Вярваме, че са се разбрали. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров по отношение на информацията, че Русия и Украйна най-накрая са постигнали споразумение за газа. Аз съм първият, който ще се зарадва, когато газът ще се появи, каза министърът, който допълни, че същевременно утре ще се уточни цената, на която ще купуваме газ от Гърция.
Не е вярно, че чак сега се предприемат мерки, смята Димитров. "С гърците през последните две години водим много интензивни разговори за Димитровград-Комотини. Надявахме се да подпишем през ноември. Разбирате, че това са междудържавни отношения", обясни той.
"Да погледнем нещата каквито са – през април тази година се свиква конференция, която е заради газовата сигурност на България. Главната причина е проектът "Набуко" и липсата на газ за него. Споменах вече за разговорите с Гърция, има проект за свързване на България с Румъния. Така че не само че няма наивитет, а обратното – има реализъм. Но нямаше източници на газ. Сега, в създалата се ситуация, целият Европейски съюз разбира, че ни трябва обща мрежа и целият Европейски съюз да е закачен в тази мрежа. Т.е. да няма еднопосочни връзки, връзките да са реверсивни, каквото и да се случи, да може съседните държави да подават. Примерно Гърция е заинтересована при определена ситуация да ползват нашето хранилище в Чирен. Можем да направим съвместно хранилище с Турция,", отбеляза министърът.
Трябваше да я има тази криза,
всяка криза е здравословна. Отношенията на българите към Русия се опират на други исторически факти. Но сега и Русия, и Украйна носят отговорност и тя директно е политическа. (...) Не отписваме икономиката, а я описваме - следим 357 предприятия, които използват газ, дневните загуби са около 14 млн. лв. От началото на кризата загубите са за около 140 млн. лв.", отчете Димитров.
"Господин Спасов (Минчо Спасов от НДСВ - бел.ред.) няма достатъчно информация, каквато има лидерът на НДСВ. Това не е позиция на НДСВ. Говорил съм със Сакскобургготски. Говорихме за компенсациите – търпим загуби от кризата и съгласно чл. 36 от договора ние можем да предприемем защитни мерки. Пускането на блоковете е защитна мярка, на които ние имаме право. Имаме право на това", обясни министърът.
"Започнали сме подготовката за пускането на блоковете. Един месец трябва за пускане. Европейската комисия в петдневен срок трябва да се произнесе. Можем да пуснем само един реактор за пет месеца, защото са за него имаме гориво", каза още Димитров, според когото няма да има разходи, тъй като системите се поддържали в работоспособно състояние по договор.
Ядрената енергетика е призната за независим източник. Ние искаме независимост за България, за да не попадаме никога вече в такава ситуация, категоричен беше министърът на енергетиката.