поискване от засегнатата държава членка", значи самата тя е преценила, че не търпи "сериозни и трайни затруднения". И - сбогом на идеята за пускане на блоковете.
"Парламентът трябва да махне данъчната тайна", е позицията на изпълнителния директор на НАП Мария Мургина. В интервю за "Труд" тя казва, че е крайно време да започнат дебати в Народното събрание за отмяна на данъчната тайна. Няма причина законът да забранява на агенцията за приходите за оповестява публично резултатите от проверки и ревизии. Гражданското общество в България очаква публично достъпна информация за това кой колко данъци е платил. Мургина посочва още, че последните законодателни предложения, които НАП е подготвил, са антикризисни и имат основната цел да помагат за затягане на данъчната дисциплина.
***
"Искаме от Брюксел 30% аванс по европроектите", съобщава "24 часа". България иска от Европейската комисия да се увеличат авансовите плащания по оперативните програми. Това каза вицепремиерът Меглена Плугчиева вчера, отчитайки дейността на министерствата по еврофондовете. "Предстои да направим точен разчет, но можем да искаме авансово по проектите да се получават около 30%. Решението ще е ясно до 10 февруари", каза Плугчиева. В момента по различните програми парите, които се дават предварително, са 10-20%. 1570 проекта на стойност 1,65 млрд. евро са подписани досега по еврофондовете, обяви премиерът Сергей Станишев.
