На ръба сме с газа, засега се справяме, цитира "24 часа" думи на изпълнителния директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов след среща с премиера Сергей Станишев. Премиерът е бил уведомен, че доставките на газ са намалени заради спора между Русия и Украйна. Недостигът от намалените доставки по договорите се покрива с газ от хранилището в Чирен.
"Как парното ни остана между геополитическите шамари", продължава темата вестникът в рубриката си "Анализи". Изданието посочва, че енергийните сблъсъци между Русия и Украйна са станали редовни. Вестникът отбелязва, че стопанството ни е силно зависимо от руските енергийни доставки и близо 85 процента от природния газ на България се внася от Русия. Самият факт, че близо 4 г. не бяха достатъчни за София поне да се замисли за диверсификацията на енергийната зависимост на България от Русия е показателен за липсата на стратегическо мислене, коментира авторът. Според експерти от "Булгаргаз" запасите ни могат да стигнат и за два месеца, в зависимост от дневното потребление.
"Оставаме без газ до седмица, ако не намалее потреблението", е челното заглавие на "Класа". Има опасност България да остане без запаси от природен газ в рамките на една седмица, ако не се реши газовият конфликт между Украйна и Русия, казал Димитър Гогов, цитиран от вестника.
Ако доставките на природен газ за България от Русия намалеят още повече, някои отрасли няма да имат алтернатива, освен да спрат производството си, коментира "Пари". Засега цари умерен оптимизъм, защото икономиката работи с намалени мощности, пише вестникът.
Само България от седемте държави, пряко засегнати от спора между "Газпром" и Украйна няма други алтернативи за снабдяване с природен газ, според "Дневник". България няма трасета за внос, които заобикалят Украйна, нито изграден терминал за втечнен газ, пише в челния си материал вестникът.
"Много пари или малко тайни са ключът към газа", коментира "Труд". Според изданието, освен гигантски скъпоструващи проекти, разсекретяването на европейските договори на "Газпром" също би подпомогнало провеждането на общностна политика по газовия въпрос.
"Да искаме от Москва обезщетение за газа", предлага пред "Стандарт" проф. д-р Атанас Тасев, член на Консултативния съвет към ВС по проекта за АЕЦ "Белене" и столичен общински съветник от квотата на НДСВ. Имаме основание да поискаме обезщетение за доставките и за транзита, категоричен е той.
***
"Плащаме парното по прогноза", е челното заглавие на "Монитор". Дори да бъде направен междинен отчет, той няма да се отрази в януарските сметки за парното, защото става въпрос само за засичане на показание, а не за изравнителна сметка, обяснили експерти. Според изпълнителния секретар на Федерацията на потребителите в България Павел Кърлев нищо от това, което се запише в междинния отчет, няма да се вземе предвид.
***
"Големите пари в политиката раждат капитализъм на приятелските кръгове", посочва пред "Дневник" Валери Димитров, председател на Сметната палата. Според него с повишаването на държавната субсидия партиите се поставят в зависимост от публичните средства и от данъкоплатеца, а не от специални лобистки интереси. Димитров дава за пример френското законодателство, където изрично е изведен принципът, че големите пари нямат място в политиката.
***
За спекула с цените на храните информира в челния си материал "Стандарт". От 10 до 25 процента над обичайната печалба си докарват превозвачи, производители и търговци, обявил Павел Кърлев от Федерацията на потребителите.
***
"Местните данъци и такси се вдигат между 6 и 40 процента", обявява в челния си материал "Сега". Данък "Сгради", такса "Смет" и налогът при продажба на имот тази година ще са доста по-високи в сравнение с 2008 г. Проверка на вестника показала, че повечето общински съвети не са се възползвали от възможността да намалят ставките така, че да се компенсира 50-процентното увеличение на данъчни оценки.
***
"Еднакви заплати са вредни за съдиите", отбелязва пред "Труд" правосъдният министър Миглена Тачева. Дошъл е моментът натовареността да се отрази върху съдийското възнаграждение, категорична е тя. Министерството на правосъдието и ВСС имат ангажимент да утвърдят критерии за натовареност на съдиите, така че да се повиши ефективността в работата им. Правосъдното министерство създаде пакет от закони за по-добро разследване, очаквам силна разследваща полиция, обвинения, скрепени с убедителни доказателства и съд в разумни срокове, заявява Тачева. Правосъдният министър отбелязва, че сътрудничеството между Европейската служба за борба с измамите и магистратурата вече е добро и има тенденция за по-добри резултати. Има нови производства и внесени обвинителни актове в съда, както и първи присъди за злоупотреби с финансови средства. Ако не покажем убедителни и трайни резултати, тоест ако няма постоянство в борбата с организираната престъпност и корупцията, теоретично предпазна клауза е възможно да се наложи през януари 2010 г., разяснява Тачева.
***
"Стависки в затвора за 2.5 г.", обявява от първа страница "Телеграф". Световният шампион по фигурно пързаляне Максим Стависки ще лежи в затвора две години и половина, реши Бургаският апелативен съд, като замени първоначално присъденото условно наказание с ефективно. Магистратите наложили на спортиста да плати и по-висока кръвнина за жертвите на причинената от него катастрофа.
***
"Над 50 процента от боклука на София вече се разделяли", съобщава "Труд". Над 50 процента от столичния боклук вече се разделя и от него се изваждат и пращат за вторична преработка хартия, стъкло, пластмаса, метал, цитира изданието столичния кмет Бойко Борисов. Борисов заедно с министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров откри инсталация за сепариране на отпадъка на сметището до кв. "Суходол".
***
"И кризата ще ни отмине, но всеки трябва да си свърши работата", отбелязва пред "Класа" лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски. Ако всеки реши да си свърши работата и да мислим малко по-позитивно или по-аналитично, много може да се постигне, уверен е той. Сакскобургготски си прави равносметка и отбелязва, че е свършил за страната повече от много други хора. Така че и аз имам право, в един момент, като видя, че съм излишен или дори преча, да избера пенсионирането, казва лидерът на НДСВ. Той коментира темата за върнатите му имоти и посочва, че ако има нещо, което да е прозрачно в тази страна, то това са именно тези имоти, защото са от три поколения. Сакскобургготски припомня, че е имал възможност да поиска реституиране на имотите си още докато е бил в Мадрид, но не го е направил, тъй като тогава е имало други приоритети за България.
***
"В заявката за членство в БСП не пише колко пари имаш", казва пред "Сега" секретарят на ИБ на БСП Антон Кутев. Влизането на Георги Гергов в Националния съвет на БСП е знак на неговото желание, БСП е партия, в която влизат всички, които искат, посочва той. Кутев отбелязва, че преди изборите всички в БСП трябва да заровят томахавките и да спечелят вота.
***
22-ма от общо 240 депутати не са се изказвали от парламентарната трибуна миналата година, сочи справка, подготвена от администрацията на Народното събрание по искане на "Труд" за периода 15 януари - 1 декември 2008 г. Това не означава, че въпросните депутати са мързелували цяла година - основната им работа би трябвало да е в комисиите, подчертава вестникът.
***
"Управляващите се делят, опозицията се сгодява" - така вижда поведението на политическите сили с наближаването на парламентарните избори "Сега". Тактиката на трите партии в управляващата коалиция била да се опитат да се дистанцират една от друга, за да се отърсят от негативите на управлението си. В десния политически спектър пък въпросът "как да се коалираме" отново е по-важен от този как да върнем обратно поне част от избирателите си.
***
"Бойко Борисов ще управлява с БСП и ДПС", прогнозира в интервю за "Труд" проф. Юлиан Вучков. Според него можело да има и втори вариант - ГЕРБ, Атака и тъмносинята върхушка.
***
"Масов протест срещу властта тръгва от интернет", съобщава от първа страница "Новинар". Онлайн били изпращани призиви за протест на 14 януари пред Народното събрание срещу "мафията, бедността, корупцията и политическата некадърност".
"Къде беше държавата, когато строиха имоти на вузове?", пита в интервю за "24 часа" проф. Борислав Борисов, ректор на УНСС. Проблемът не е в реституцията, а в начина, по който тя се извърши в Студентския град, заявява той. Първият проблем според него е, че са се реституирали университетски имоти, а вторият - безконтролното застрояване на реституираните имоти.
***
"Лавина дебне на всеки склон", предупреждава началникът на Планинската спасителна служба Пенчо Бабукчиев в интервю за "Телеграф". Той препоръчва хората тези дни да избягват да се качват по високите части на планините.
***
"Нужна ми е енергията на Лили Иванова", признава пред "Класа" певецът Васил Найденов. Неговата мечта е да има своя собствена група, но засега е несбъдната, защото са нужни пари за финансирането й.
