Кризата вдигна вчера цената на дизеловото гориво у нас с 6 ст. на литър, а на бензина - с 4 ст. на литър. Премиерът Сергей Станишев заминава днес на посещение в Москва, продължава темата вестникът. Визитата е договорена в телефонен разговор с руския му колега Владимир Путин. Станишев бил информиран за частично възобновяване на руските доставки. За съжаление газът не влиза в транспортната система на Украйна, която не работи, казал Путин.
Вестникът информира, че според ДСБ българската страна не може да иска компенсации за спрения газ в рамките на договорените 1.4 млрд. куб. метра. През 2006 г. правителството на Сергей Станишев се е съгласило да отпадне онази част на договора от 1998 г., уреждаща въпросите за щетите, причинени от "Газпром". В отговор председателят на парламентарната енергийна комисия Рамадан Аталай заявил, че тази клауза се отнасяла само за газа, внасян у нас по преференциални цени като транзитна такта от "Газпром".
"Искаме съвсем нови договори за газа", обявява пред "24 часа" Димитър Гогов, изп. директор на "Булгаргаз". В договорите има клаузи, в които се описва какво се случва при неизпълнение, след като приключи неизпълнението, ще направим цялостна равносметка и съгласно клаузите ще си потърсим правата от доставчиците, посочва той. Гогов казва, че газът няма как да дойде преди петък. От Украйна са му обяснили, че не са в състояние да докарат газа до България, тъй като руснаците са изпратили само 3 млн. куб. метра на Суджа (на руско-украинската граница) и диспечерът заявил, че му трябва по-голямо
количество, за да изтласка газа към нас. "24 часа" изтъква в рубриката "Анализи" "3 причини да размразим реакторите" на АЕЦ "Козлодуй". Според автора блоковете са абсолютно безопасни, а и енергийна криза има. Нека махнем посредниците в газа, които трупат тлъсти печалби от високите цени, нека Европа финансира проекти за алтернативни доставки, но нека и с всички сили с аргументирани преговори да преборим чиновническото упорство тук и в Брюксел и да си освободим АЕЦ-а, призовава авторът.
"Руският газ заседна в Украйна", пише и "Монитор". Вестникът отбелязва, че без доставките на газ при въведения от Министерството на икономиката и енергетиката ограничителен режим на потребление горивото ще ни стигне до 18-20 януари. "Ще искаме компенсации за кризата с газа", заявява пред "Монитор" Атанас Мерджанов, заместник-председател на ПГ на Коалиция за
България. Има криза в снабдяването с газ, но няма криза в държавата дотолкова, доколкото българските институции не допуснаха трагични инциденти, категоричен е той. Мерджанов коментира и политически теми, сред които днешните протести. Ние като управляващи не се страхуваме от протести, съвсем друг е въпросът кои са организаторите им и какво си поставят те като
цели, посочва той.
"Бизнесът няма правно основание да търси компенсации", твърди пред "Класа" Божидар Божинов, председател на БТПП.Предприятията не могат да си търсят по договор правата, установихме, че в договорите има специална клауза, която освобождава от отговорност доставчиците, отбелязва Божинов. Според него предприятията са подписали такъв договор, защото газът се доставя само от един доставчик.
***
Обявените за днес протести са широко коментирана тема в днешните издания. "Не изключвам провокации срещу парламента", казва пред "Сега" председателят на Народното събрание Георги Пирински. Тезата, която се застъпва е, че мнението на гражданските структури не се чува от институциите, че властта се затваря зад стена - въпросът е как да се преодолее тази стена, отбелязва Пирински. За мен най-важно е да се избегне възникването на необходимостта от една или друга форма на остър протест, подчертава той. Нужно е самите институции на властта да осъзнаят, че не могат да имат резултат усилията им, ако те всекидневно не са ангажирани много плътно в диалог с онези граждански структури, които имат позиция, очаквания и послания в съответната област, отбелязва той. "Управляващите се опитаха да обезсмислят бунтовете", е челното заглавие на "Сега".
Часове преди масовите протести спешно се променят закони и валят отчети за държавната и общинска грижа за Студентския град, отбелязва вестникът. "Бунтът на поколението "Интернет", е озаглавен материал в приложението "Наблюдател" на "Сега". Според него властта е сериозно уплашена от предстоящите протести. С тях ще се очертаят параметрите на вътрешнополитическата изолация на управляващото мнозинство, а мащабите на недоволството могат да се окажат такива, че довършването на мандата да бъде не само мъчително, а и невъзможно, коментира авторът.
"Римейк на 1997-а: Мисията невъзможна", уверен е "Стандарт". Ситуацията е съвсем различна от тази през януари 1997 г., но властта трябва да покаже, че е научила урока си отпреди 12 г., отбелязва авторът. Според "Стандарт" от 20 до 50 лева се предлагат в Студентски град за участие в днешния протест. Не станало ясно обаче кой и на кого предлага пари. "Стандарт" твърди, че се очаква внедрени провокатори да предизвикат напрежение и безредици и да принудят полицията да се намеси.
"Интернет излиза пред парламента", отбелязва и "Труд" в основната си рубрика "Темата". В основата на бунта стоят недоволните студенти, към тях се присъединиха земеделци, природозащитници, блогъри, форумците от bgmama, учени, млекари, кардиолози, като основното му мото е "Промяна чрез обединение", пише изданието. "Нямаме намерение да бутаме правителството, защото все някой трябва да започне реформите", казали пред вестника част от организаторите.
"Виртуалното въстание на пичове с лица", пише "24 часа". Интернет и по-специално световната социална мрежа "Фейсбук" е новият начин да се предизвика революционно настроение у българите, пише авторът.
"Студентите отсвириха протеста", е челното заглавие на "Монитор". Българските студенти се разделиха и изпокараха преди протестите пред парламента, а двата най-големи синдиката се обявиха срещу митинга, защото бил хаотичен, политизиран и безсмислен, пише изданието.
***
"Пускам пералня само през нощта", твърди пред "Труд" министърът на държавната администрация Николай Василев. Опитваме се да пестим електроенергия и повече от обичайното следим големите уреди да се включват само през нощта, отбелязва той. Василев прогнозира, че проблемът с газа едва ли ще има краткосрочни вътрешнополитически измерения. По-скоро става дума за стратегическа политика на България за силно обвързване с енергоизточници предимно от една държава през последните 20, или може би 60 г., казва Василев. По повод предложението на НДСВ за обединяване на датите на изборите за европарламента и за Народно събрание Николай Василев коментира, че финансовите съображения и избирателната активност са основните мотиви за тази идея.
***
"Купи си депутат, за да отървеш съда", е озаглавено интервю в "Труд" с прокурор Стелияна Кожухарова. Повод за думите й са върнатото от съда дело срещу бившия заместник районен прокурор на Оряхово Димитър Викентиев и Цецко Кривачков. Тъй като някои от обвиненията са в съучастие със сегашния народен представител Тома Томов, а той има депутатски имунитет, който парламентът не е свалил, делото е блокирано. Излиза, че когато депутат извърши престъпление в съучастие с друго лице, не носи наказателна отговорност никой, и какво става, ако 15 години поред някой си е все депутат, пита тя.
***
"Цените паднали през декември", информира "Труд". Според данни на НСИ животът в България е поевтинял през декември с 0.2 на сто. Намалели са цените на храните и напитките, облекло и обувки, на телефоните, а са поскъпнали алкохола и цигарите, наемите, поддържането на жилища и комуналните услуги. НСИ също отчете дефлация с 0.1 процент.
***
"Затягат контрола над европарите", пише "Труд". Подготвят се промени в механизмите за управление на процедурите по всички оперативни програми, цитира изданието вицепремиера Меглена Кунева при представяне на оперативна програма "Транспорт". Ще има промени в процедурите за кандидатстване, които ще бъдат готови до февруари. Целта е да се засили контролът и превенцията, за да не се допускат грешки и корупция.
***
Чешкият художник Давид Черни е авторът на паното, изложено в сградата на Европейския съвет в Брюксел, което разгневи нашите представители в ЕС, информира "24 часа". Творбата представлява инсталация от няколко клекала, тип турска тоалетна, овързани с цветни тръби, които запълват картата на България. В понеделник тя бе изложена наред с други инсталации, изобразяващи по шеговит начин всяка от страните-членки на ЕС. Според брошурата автор на картината за България е Елена Джелебова. Това е изключително унизително за страната ни, готвим се да изпратим протестна нота до чешкото председателство на ЕС, по чиято идея е подготвена изложбата, коментирал наш дипломат в Брюксел. Вестникът е направил проверка и е установил, че у нас художничката не е позната и никой от хората, които са "енциклопедии" на артистичния ни свят, не знае коя е Елена Джелебова. Според куратора Яра Бубнова работата на художничката е остра критика на партийната система у нас, а не обида към държавата, тъй като тръбите са оцветени в синьо, червено и жълто.