Той припомня, че на 19 декември м.г. студентите внесоха в парламента първата си декларация с общи искания към законодателната, изпълнителната и съдебната власт. Неясното обаче започва от последните послания, прозвучали от средите на протестиращите в края на седмицата – за смяна на политическата система и модел, за оставки на водещите лица на основните институции на държавата, за "последен ден" на сегашния парламент тази седмица.

Всъщност не става ли подмяна на усилията за решаване на отдавна наболели и наистина тревожни проблеми с опит те да бъдат използвани за съвсем друга цел - кризисна смяна на управлението на страната? Но отговорната гражданска позиция на онези, които истински желаят такава промяна, е не атаката на институцията от улицата. Напротив - нужни са "инвестиции" в парламент и други властови органи за превръщането им в отговорни и отворени към обществото институции, призовава Георги Пирински.

***
"Брюксел, чуй: България си иска АЕЦ "Козлодуй" - това скандираха вчера 10 000 от демонстрацията на движение "Напред". "24 часа" информира, че членове на ВМРО, ЛИДЕР, Земеделския народен съюз и "Гергьовден" протестираха под прозорците на премиера Сергей Станишев на "Дондуков" 1. Приемането на нова енергийна стратегия, която да избегне зависимостта от един доставчик и да се опре на местните суровини, поиска в декларация "Напред". Рано следобед лидерите я внесоха на Станишев. Премиерът е възложил изчисляване на плюсовете и минусите от повторното отваряне на 3-ти и 4-ти реактор.

"Отварянето на реакторите е въпрос на дипломация", посочва в интервю за "Новинар" председателят на ВМРО Красимир Каракачанов. Той отбелязва, че на два пъти ЕП гласува дали да бъдат затворени или не блоковете на АЕЦ и само четири гласа не стигнаха последния път, за да бъдат спасени. Така че е въпрос на активност от страна на българското правителство, както и на сички наши обществени и партийни формации да се ангажира максимална подкрепа в ЕП и всички институции, от които зависи пускането на реакторите.

"Козлодуй" е кауза, която може да обедини българите", казва в интервю за "Дума" Иван Генов, изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй". Той подчертава, че българското правителство - което и да е то, трябва да продължава да настоява 3-и и 4-и блок да бъдат пуснати в експлоатация. И да се търси подкрепа от региона и от другите държави от Източна Европа, които ще пострадат от продължаването на неправилното политическо решение.

***
"Протестът Ser go home не се получи", коментира "Труд". Преди дни лидерът на ДСБ Иван Костов обяви началото на кампанията Ser go home и призова опозицията да отиде пред парламента за сваляне на правителството. Опозицията обаче не пое нито отговорността за протестите пред парламента, нито отговорността и лидерството над събитията. В началото Ser go home се мяркаше сред протестиращите, а през следващите дни на площада се появи като редови недоволен и самият Костов. Но решението на ДСБ да участва във всички мирни форми на протест, които не оглавява, олекотяват лидера им.

***
"В дясната коалиция - място според парите", пише "Труд". Проект за коалиционно споразумение за общо явяване на парламентарните избори е бил предложен от ДСБ на лидерите на СДС, БНД, "Ред, законност и справедливост" и обединените земеделци в петък. Ето какво пише в проекта: "Създаваме настоящата коалиция, за да дадем равностоен принос в следващото проевропейско, реформаторско управление на България. Също така, за да изпратим БСП, ДПС и НДСВ в опозиция, да ревизираме управленските им дела и да изправим виновните за небивалия провал на страната ни пред съдебната власт." Преди регистрацията на общите листи всяка партия внася своя дял в одобрения общ бюджет на кампанията в зависимост от коалиционното споразумение за представителност.

***
"Политиката разкъсва като жесток звяр приятелствата", е озаглавено интервюто в "Труд" с д-р Желю Желев, президент на България /1990-1997/. Той коментира мястото на опозицията: "Тази опозиция днес е слаба. От нея нищо не зависи. Колко пъти искаха оставката на правителството - и нищо не можаха да направят. Могат обаче и да го сторят, но това минава през обединение. Това засега е мисия невъзможна, защото страдат от години от труднолечимите болести вождизъм, лидеромания, а има и комплексарство. Това обаче издава и нещо много важно - не могат да поставят обществените интереси над частните и груповите."

***
"ДПС давало по 50 000 гласа на две партии?", пише "24 часа". ДПС ще отдели по 50 000 души за НДСВ и движение "Напред". Ще им даде хора с български имена в техните листи, за да може да влязат в парламента и да направят една коалиция БСП, ДПС, "Напред" и НДСВ. Това обяви в изявление столичният кмет Бойко Борисов. Според него общият брой на депутатите, които ще са съюзници на БСП и ДПС, ще е 140. Така неговата партия ГЕРБ, която вероятно ще бъде първа политическа сила, щяла да бъде оставена в опозиция.

"Някои търсят реанимация чрез ГЕРБ, но няма да стане!", заявява в интервю за "24 часа" Цветан Цветанов, председател на ГЕРБ. Той посочва, че совалките и опитите да бъде направен механичен сбор от дадени формации, които зад гърба си нямат обществена подкрепа, няма да доведат до нищо. "Совалките, които правим ние в ГЕРБ, са ежедневният контакт с хората, които искат да се спазват правилата. А совалките в парламента целят съхраняването на сегашната номенклатура на съответните партии. Тези, които вече са участвали в управлението, а днес говорят за коалиции, са се обръщали първо към нас, търсили са реанимация чрез нас. Но в ГЕРБ всички сме съмишленици за реална алтернатива", категоричен е Цветан Цветанов.

***
"В политиката няма вечни съюзи", е позицията на Симеон Сакскобургготски, лидер на НДСВ. В интервю за "Стандарт" той акцентира: "Дошло е време да постигнем ново обществено съгласие около което да съберем градивните усилия и инициативата на гражданите. Новият консенсус трябва да ни обедини около
най-важните ценности - семейството, бъдещето на младите хора, здравето, справедливостта. България има нужда от умерена, центристка политика, която ни обединява около големите цели, които модернизацията поставя пред нас." Симеон подчертава, че едва ли има вечни съюзи в политиката, тъй като тя сама по себе си е динамична. Но една сериозна управленска коалиция се създава в името на определена политика, която е нужна на страната.

***
"Данъчните ги е страх да работят", признава в интервю за "Сега" Стамен Тасев, заместник-министър на финансите. Той открито поставя въпроса кой данъчен, митничар или прокурор ще тръгне да се бори с някой престъпник, който го има на приятелски снимки с хора от президентството, от Министерския съвет или парламента. Няма я увереността, че ще бъде защитен той, а не престъпникът. Служителите, натоварени с извършване на проверките, ги е страх от лицата, които проверяват. Затова е по-лесно да се занимават с много на брой дребни случаи и беззащитни субекти.

***
"Искаме от Русия държавни гаранции за доставките на газ", казва пред "Труд" Петър Димитров, министър на икономиката и енергетиката. Той споменава, че се обсъжда вариантът за политическата отговорност, за политическата гаранция на газовите доставки. Защото те не бива да бъдат лост за газов шантаж във всеки момент. "Явно и механизмът на гаранцията трябва да бъде ясно и еднозначно определен. Засега той е на базата на чисто търговски договор и не може да се иска нищо извън него. Смятаме, че този въпрос трябва да се регулира и на европейско ниво", допълва Димитров. Министърът е категоричен, че щом кризата свърши ще търсим компенсации.

"Министър отписа икономиката", съобщава "Стандарт". Петър Димитров отписа икономиката заради газовата криза. По думите му предприятията, които са спрели производствения си процес, няма да издържат. Ние правим всичко възможно в здравните, учебните и социалните заведения да не се почувства кризата, уточни Димитров. Според него нямало да има електроенергийна криза, а ударът бил най-вече върху икономиката. В изявление министърът предупреди, че газовата криза ще бъде дълга. "Пускат ни газа в четвъртък", обявява от първа страница "Новинар". Газ за България може да има най-рано в четвъртък, след като Украйна и Русия се разбраха за параметрите на газовото споразумение.

"Не е смислено да се стимулират конкретни сектори", смята Георги Ганев, програмен директор на Центъра за либерални стратегии. В интервю за "Класа" той посочва, че не е работа на правителството да стимулира един или друг сектор. Ако може да помогне с нещо, това е да облекчава бизнеса, да намалява облагането, особено осигуровките, които тежат и на работодателите, и на работещите. "За съжаление правителството направи нещо безкрайно неразумно, като похарчи огромни суми от фискалния резерв в края на годината. Никой от нас не разбра какво стана с тези пари, а и не се забеляза никакъв осезаем ефект от тяхното похарчване. Фискалният резерв намаля значително, отслабен беше един буфер, който можеше да посреща
неблагоприятни сценарии през 2009 г.", коментира Георги Ганев.